Niedziela Palmowa: Prezydent Duda w Lipnicy - zdjęcia

Tekst: tim

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wziął udział w uroczystości z okazji Niedzieli Palmowej w Lipnicy Murowanej w Małopolsce. Wieś słynie z organizowanego od 1958 r. konkursu na najwyższą palmę wielkanocną.

"Kronika Bocheńska" i Gracje

Para Prezydencka przeszła w tradycyjnej procesji na mszę świętą w zabytkowym kościele pw. świętego Andrzeja Apostoła. Wcześniej na rynku odbyło się święcenie palm wielkanocnych.

Po uroczystościach kościelnych prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe dwóm zasłużonym mieszkańcom wsi.

- Cieszę się, że spotyka mnie dzisiaj, jako prezydenta Rzeczypospolitej, ten zaszczyt, aby uhonorować odznaczeniami państwowymi dwie osoby tak ważne dla waszej społeczności - zwrócił się do zgromadzonych na lipnickim rynku.

Za wybitne zasługi w upamiętnianiu najnowszej historii Polski, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Stanisław Wieciech. Zbigniew Urbański odebrał Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz kultywowania i upowszechniania tradycji ludowych.

* * *

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 55 palm, w tym: 2 palm w kategorii palm najwyższych (powyżej 22 metrów), 5 palm w wysokich (od 14 do 22 metrów), 17 palm średnich (od 7 do 14 metrów) oraz 31 palm niskich (od 3 do 7 metrów).

Dodatkowo w Biurze Organizacyjnym oceniane były palmy dziecięce do 3 metrów wysokości, których zgłoszono 86.

comments powered by Disqus