Oszuści podają się za urzędników ZUS-u. Małżeństwo z Bochni straciło ok. 3 tys. zł

Tekst: tim

źródło: KPP Bochnia

Policja ostrzega przed oszustami i apeluje o wyjątkową ostrożność. Mężczyzna i kobieta podszywają się pod urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oferując jednorazowe zapomogi z Unii Europejskiej przeznaczone dla rencistów i emerytów. W środę starsze małżeństwo z Bochni straciło przez nich blisko 3 tys. zł.

"Kronika Bocheńska" i Gracje

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność.

- Wczoraj, w Bochni, w mieszkaniu przy ulicy Langera, małżeństwo w podeszłym wieku padło ofiarą tych właśnie oszustów. Około godziny 12:00 do ich drzwi zapukała kobieta w wieku około 50 lat, która przedstawiając się jako urzędnik ZUS-u zaproponowała małżonkom pomoc przy wypełnieniu wniosku o jednorazowy zasiłek z Unii Europejskiej dla emerytów i rencistów. W trakcie spisywania danych z dowodów osobistych, do mieszkania przyszedł chłopak w wieku około 17 lat, podający się za syna „urzędniczki”. Kobieta poprosiła starsze małżeństwo, aby jej syn mógł na nią poczekać w przedpokoju. Kiedy oszustka zajęła całą uwagę starszego małżeństwa, 17-latek penetrował szuflady domu - relacjonuje Łukasz Ostręga, rzecznik prasowy bocheńskiej policji.

- W ten sposób oszuści zdołali ukraść pieniądze w kwocie blisko 3000 złotych. Z opisu pokrzywdzonych oszustami byli: kobieta w wieku około 50 lat, wzrostu 170 cm, szczupłej budowy ciała i młody mężczyzna w wieku około 17-18 lat, wzrostu około 160 cm. Oboje mieli ciemną cerę - dodaje Łukasz Ostręga.

Jak chronić się przed oszustami?

  • Nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto stoi po drugiej stronie!
  • Nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych, bez upewnienia się kim one są. Masz prawo do uzyskania danych osoby i firmy, którą reprezentuje. Możesz ustalić nr telefonu np. do spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się, czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Nie sugeruj się numerami wskazanymi przez te osoby - po drugiej stronie aparatu też może być oszust. Miej przygotowaną listę najważniejszych instytucji (spółdzielnia, zakład energetyczny, gazownia) lub po prostu zadzwoń na policję!
  • Nie zostawiaj „fachowca” samego podczas pracy. Najczęściej oszuści działają parami. Pilnuj każdego z nich, nie pozwalaj na rozdzielenie się i oddalanie uniemożliwiające śledzenie tego, co robi. Nie bądź przy tym sam, zadbaj o obecność kogoś bliskiego!
  • Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy!
  • Staraj się współdziałać z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!
comments powered by Disqus