Wydarzenia

Od jądra atomowego do kosmosu. Spotkanie w Domu Bochniaków

tim

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zaprasza we wtorek 21 lutego na wykład prof. Jana Stycznia pt. „Od mikroświata - jądra atomowego do makroświata - kosmosu”. Początek o godz. 17:30 w Domu Bochniaków (Rynek 2, Bochnia).

Prof. dr hab. Jan Styczeń jest emerytowanym pracownikiem naukowym w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk im. Henryka Niewodniczańskiego w Krakowie. Urodzony w Dziewinie koło Bochni, jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni. Związany jest zawodowo z Instytutem Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, gdzie uzyskał tytuł profesora. Przebywał na kontraktach m.in. w Rosji, Francji, Kanadzie, RFN i Włoszech. Pasją Jana Stycznia jest fizyka jądrowa, interesuje się również astronomią i początkami wszechświata.

Wykład dotyczy mikro- i makrokosmosu. Mikro, czyli budowy atomu z protonami i neutronami składającymi się na jądro i elektronami, poruszającymi się po orbicie. Makrokosmos, z jego galaktykami, gwiazdami i planetami do złudzenia przypomina budowę atomu. To właśnie rozbijanie atomowych jąder daje tę olbrzymią energię, która jest wykorzystywana zarówno do zagłady ludzi, jak i dla ich dobra w leczeniu nowotworów.

Szczególną uwagę wykładowca poświęci terapii protonowej, która od początku lat sześćdziesiątych XX w. zdobywa ogromną popularność na całym świecie. Pierwszy Polski ośrodek terapii cyklotronowej został zbudowany w 2015 roku w Bronowicach pod Krakowem. Obecnie, z Centrum Cyklotronowego, mogą korzystać głównie pacjenci z nowotworem oka. Do Bronowic mają trafiać także pacjenci z innymi nowotworami, głównie mózgu, głowy i szyi.

comments powered by Disqus

Najnowsze