Wydarzenia

Bochnia: Podsumowano Budżet Obywatelski 2016

Mirosław CISAK

Podczas ostatniej sesji rady miasta podsumowano realizację zadań z Budżetu Obywatelskiego Bochni w 2016 roku. - Wszystkie projekty, oprócz jednego, zostały w pełni zrealizowane - powiedział Tomasz Ryncarz, naczelnik wydziału promocji i rozwoju miasta.

Jeden z projektów BO 2016 w Bochni to "Miasto przyjazne rowerzystom". W karcie projektu wnioskodawca pisał o 9 parkingach, wykonano 5.

Przypomnijmy: w głosowaniu projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Bochni na 2016 rok, przeprowadzonym w listopadzie 2015 r., wzięło udział 3481 osób (frekwencja wyniosła prawie 14%). Mieszkańcy wybrali do realizacji 34 projekty - 9 ogólnomiejskich i 25 osiedlowych - na łączną kwotę 1 032 008,94 zł, chociaż do podziału było w sumie 1,4 mln zł. Wyniki głosowania można zobaczyć TUTAJ. Jak poinformował ostatnio Tomasz Ryncarz, ostatecznie (po przetargach, zapytaniach ofertowych) wydano 980 151,57 zł.

W październiku zeszłego roku informowaliśmy o stopniu zaawansowania prac w ramach BO 2016. Według danych na 30 września wykonano 14 z 34 zadań, a finansowo 21 proc., co mogło niepokoić (szczegóły TUTAJ).

- Pod koniec roku mieliśmy szum medialny związany z tym, że tych projektów Budżetu Obywatelskiego to w zasadzie się nie realizuje, że jest jakiś problem itd. Przyznam, że w pewnym momencie sam zacząłem w to wierzyć, ale ta prezentacja udowodni, że wszystkie projekty, oprócz jednego, zostały w pełni zrealizowane - powiedział podczas sesji Tomasz Ryncarz, naczelnik wydziału promocji i rozwoju miasta.

Później wyliczył zadania krótko omawiając wszystkie z nich. Jako niezrealizowane w pełni wymienił „Zabezpieczenie akustyczne pomiędzy boiskiem do piłki nożnej a strefą budynków mieszkalnych przy ul. Rejtana” (os. Proszowskie). Wykonano tylko projekt za ok. 19,5 tys. zł. - Zadanie to ponad dwukrotnie przekroczyło swoją wartość (szacunkową - przyp. red.). Nie jest to wina projektodawcy, a uwarunkowań technicznych, które wystąpiły w trakcie przystąpienia do realizacji. Urząd posiada projekt ekranów akustycznych i jest możliwa realizacja tego zadania w późniejszym terminie - wyjaśnił Tomasz Ryncarz.

- Budżet Obywatelski 2016 można uznać za budżet zrealizowany, z jedną uwagą, jeśli chodzi o os. Proszowskie. Myślę, że Bochnia może poszczycić się tym, że to co zaplanują obywatele jest realizowane przez radę miasta i włodarzy - dodał w ramach podsumowania prezentacji Tomasz Ryncarz.

W przypadku projektu „Aplikacja na urządzenia mobilne - Nawigacja Miejska” szef wydziału promocji przyznał, że na efekty (będzie to m.in. nowa strona internetowa miasta) trzeba jeszcze trochę poczekać. - Myślę, że już niedługo, przed okresem turystycznym, będziemy mogli zaprezentować wdrożone realizacje - powiedział Tomasz Ryncarz.

Przeglądając opisy projektów przegłosowanych w Budżecie Obywatelskim 2016 można również dojść do wniosku, że nie w każdym przypadku założenia pokrywają się z wykonaniem. Poniżej kilka przykładów.

„Bochnia może być piękna”. W karcie projektu zapisano np. „montaż nośników reklamowych”, czego ostatecznie nie wykonano. - Faktycznie nie dokonano „montażu nośników reklamowych” ponieważ pomimo szeregu rozmów i zaproszeń, po prostu nie było chętnych na ich zmianę. Projekt niewątpliwie zostanie wykorzystany przy konstruowaniu ogólnych zasad tego jak i co w naszym mieście ma wyglądać, zgodnie z nową tzw. ustawą krajobrazową - przyznał Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.

„Miasto przyjazne rowerzystom budowa sieci parkingów rowerowych z punktami serwisowymi”. Wnioskodawca napisał o 9 parkingach. Niektóre lokalizacje były nietrafione, więc dokonano zmian. Powstało jednak mniej parkingów niż pierwotnie zakładano. Ograniczeniem były pieniądze. - Projekt „Miasto przyjazne rowerzystom” został wykonany w 5 lokalizacjach tj. ul. Kraszewskiego, ul. Wiśnicka, ul. Poniatowskiego, Park Rodzinny Uzbornia, ul. Adolfa Mitery - wyliczył Andrzej Koprowski.

Finanse ograniczyły też zakres prac budowy zespołu urządzeń do ćwiczeń na Osiedlu Niepodległości („Junior - Senior”). - Był to tzw. „pierwszy etap”. Mieszkańcy osiedla w głosowaniu BO na rok 2017 zdecydowali o kolejnych inwestycjach w ten projekt i w roku 2017 nastąpi dalsza realizacja - wyjaśnił Andrzej Koprowski.

- Nadmienić należy, że wszelkie zmiany, korekty lub rozszerzenia zawsze były konsultowane i uzgadniane z projektodawcami - dodał Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.

Czytaj również:
Opisy projektów ogólnomiejskich
Opisy projektów osiedlowych

comments powered by Disqus

Najnowsze