Wydarzenia

Łowcy Burz alarmują: W najbliższych dniach duże opady mokrego śniegu

Tomasz STODOLNY

źródło: lowcyburz.pl

- W ciągu następnych dni w powiecie bocheńskim pojawi się duże ryzyko wystąpienia znacznych opadów mokrego śniegu. Największe ryzyko przypadnie na wtorek, środę i czwartek (pierwsza część dnia) - ostrzegają Polscy Łowcy Burz (lowcyburz.pl)

Opady mokrego śniegu pojawiły się w Bochni już rankiem w Lany Poniedziałek.

- Od poniedziałku niemal codziennie gdzieś w Polsce może padać śnieg. Dotyczy to zarówno obszarów podgórskich i górskich, jak i obszarów nizinnych. Miejscami opady będą bardzo obfite, a zważywszy na niską temperaturę oscylującą w granicach 0-2°C, należy oczekiwać opadów mokrego, ciężkiego śniegu. Opady śniegu będą występować w szczególności nocami - zakomunikowano na stronie lowcyburz.pl.

W poniedziałek intensywne opady spodziewane są głównie na zachodzie Polski, w kolejnych dniach już także w Małopolsce, przy czym Łowcy Burz podkreślają:

- Strefy z opadami śniegu mogą mieć charakter lokalny. Oznacza to, że w niedalekiej odległości od miejsca ich występowania mogą występować opady deszczu i deszczu ze śniegiem, ponadto opady te mogą być o wiele słabsze. Nie sposób jest dobrze określić w prognozie miejsca wystąpienia silnych i groźnych opadów śniegu zważywszy na fakt temperatury oscylującej w granicach 0-2°C. Nawet 1°C różnicy w takiej sytuacji może przynieść diametralnie inne skutki od oczekiwanych.

- Najtrudniejsze warunki panować będą na południu woj. małopolskiego i śląskiego. Utrzymujące się na terenach górskich i podgórskich nawet przez 2 doby obfite opady śniegu mogą doprowadzić do powstania nawet 50-70 centymetrowej nowej pokrywy śnieżnej.

- Najsilniejsze opady śniegu będą występować we wtorek, środę i mogą się utrzymać nawet do czwartku do godzin popołudniowych. Tak duża ilość śniegu prawdopodobnie doprowadzi do paraliżu tego regionu Polski - czytamy w komunikacie lowcyburz.pl.

Duży opad mokrego śniegu może stanowić zagrożenie dla drzew oraz dla linii energetycznych.

comments powered by Disqus

Najnowsze