70 proc. wiernych chodzi na niedzielną mszę

Tekst: Tomasz STODOLNY

źródło: informacja prasowa

W diecezji tarnowskiej 70,3 procent wiernych chodzi na niedzielną mszę, a 24,7 procent przyjmuje komunię świętą - wynika z najnowszych statystyk przedstawionych przez kurię diecezjalną w Tarnowie. Wskaźniki praktyk religijnych opracowano na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które miało miejsce w niedzielę, 25 października 2015 roku.

Fot. źródło UM Bochnia

"Kronika Bocheńska" i Gracje

W ciągu ostatnich kilku lat wskaźniki praktyk religijnych utrzymują się na stałym poziomie i wynoszą ok. 70 proc., jeżeli chodzi o udział w niedzielnej mszy.

- Pewnie nigdy nie będzie stuprocentowej frekwencji. Zawsze jest jednak nadzieja i szansa, aby przekonać tych, którzy są słabi w wierze, by chcieli uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii z potrzeby serca i przystępować do sakramentów. Duże nadzieje wiążemy z Rokiem Miłosierdzia. Różne inicjatywy w parafiach mogą ożywić wiarę - mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego po raz drugi zwrócił się do księży proboszczów z prośbą o uwzględnienie szacunkowej liczby wiernych, którzy są zameldowani na terenie parafii, ale przebywają za granicą lub w innych miastach w Polsce. Takie osoby są wliczane jako parafianie, choć faktycznie ich nie ma. Poprzednio było to ponad 92 tys. parafian, a najnowsze dane wskazują, że ta liczba wynosi już 105 tysięcy 877 osób.

comments powered by Disqus