Wydarzenia

Mabuchi Motor z oficjalnym pozwoleniem na inwestycję w Strefie

Tomasz STODOLNY

Krakowski Park Technologiczny wydał zezwolenie na działalność w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej Mabuchi Motor Poland sp. z o.o., spółce powołanej przez japoński koncern Mabuchi Motors dla potrzeb inwestycji w Polsce. Jest to równocześnie pierwsza inwestycja tej firmy w Europie.

17 listopada podczas konferencji prasowej w bocheńskim magistracie Hiroo Okoshi, prezes Mabuchi Motor, oficjalnie ogłosił, że pierwsza europejska fabryka japońskiej firmy powstanie w Bochni.

W ramach zezwolenia Mabuchi zadeklarował poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 113 mln zł oraz utworzenie 253 nowych miejsc pracy. Ale jak zapowiadają przedstawiciele firmy – jest to pierwszy etap inwestycji. Docelowo firma zamierza zainwestować w Bochni ok. 360 mln zł.

W efekcie inwestycji powstanie nowy zakład produkcyjny wytwarzający części dla przemysłu motoryzacyjnego, w tym części do silników elektrycznych i spalinowych, elementy elektroniczne, wyposażenie elektryczne i elektroniczne do pojazdów silnikowych, łożyska, koła zębate i elementy napędowe.

Spółka wykupiła już 9,5 ha gruntu w BSAG pod tę inwestycję (zapłaciła 8,4 mln zł) - czytaj TUTAJ.

- Nie bez powodu inwestor zdecydował się na ulokowanie swojego zakładu w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Ta położona przy zjeździe z autostrady A4 podstrefa, jest jednym z najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych w Małopolsce – mówi Wojciech Przybylski, prezes KPT.

- Trwające ponad 10 lat starania bocheńskich samorządowców zmierzające do utworzenia strefy – wykup gruntu, pozyskanie środków unijnych na uzbrojenie nieruchomości oraz wybudowanie dróg – dzisiaj są nagradzane decyzjami przedsiębiorców o ulokowaniu nowych inwestycji właśnie tam. Z sukcesem przeprowadzone inwestycje takich firm jak Werner Kenkel czy Gór-Stal, stały się dobrym przykładem dla innych. Dzisiaj bocheńska strefa może pochwalić się już 10 nowymi projektami inwestycyjnymi. A na tym na pewno się nie skończy. Cieszymy się, że mamy swój wkład w ten sukces.

- Mamy nadzieję, że sukces Bochni stanie się dobrym przykładem dla innych gmin. Warto stawiać na tworzenie stref przemysłowych objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej, i warto także myśleć w perspektywie co najmniej dekady, bo to nie są procesy, które dzieją się z dnia na dzień – dodaje Przybylski.

* * *

comments powered by Disqus

Najnowsze