Wydarzenia

Jak być bezpiecznym w internecie? W szkole o cyberzagrożeniach

tim

źródło: informacja prasowa

We wszystkich podstawówkach w Małopolsce specjalnie przeszkoleni policjanci będą rozmawiać z uczniami o zagrożeniach w internecie. Program finansowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Statystyki mówią same za siebie. Z internetu codziennie korzysta aż 98% dzieci. Niestety aż 74% z nich nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń. Co gorsze nie zawsze świadomi tych niebezpieczeństw są też ich rodzice, którzy zaniedbują kontrolę w tym zakresie.

Ilu z nas potrafi wymienić najczęściej spotykane współczesne cyberzagrożenia i przestępstwa internetowe? Czy rozumiemy pojęcia takie jak: cyberbulling (prześladowanie innych za pomocą internetu i urządzeń elektronicznych), grooming (działania podejmowane w sieci w celu zaprzyjaźniania się z dziećmi i późniejszego ich seksualnego wykorzystania) czy stalking (powtarzające się nagabywanie i prześladowanie drugiej osoby)?

Zjawisku bagatelizowania cyberzagrożeń ma przeciwdziałać projekt „Zagrożenia w sieci - profilaktyka, reagowanie”, który Województwo Małopolskie realizuje wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji oraz Naukową i Akademicką Siecią Komputerową.

Program realizowany jest od 2012 roku - dzięki niemu dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych mogą dowiedzieć się, co groźnego może spotkać je w internecie i w jaki sposób mogą tego uniknąć.

W 2017 roku programem mają zostać objęte wszystkie małopolskie podstawówki. W planach jest także rozszerzenie grupy odbiorców o uczniów gimnazjum, ich rodziców i nauczycieli oraz rodziców uczniów pierwszych trzech klas szkół podstawowych.

Żeby jeszcze skuteczniej docierać z przekazem dotyczącym cyberzagrożeń Województwo Małopolskie przygotowało specjalne materiały edukacyjne. W środę na ręce komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie przekazał je wicemarszałek Wojciech Kozak. Dzięki temu małopolscy policjanci na spotkaniach z dziećmi będą mogli korzystać z ponad 17 tys. pakietów DVD z filmami edukacyjnymi. Do dyspozycji będą mieli też gadżety: opaski na rękę, koszulki, czapeczki z daszkiem, bidony, smycze, pendrive’y, saszetki i długopisy.

* * *

Dzięki programowi profilaktycznemu do końca 2016 roku przeszkoleni policjanci przeprowadzili w sumie 12 428 spotkań edukacyjnych z zakresu przeciwdziałania „cyberzagrożeniom” w szkołach podstawowych na terenie całej Małopolski. W tych spotkaniach uczestniczyło 259 576 uczniów, 40 990 rodziców oraz 18 154 nauczycieli. Programem objęto 1425 szkół podstawowych spośród 1459 placówek w Małopolsce.

Dotychczas na realizację programu Województwo Małopolskie przeznaczyło niemal 785,5 tys. zł.

comments powered by Disqus

Najnowsze