Wydarzenia

Ponad 8 mln zł dla kopalni na inwestycje w turystykę?

Tomasz STODOLNY

Kopalnia Soli "Bochnia" ma duże szanse na ogromną dotację ze środków unijnych. Wszystkie pieniądze przeznaczone zostałyby na inwestycje w infrastrukturę turystyczną, m.in. budowę nowej trasy edukacyjnej, o której wspominał ostatnio prezes Zbigniew Rojek. Ale nie tylko!

W poniedziałek 23 stycznia zakończona została ocena merytoryczna I stopnia wniosków złożonych do programu operacyjnego infrastruktura i środowisko 2014-2020.

Na liście 43 projektów ocenionych pozytywnie i skierowanych do kolejnego etapu oceny merytorycznej znalazł się - wysoko, bo na 6. miejscu! - wniosek przygotowany przez bocheńską kopalnię.

Projekt pn. "Wprowadzenie unikatowej oferty kulturalno-edukacyjnej na udostępnionej trasie turystycznej w Kopalni Soli "Bochnia" - Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO" wnioskuje o dotację w wysokości 8,1 mln zł. Całkowita wartość inwestycji to aż 11,8 mln zł.

Co obejmuje projekt? Szczegółów nie znamy, bo władze kopalni do tej pory nie chwaliły się przedsięwzięciem. Przygotowywanie wniosku zaczęło się jednak jeszcze gdy szefem kopalni był Krzysztof Zięba. Ze szczątków informacji z okresu jego prezesury oraz jego następcy, obecnego prezesa Zbigniewa Rojka wiadomo, że projekt przewiduje m.in. stworzenie nowej, multimedialnej trasy edukacyjnej oraz wyremontowanie zejścia na głębokość 70 m pod ziemię schodami w bezpośrednim sąsiedztwie szybu Sutoris. - Taki start zwiedzania kopalni - odmienny od zjazdu klatką szybową, a nawiązujący do początków górnictwa - jestem przekonany, że byłby bardzo atrakcyjny dla turystów - mówił 2 lata temu w rozmowie z Radiem Kraków Krzysztof Zięba.

W 2016 bocheńską kopalnię odwiedziło prawie 165 tys. osób. Spółka liczy, że zdoła ten wynik podwoić.

comments powered by Disqus

Najnowsze