Wydarzenia

Prace archeologiczne na rynku do połowy maja

Tomasz STODOLNY

Pozostałości fundamentów oraz piwnic ratusza to najbardziej widoczne i znaczące odkrycia wykopalisk prowadzonych przez archeologów na bocheńskim rynku. Ale znaleziono także drobne przedmioty, które są historycznie wartościowe.

Wśród znalezisk warto wymienić liczne fragmenty naczyń (jedno z nich zachowało się nawet w całości), stare monety, czy ołowiane plomby handlowe.

Dopiero po zakończeniu prac archeologicznych projektanci przedstawią pomysł, jak w ramach rewitalizacji centrum obecność dawnego ratusza zaznaczyć we współczesnej przestrzeni miejskiej - może to być wyeksponowanie fragmentów pod szkłem (resztki murów są zaledwie na głębokości ok. 60 cm) lub zaznaczenie obrysu budynku na powierzchni płyty rynku za pomocą kostki brukowej w innym kolorze.

Tymczasem wiadomo już, że badania archeologiczne potrwają nieco krócej niż zakładano, bo 19 maja na Rynku mają się odbyć duże uroczystości z okazji Dnia Strażaka oraz otwarcia nowej siedziby Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Bochni (nieoficjalnie mówi się o udziale w wydarzeniu przedstawicieli rządu).

Do tego czasu archeolodzy muszą zakończyć badania i po sobie "posprzątać", a wykopaliska prawdopodobnie zostaną zasypane (to oznaczałoby, że ewentualna ich ekspozycja w przyszłości wymagać będzie ponownego odkopania).

comments powered by Disqus

Najnowsze