Wydarzenia

Co z nowym budynkiem biblioteki?

Mirosław CISAK

Wnioskiem do burmistrza Bochni i zarządu powiatu w Bochni o rozpoczęcie rozmów dotyczących nowego budynku biblioteki zakończyło się wspólne posiedzenie komisji kultury rady miasta Bochnia i komisji współpracy międzynarodowej, kultury i promocji rady powiatu w Bochni.

Radni spotkali się w środę 22 marca w Starostwie Powiatowym w Bochni, aby porozmawiać o nowym budynku dla Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Oprócz radnych wspomnianych komisji w spotkaniu uczestniczyli również wicestarosta bocheński Józef Mroczek oraz dyrektor biblioteki - Dorota Rzepka.

Wszyscy zebrani zgodnie przyznali, że ta instytucja potrzebuje nowego obiektu. Nie uzgodniono jednak wspólnego stanowiska dotyczącego lokalizacji i finansowania.

- Wiążących rozmów (z władzami miasta - przyp. red.) do tej pory nie było. Powiat nie posiada działki na terenie miasta pod budowę nowego obiektu. Wszyscy wiemy w jakim stanie jest obecny budynek i można konkretyzować te rozmowy, próbować znaleźć rozwiązanie. (...) Temat jest rozwojowy i rozwiązanie trzeba znaleźć, żeby to miało jakiś wygląd i spełniało swoją rolę - powiedział Józef Mroczek, wicestarosta bocheński.

- Nie przyszliśmy tu po to, aby się pochylać, bo w mieście pochylamy się już od... trudno mi pamięcią sięgnąć. Państwo śledzicie doniesienia medialne. W ostatnich latach było co najmniej kilka propozycji lokalizacji nowego obiektu dla biblioteki. Nie rozmawiajmy o pieniądzach, bo na to przyjdzie czas. Nie mamy podstawowej rzeczy, czyli określonego miejsca - zwrócił uwagę radny Piotr Dziurdzia.

- Obawiam się, że dzisiaj będzie kolejne spotkanie poświęcone bibliotece, rozejdziemy się i z tego nic nie będzie. Nie dyskutujmy już o tym, że jest potrzebna, bo to wiadomo. Wydaje mi się, że w takim 30-tysięcznym mieście jest wstydem, żeby biblioteka funkcjonowała w takich warunkach. Jest XXI wiek, a wszystko się sypie. Wystarczy wejść: trzeszczą podłogi, nie ma warunków dla ludzi niepełnosprawnych. Trzeba konkretnych działań, żeby utworzyć np. komitet, aby podjąć jakieś kroki. To, że sobie dzisiaj pogadamy i się rozejdziemy to jest bez sensu - przyznała radna Marta Babicz.

Temat założenia komisji ds. budowy biblioteki kontynuował powiatowy radny Robert Hołda, przypominając, że podobna komisja została założona w celu budowy bocheńskiej pływalni.

Od lat trwają rozmowy o tym, że bocheńska biblioteka potrzebuje nowoczesnego obiektu, przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, z salą widowiskową do wykorzystywania przez różne jednostki. Przybliżony metraż nowego budynku to 2500 m kw.

Dyrektor Dorota Rzepka przypomniała o kilku lokalizacjach, które do tej pory były wymieniane: Zamek Żupny, Planty Salinarne (ul. Regis 4 i 6), plac przy ul. Floris (tzw. „Ruski Rynek”) i plac Okulickiego. Pierwsza lokalizacja nie jest już brana pod uwagę ze względu na zbyt małą powierzchnię. Planty też są mało realne, bo w tej lokalizacji nie powstałaby odpowiednia liczba miejsc parkingowych.

- Najlepsza z tych wszystkich proponowanych dotychczas lokalizacji to pl. Okulickiego. Wtedy, gdy był pomysł, aby zrobić podziemny parking i wykończyć budynkiem dostosowanym nie tyle na potrzeby biblioteczne, ile na potrzeby kulturalne. Czyli zrobić tam siedzibę biblioteki plus dużą salę widowiskową, która potrzebna jest zarówno bibliotece, jak i MDK oraz szkole muzycznej. Przy jednej budowie rozwiązalibyśmy wtedy trzy problemy. To jest do tej pory zdecydowanie najlepsza z proponowanych lokalizacji - powiedziała Dorota Rzepka, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.

Z kolei w Studium Transportowym dla Miasta Bochnia zapisano parking na 100 samochodów pod budynkiem biblioteki na „Ruskim Rynku”. Teren ten jednak nadal ma nieuregulowaną sytuację własności.

Dyrektor poinformowała, że złożyła wniosek o ujęcie nowego budynku biblioteki (bez wskazywania lokalizacji) do Lokalnego Programu Rewitalizacji. - W następnym programie grantowym nie będzie można uzyskać dofinansowania na budowę nowego obiektu, ale tylko na remonty i dostosowanie, a to będzie duży problem - przyznała Dorota Rzepka.

Dyskusja zakończyła się przegłosowaniem przez obie komisje wniosku do burmistrza Bochni i zarządu powiatu w Bochni o rozpoczęcie rozmów dotyczących nowego budynku biblioteki.

comments powered by Disqus

Najnowsze