Wydarzenia

Urlop w Bochni i okolicy? Atrakcje regionu

Promocja

Na urlop do Bochni? Jak najbardziej! Nasz region ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych i może zainteresować turystów z całej Polski i nie tylko!

Nasze miasto ma bogatą historię. Dodatkowo nasz region, słynący z wydobycia soli posiada ogromne dziedzictwo w postaci kopalni soli, otwartych dla zwiedzających. Jest to nasza Kopalnia Soli w Bochni oraz Kopalnia Soli „Wieliczka”, oddalona zaledwie o 30 km. Bochnia ma do zaoferowania ciekawe zabytki, jak Bazylika Św. Mikołaja czy Park Archeologiczny oraz muzea, m.in. Muzeum Motyli. Okolica miasta również jest przepełniona atrakcjami turystycznymi. Do obejrzenia między innymi zamki, pałace i piękne kościoły. Bliskie sąsiedztwo Krakowa to dodatkowy atut regionu! Fani turystyki pieszej przyjeżdżają w nasze okolice i przebywają szlaki turystyczne oraz podziwiają zapierające dech w piersi górskie widoki. Natomiast zimą trasy narciarskie cieszą się z wizyt polskich narciarzy.

Co zwiedzić w Bochni i okolicy

Kopalnia Soli w Bochni

Sól była tu wydobywana już 3,5 tysięcy lat p.n.e. Początkowo przez odparowanie soli z solanki, a potem metodami górniczymi. Otwarcie prawdziwej kopalni odnotowano w roku 1248. Najstarsze szyby górnicze w kopalni bocheńskiej to szyb Sutoris i Gazaris, a kolejne to szyby Regis , Bochneris, Campi. W XVII w rozwój kopalni został zatrzymany, ze względu na wojny. Następnie kopalnia znalazła się w zaborze austriackim i pod kontrolą Cesarstwa Austro – Węgierskiego. W roku 1981 kopalnię została wpisana do rejestru zabytków. Działalność turystyczna kopalni rozpoczęła się w latach 90 tych XX w.

Rocznie kopalnię zwiedza około 150 000 turystów. Do ich dyspozycji jest trasa turystyczna, trasa historyczna oraz podziemna przeprawa łodzią – taka możliwość jest w Polsce jedynie w kopalni w Bochni. Dodatkową atrakcją naszej kopalni jest podziemna kolejka i długa na 140 metrów zjeżdżalnia, która łączy 2 poziomy kopalni. Bocheńska kopalnia to również doskonałe miejsce na organizację imprez sportowych oraz eventów tematycznych.

Park Archeologiczny Osada VI Oraczy

Park to rekonstrukcja XVII wiecznej małopolskiej wioski - Wsi VI Ratajów. Wycieczka w to miejsce to fantastyczny pomysł dla szkół, ale i nie tylko. Wioska została zbudowana z drewnianych chat, pokrytych strzechą i pozwala przenieść się w odległe czasy. Domostwa, warsztaty i zakłady rzemieślnicze wyglądają tak jak dawniej. Można odwiedzić garncarza, tkaczkę, cieślę i zielarkę oraz piwowara i warsztat uzyskiwania soli z solanki. Można też spróbować wykonywać rzemieślnicze zajęcia, jak np. samemu ulepić gliniane naczynie. Średniowieczna wieś znajdowała się na terenach dzisiejszej Bochni.

Bazylika Św. Mikołaja

Jest to najstarsza świątynia w okolicy Bochni i pochodzi z połowy XV wieku. Początkowo powstał drewniany kościół, a następnie dobudowano część murowaną. Zwiedzający mogą podziwiać piękne ołtarze oraz stojącą obok kościoła drewnianą dzwonnicę.

Zamek w Nowym Wiśniczu

Piękny wczesnobarokowy zamek, wzniesiony ponad miastem na zalesionym wzgórzu jest niebywałą atrakcją dla miłośników pięknej architektury. Zbudowany na planie czworoboku, z wewnętrznym dziedzińcem. Na narożnikach znajdują się cztery baszty, a całość otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi. Budowla jest zachowana w bardzo dobrym stanie.

Sąsiedztwo Krakowa pozwala korzystać z jego atrakcji

Kraków to miasto bardzo bogate kulturowo i posiadające niezliczoną ilość atrakcji turystycznych. Jedno z najpiękniejszych miast Europy oddalone jest od Bochni o zaledwie 40 km. Turyści mogą podziwiać liczne zabytki, które powstały, gdyż do 1975 roku Kraków był stolicą Polski. O zabytkach Krakowa można by napisać niejedną książkę. Większość drogocennych budowli znajduje się wokół Drogi Królewskiej: Brama Floriańska, Barbakan, baszty obronnych. Jedną z głównych atrakcji Krakowa jest Rynek Główny i Mariacki oraz Sukiennice. Wizytówką miasta jest Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim i Katedrą Wawelską. Krakowski Kazimierz, obszar zamieszkany dawniej przez Żydów, jest miejscem wypełnionym restauracjami, kafejkami, które powstały w sąsiedztwie pięknych synagog. Kraków to również centrum życia towarzyskiego. Miasto tętni nocnym życiem i ma do zaproponowania kluby taneczne z różnym rodzajem muzyki – każdy znajdzie coś dla siebie. Ci, którzy po całodziennym zwiedzaniu chętnie zrelaksują się, grając w gry losowe, mogą odwiedzić kasyno. Gra w kasynie naziemnym to zupełnie inne doświadczenie niż gra w internecie. Prawdopodobnie nie zostaną Ci przyznane przy wejściu darmowe spiny, ale bardzo często polskie kasyna serwują powitalne drinki lub dają mały bonus na start. Ktoś, kto odwiedza Kraków i chce doświadczyć życia nocnego, nie będzie zawiedziony. Głównym miejscem, gdzie zlokalizowane są puby, jest wspomniany Kazimierz, choć od pewnego czasu ożywają także Bulwary Wiślane. Miejsc w krakowskim klimacie, gdzie można się napić zimnego piwa, na pewno nie zabraknie.

Najnowsze