Wydarzenia

Darmowe parkingi nie na długo. Najpierw doraźne rozwiązanie, operator od marca

Mirosław CISAK

Od przyszłego tygodnia magistrat zamierza zatrudnić na dwa miesiące 3-4 osoby, które będą obsługiwały najbardziej dochodowe parkingi w Bochni. Operator do obsługi wszystkich parkingów ma działać od marca. Urzędnicy tłumaczą, że po zmianach przepisów kontynuacja pobierania opłat na dotychczasowych zasadach byłaby na granicy opłacalności.

Jak już informowaliśmy w poniedziałek 2 stycznia na miejskich parkingach w Bochni nie pojawiły się osoby pobierające opłaty. W większości miejsc parkowanie jest więc bezpłatne. Nie dotyczy to parkingów przy drodze wojewódzkiej, czyli ul. Regis i Rynek.

Powód? Magistrat nie zdążył z wyłonieniem operatora do pobierania opłat. Do końca zeszłego roku urząd zatrudniał 10 osób, ale po zmianach przepisów takie rozwiązanie byłoby na granicy opłacalności.

- Od 1 stycznia 2017 roku w życie weszły przepisy Kodeksu pracy określające minimalną stawkę wynagrodzenia na umowach zleceniach na 13 zł za godzinę. W odniesieniu do pobieranych na parkingach opłat oznaczałoby to nieopłacalność pobierania opłat na co najmniej połowie z nich (wynagrodzenia byłyby wyższe od pobieranych opłat) - poinformował Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.

A. Koprowski podał też najnowsze dane (wcześniej publikowaliśmy dane sprzed roku). Od stycznia do listopada 2016 r. dochód z parkingów wyniósł ok. 260 tys. zł (wpływy z opłat parkingowych 381 611 zł, a wynagrodzenia ze składką ZUS 120 126,40 zł).

Natomiast szacunkowe koszty zatrudnienia 10 parkingowych w 2017 roku, na nowych zasadach, to ponad 330 tys. zł (10 osób po 2457 zł miesięcznie, czyli 294 840 zł rocznie, a do tego trzeba jeszcze doliczyć ZUS).

- Po dodaniu niewidocznych w zestawieniach kosztów bloczków parkingowych, obsługi windykacyjnej (ustalanie właścicieli pojazdów nie uiszczających opłat, związana z tym korespondencja) i rachunkowo-księgowej zysk z obsługi parkingów praktycznie sprowadza się do granic opłacalności - wskazuje Andrzej Koprowski.

Na najbliższe tygodnie magistrat planuje doraźne rozwiązanie: - Od przyszłego tygodnia Urząd Miasta planuje zatrudnić na dwa miesiące 3-4 osoby, które do czasu wyłonienia operatora na wszystkie 10 parkingów (marzec 2017), obsługiwałyby te najbardziej rentowne.

- Wniosek o wyłonienie operatora nie zawierał wyraźnych obowiązków sprawozdawczych o czym wspomniał na ostatniej sesji Rady Miasta Naczelnik Andrzej Dębiński. Stąd właśnie próba wyłonienia operatora zewnętrznego specjalizującego się w pobieraniu opłat parkingowych na czas potrzebny do zainstalowania parkometrów i do tego czasu tymczasowe zatrudnienie 3-4 osób do obsługi najbardziej rentownych parkingów - dodał Andrzej Koprowski.

Czytaj również:
Prawdopodobnie od 2 stycznia parkingi w Bochni za darmo
Darmowe miejskie parkingi w Bochni

comments powered by Disqus

Najnowsze