Wydarzenia

Lecznica w Bochni "Szpitalem bez bólu"

tim

źródło: informacja prasowa

Szpital Powiatowy w Bochni zdobył prestiżowy certyfikat „Szpital bez bólu” Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Certyfikat jest potwierdzeniem tego, że lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni pracujący w szpitalu są bardzo dobrze przygotowani i skuteczni w łagodzeniu pacjentom niepotrzebnego cierpienia.

- Prawo do uśmierzenia bólu jest jednym z kluczowych praw pacjenta. Dlatego z dużą satysfakcją przyjąłem inicjatywę zespołu z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii na czele z ordynatorem dr. Marcinem Kaźmierskim i oddziałową Iwoną Musiał kierującą zespołem pielęgniarskim, do wdrożenia w naszym szpitalu zasad systematycznego monitorowania bólu wśród pacjentów oraz stosowania odpowiedniego leczenia w celu jego eliminacji - mówi Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

W szpitalu w Bochni przeprowadzono niezbędne szkolenia personelu medycznego, zakupiono też dodatkowy sprzęt medyczny do bezpiecznego i skutecznego podawania leków przeciwbólowych. Personel medyczny, w szczególności pielęgniarki i położne zobowiązane zostały do monitorowania bólu wśród pacjentów, a personel lekarski do stosowania różnego rodzaju form terapii bólu.

- Szczególną opieką objęci zostali pacjenci po zabiegach operacyjnych oraz kobiety w okresie porodu m.in. poprzez zastosowanie ciągłego znieczulenia zewnątrzoponowego np. do znieczulenia porodu siłami natury czy zabiegów na jamie brzusznej. Na skutek zastosowania leków przeciwbólowych o przedłużonym działaniu „komfort bólowy” utrzymuje się nawet do 24 godzin po zabiegu. Ma to z kolei znaczenie np. dla pacjentek po cesarskim cięciu - wskazuje dr Marcin Kaźmierski, lekarz kierujący Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Marcin Kaźmierski jest jednym z trzech lekarzy szpitala, którzy posiadają ukończone studia podyplomowe w zakresie medycyny bólu.

Organizatorem ogólnopolskiej akcji „Szpital bez bólu” jest Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

- Serdecznie gratuluję wszystkim pracownikom szpitala, tym bardziej, że na każde takie wyróżnienie składa się ciężka codzienna praca wielu osób - mówi Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

Jest to kolejne wyróżnienie dla szpitala w tym roku. W styczniu Szpital Powiatowy w Bochni przeszedł kontrole i otrzymał recertyfikację w zakresie „Szpitala Przyjaznego Dziecku” w wyniku którego potwierdzono wysokie standardy tzw. „właściwych technik porodowych” i stosowanych „kroków udanego karmienia piersią”. W lutym odbył się audyt i recertyfikacja ISO 9001 i 14001. Natomiast w marcu szpital utrzymał na kolejne lata Certyfikat Akredytacji Laboratorium badawczego.

comments powered by Disqus

Najnowsze