Miasteczko rowerowe powstanie w Wiśniczu

Tekst: Tomasz STODOLNY

źródło: UMWM w Krakowie, Portal Samorządowy

2 mln zł przeznaczy województwo małopolskie na budowę miasteczek rowerowych, w których dzieci w praktyce nauczą się przepisów ruchu drogowego. Place powstaną w tym roku w sześciu gminach Małopolski, jedno z nich w powiecie bocheńskim: w gminie Nowy Wiśnicz.

Na zdjęciu: miasteczko komunikacyjne w gminie Drwinia (powiat bocheński).

"Kronika Bocheńska" i Gracje

Każdy z obiektów wyposażony będzie w różne typy skrzyżowań (równorzędne, rondo, z łamanym pierwszeństwem), drogi jednokierunkowe, chodniki, przejścia dla pieszych, drogi rowerowe, a także odpowiednie znaki drogowe czy sygnalizatory świetlne. Niektóre będą miały nawet przejazdy kolejowe czy fragmenty torowiska.

Wybudowane miasteczka zapewnią możliwość prowadzenia profesjonalnych zajęć praktycznych dla dzieci i młodzieży, a także profesjonalnego przeprowadzenia egzaminów na kartę rowerową. Obiekty te będą musiały zostać udostępnione bezpłatnie przez minimum 5 lat.

Jest to druga edycja konkursu, w którym gminy mogły się starać o środki na budowę rowerowych miasteczek ruchu drogowego. Środki na współfinansowanie zadania będą pochodzić od Małopolskich Ośrodków Ruchu Drogowego w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

comments powered by Disqus