Wydarzenia

Rada Powiatu: Uchwała intencyjna ws. WTZ

tim

Na grudniowej sesji rada powiatu przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Proszówkach. Jak już informowaliśmy wcześniej, placówce grozi utrata siedziby, a może nawet w ogóle likwidacja.

Na zdjęciu: Edward Firek, kierownik WTZ Proszówki, podczas wystąpienia na sesji rady powiatu.

Uchwała w ogólny sposób wyraża "wolę wsparcia dla dalszego funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Proszówkach".

W uzasadnieniu uchwały zaznaczono, że samorząd Powiatu Bocheńskiego mając na uwadze znaczenie podejmowanych w WTZ dla całej lokalnej wspólnoty ze szczególną uwagą podchodzi do wszelkich problemów, które mogą zaburzyć funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej.

Z pieniędzmi na bieżące utrzymanie WTZ nie ma problemu. Koszty te pokrywa w 90 proc. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a w 10 proc. Starostwo Powiatowe w Bochni. Problem jest z lokalem, który zajmują warsztaty a należy do Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów. Ta jest w tej chwili w likwidacji z powodu długów (nieoficjalnie mówi się o ok. 2,6 mln zł), a nieruchomość ma obciążenie hipoteczne.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

 

* * *

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Proszówkach istnieją już 20 lat, od początku w ramach Bocheńskiej Spółdzielni Inwalidów, która powstała 65 lat temu. Podopieczni uczestniczą w zajęciach rewalidacyjnych przez pięć dni w tygodniu, organizowanych w ośmiu pracownikach tematycznych: gospodarstwa domowego, technik różnych, krawieckiej, plastycznej, ceramicznej, poligraficzno-komputerowej, ślusarskiej oraz rehabilitacyjnej. Prężnie działają również sekcje sportowe (pływacka, lekkoatletyczna, piłkarska, tenisa stołowego). Oprócz zajęć z terapeutami podopieczni mają do dyspozycji porady i wsparcie psychologa, psychiatry, pielęgniarki, rehabilitanta.

O wielkiej sympatii jaką cieszą się Warsztaty Terapii Zajęciowej w Proszówkach świadczą chociażby coroczne aukcje charytatywne przeprowadzane tuż przed świętami Wielkanocy w II Liceum Ogólnokształcącym w Bochni. W tym roku podczas jubileuszowej 20. aukcji udało się zebrać ok. 29 tys. zł (zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ). Dzięki zebranym funduszom podopieczni mogli wziąć udział w kilkudniowym wyjeździe do Krynicy-Zdroju, a w wakacje spędzili 12 dni nad Bałtykiem.

Pod opieką WTZ Proszówki jest 45 podopiecznych (najmłodsza osoba ma 18 lat, najstarsza 45). Głównie są to osoby z Bochni, ale też z gminy Bochnia, Drwinia, Rzezawa, Nowy Wiśnicz. W Proszówkach zatrudnionych jest 13 pracowników na 11 i pół etatu.

comments powered by Disqus

Najnowsze