Wydarzenia

W Bochni nie trzeba już czekać na wizytę u reumatologa

Artykuł promocyjny

Od kilku miesięcy w Bochni działa Specjalistyczne Centrum Medyczne MOVEMED, które łączy reumatologię z neurologią. Dzięki połączeniu tych dwóch specjalizacji pacjenci mają szansę na szybszą diagnozę i podjęcie natychmiastowego leczenia - bez miesięcy oczekiwania na wizytę. Czym zajmuje się reumatolog i kiedy należy się do niego zgłosić?

W społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że reumatyzm to choroba starszych ludzi. Nic bardziej mylnego! Współczesna medycyna wyróżnia ponad 200 chorób reumatologicznych, na które chorują również osoby młode, a nawet dzieci. Nieleczone, mogą doprowadzić nawet do niepełnosprawności. Najczęściej choroba reumatologiczna zaczyna się od niezbyt mocnego bólu. Często objawy są niejednoznaczne, dlatego postawienie prawidłowej diagnozy jest bardzo trudne i może trwać długo. Zanim zdiagnozuje się chorobę reumatologiczną często u pacjentów podejrzewa się np.: nowotwór, zaburzenia neurologiczne czy schorzenia psychiczne.

Co powinno nas zaniepokoić?

Ból, „strzykanie” w stawach, trzeszczenie podczas ruchu, kłopot z wyprostowaniem lub zgięciem, poranna sztywność palców, nocne bóle kręgosłupa, puchnięcie stawów czy problemy z utrzymaniem czegoś w dłoni, zmienne nastroje, złe samopoczucie, zaburzenia równowagi, gorączka lub złe wyniki badań krwi powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem. Niestety większość z nas lekceważy te objawy, twierdząc, że jest to naturalna konsekwencja starzenia się, przemęczenia czy przebywania w wilgotnych i zimnych pomieszczeniach.

- Ze złamaną nogą nie da się chodzić, a z zapaleniem stawów można funkcjonować wiele tygodni, lekceważąc ból i zażywając środki przeciwbólowe – mówi lek. med. Bożena Rojek-Margas, lekarz specjalista reumatolog ze Specjalistycznego Centrum Medycznego MOVEMED z Bochni - Proszę wyobrazić sobie jednak, co by się działo, gdyby po złamaniu nic nas nie bolało. Nasze kości nie mogłyby zrosnąć się poprawnie, a połowa społeczeństwa chodziłaby ze zniekształconymi kończynami. To samo dzieje się w przypadku chorób reumatologicznych. Nieleczony proces zapalny powoduje zajmowanie kolejnych stawów, rozszerza swój zasięg na różne nasze narządy wewnętrzne. Lekceważony może powodować deformacje, trwałe uszkodzenie, a nawet prowadzić do niepełnosprawności.

Do kogo się zgłosić po pomoc?

Czas działa na naszą niekorzyść. Przyjmuje się, że zapalenie w obrębie stawów powinniśmy zacząć leczyć w ciągu pierwszych 12 tygodni od pojawienia się pierwszych objawów, stanów bólowych. Niestety często dopiero po kilku miesiącach trafiamy do lekarza specjalisty. Lekarz rodzinny najczęściej przepisuje leki przeciwbólowe, maści i kieruje pacjenta do chirurga, ortopedy lub lekarza rehabilitacji medycznej. Po tygodniach oczekiwania na wizytę, okazuje się, że ci specjaliści nie są nam w stanie pomóc. Mając szczęście trafiamy w końcu do reumatologa. Ten proces jest zbyt długi i często powoduje, że nie tylko dochodzi do nieodwracalnych zmian w tkankach, ale też wpływa bardzo negatywnie na samopoczucie i jakość życia chorego. Dlatego niezwykle ważne jest informowanie lekarza pierwszego kontaktu o wszystkich objawach – nawet tych, które z pozoru wydają nam się nieistotne. Dzięki temu zwiększamy szanse na postawienie odpowiedniej diagnozy.

Badaniem, które odgrywa ogromną rolę w diagnostyce chorób reumatologicznych, jest badanie ultrasonograficzne (USG). W przeciwieństwie do zdjęcia rentgenowskiego daje wczesny obraz zmian w układzie kostno-mięśniowo-stawowym, zwłaszcza w tkankach miękkich. USG – odwrotnie niż badanie rezonansowe czy tomograficzne – jest też o wiele bardziej dostępne dla pacjentów i mniej kosztowne.

-----

Na wizyty bez skierowania można umówić się do lekarzy specjalistów w Specjalistycznym Centrum Medyczne MOVEMED. W lutym, w cenie każdej wizyty, oprócz porady lekarza specjalisty, pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań laboratoryjnych w autoryzowanym punkcie Synevo. Oferta dotyczy reumatologii, neurologii, diabetologii i endokrynologii.
Mimo, że MOVEMED jest placówka prywatną, większość lekarzy posiada możliwość wystawiania recept refundowanych ubezpieczonym pacjentom.

Szczegóły oraz godziny przyjęć lekarzy znajdują się na stronie internetowej: http://scm-movemed.pl/. Zapisy pod numerem telefonu: 798 311 058

Najnowsze