Wydarzenia

Nowy regulamin Budżetu Obywatelskiego. Edycja 2018 od 13 marca

Mirosław CISAK

Od 13 marca będzie można zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego Bochni na 2018 rok. Podczas ostatniej sesji rady miasta wprowadzono nowy regulamin. Jedną z nowości jest brak minimalnego wieku wnioskodawcy.

Jednym z projektów ogólnomiejskich BO 2016 był mural i neon świetlny na budynku kina Regis.

W uzasadnieniu do projektu uchwały wprowadzającej nowy regulamin Budżetu Obywatelskiego w Bochni przypomniano, że w pierwszej edycji (2016) mieszkańcy złożyli ponad 40 projektów. - W kolejnym roku złożonych było już prawie 50 projektów, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tym rodzajem decydowania o miejskim budżecie - napisano w uzasadnieniu.

- Realizacja dwóch edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Bochnia ukazała jednak potrzebę ulepszenia i doprecyzowania zapisów jego regulaminu. Regulamin należy również dostosować do obecnie obowiązujących uwarunkowań prawnych - wyjaśnili urzędnicy.

Nowy regulamin Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Bochnia można zobaczyć TUTAJ.

Zgodnie z nowym regulaminem propozycję projektu do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego będzie mógł zgłosić każdy mieszkaniec Bochni, niezależnie od tego ile ma lat. Wcześniej wymagane było skończenie 16 lat. Natomiast prawo udziału w głosowaniu będzie przysługiwało każdemu mieszkańcowi Bochni, który ukończył 16 lat.

W poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego zdarzało się, że z niektórych osiedli nie zgłoszono żadnego projektu. Dlatego nowy regulamin wprowadził zapis umożliwiający w takim przypadku ogłoszenie dodatkowego naboru projektów dla tego osiedla.

Na dniach rusza Budżet Obywatelski 2018. Jeszcze w tym tygodniu powinniśmy poznać kwotę jaką burmistrz przeznaczy na BO 2018, z podziałem na część ogólnomiejską i osiedlową.

Przyjmowanie i weryfikację wniosków przewidziano od 13 marca do 25 lipca. Wkrótce więcej szczegółów.

comments powered by Disqus

Najnowsze