Zabójca z USA zatrzymany w Brzesku

Tekst: Tomasz STODOLNY

Policja zatrzymała na terenie Brzeska Polaka, który w październiku 2010 roku dokonał zabójstwa na terenie hrabstwa Cook w stanie Illinois (USA). 30-letni mężczyzna próbował tłumaczyć, że to pomyłka - ale nie ma wątpliwości, że to właśnie bandyta za którym Interpol rozesłał list gończy. Mężczyzna czeka teraz na decyzję ws prawie ekstradycji - w USA czeka go kara dożywocia.

"Kronika Bocheńska" i Gracje

Amerykański Sąd w Illinois wydał list gończy za mężczyzną w związku z zabójstwem, jakiego Piotr W. dopuścił się w październiku 2010 roku – wówczas to Piotr W. wraz z innym ustalonym przez funkcjonariuszy mężczyzną, napadli na mieszkańca hrabstwa Cook, którego skrępowali i dotkliwie pobili, a potem okradli jego dom. Ofiara napaści, wskutek odniesionych obrażeń, zmarła.

Sąd potraktował to zdarzenie z całą surowością, kwalifikując je jako zabójstwo pierwszej kategorii.  Mężczyzna został skazany na karę dożywocia.

Amerykańscy stróże prawa ustalili, że sprawca wyjechał ze Stanów Zjednoczonych i porusza się po krajach Europy. Zdecydowano o wydaniu za nim Nakazu Aresztowania.

Sprawca został zatrzymany na jednym z brzeskich osiedli przez funkcjonariuszy ogniwa patrolowo – interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, którzy pełniąc służbę patrolową dostrzegli idącego ulicą mężczyznę odpowiadającego rysopisowi podanemu przez Interpol.

Podczas legitymowania 30-latek próbował tłumaczyć policjantom, że zaszła pomyłka jednak funkcjonariusze byli dociekliwi i niemal pewni, że mają do czynienia z mężczyzną poszukiwanym listem gończym.

Wszystko wyjaśniło się już wkrótce w komendzie policji, brzescy policjanci współpracując z funkcjonariuszami Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji potwierdzili, że zatrzymany to właśnie ten, za którym wydany został list gończy.

- Dalsze czynności w postępowaniu ekstradycyjnym prowadzone są przy udziale Sądu Okręgowego w Tarnowie, który zdecyduje o tym, czy zatrzymany przez brzeskich policjantów mężczyzna zostanie wydany stronie amerykańskiej - informuje Michał Krzyżak z brzeskiej policji.

 

 

comments powered by Disqus