Budowa tężni i rewitalizacja Plant - szczegóły

Tekst: Tomasz STODOLNY

Zgodnie z zapowiedzią władze miasta przedstawiły w piątek na konferencji prasowej szczegóły pomysłu na rewitalizację plant wraz z budową w ich bezpośrednim sąsiedztwie tężni solankowej. To jednak tylko element znacznie większego planu rewitalizacji centrum, który ma zostać przedstawiony za około dwa tygodnie. Będzie to punkt wyjścia do dalszych konsultacji społecznych i kolejnych etapów tworzenia ostatecznej wizji odnowy śródmieścia.

"Kronika Bocheńska" i Gracje

- Mamy świadomość tego, że zamierzamy zbudować coś, co będzie trwałością przekraczało nas i parę jeszcze pokoleń - mówił burmistrz Stefan Kolawiński zwracając uwagę na skalę zmian i przeobrażeń jakie planuje się zrealizować, kształtując Bochnię na wiele lat do przodu. - Dlatego z największą pokorą, z największą troską, z największą dbałością o szczegóły chcemy podejść do zagadnienia konsultując to bardzo szeroko, dlatego że chcielibyśmy żeby ten cały zamysł był jak najabrdziej przez społeczeństwo Bochni akceptowany.

Nad programem rewitalizacji od pół roku pracuje specjalnie powołany zespół, w skład którego oprócz pracowników magistratu wchodzą również fachowcy i eksperci. Tężnię solankową zaprojektował mieszkający w Niemczech (ale mający podbocheńskie korzenie) Krzysztof Łazarz - ekspert w tej dziedzinie, projektant np. wybudowanej niedawno tężni w Wieliczce, którego firma "GRADPOL" Gradierwerksbau GmbH ma na koncie około 60 zrealizowanych projektów budowy lub przebudowy takich obiektów za Odrą.

Burmistrz przypomniał, że budowa tężni solankowej była zapisana w jego programie wyborczym już 5 lat temu, gdy po raz pierwszy ubiegał się o stanowisko burmistrza. Jak wyjaśnił w pierwszej kadencji pomysłu nie udało się zrealizować, bo na przeszkodzie stanęły zapisy miejscowego planu zagospodarowania i brak możliwości budowy na planatach obiektów kubaturowych. Burmistrz przyznał, że stąd wziął się pomysł zmiany tych zapisów, ale okazało się, że "proces zmian następuje tak wolno, że wydaje się iż nawet w tej kadencji nie byłoby możliwe wybudowanie tego obiektu". - Wówczas zaczęliśmy myśleć intensywnie o tym, gdzie zlokalizować ten obiekt nie realizując go w obrębie obowiązującego planu - wyjaśnił.

Dlatego tężnia solankowa ma zostać wpisana w teren Szkoły Podstawowej Nr 2 - czyli w bezpośrednim sąsiedztwie plant. W ramach obiektu tworzącego wokół specyficzny mikroklimat (wykorzystywany w profilaktyce leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia i wielu innych) zaproponowano jeszcze dodatkowo specjalną komorę inhalacyjną oraz fontannę. Główne wejście do tężni znajdowałoby się od strony parku.

Tężnia to jednak tylko element planu rewitalizacji Plant (jego szczegóły znajdziecie pod galerią zdjęć), a ten z kolei jest częścią całościowego programu rewitalizacji śródmieścia. Szacunku całkowitych kosztów na razie nie podano - ale z pewnością liczone będą w dziesiątkach milionów złotych (sama tężnia i zagospodarowanie terenu przy PSP Nr 2 to około 6 mln zł).

- Miasto wbrew różnym opiniom naprawdę jest w niezłej kondycji finansowej i jeżeli tylko pojawią się możliwości związane z ogłoszeniem naborów (wniosków o dotacje unijne - przyp. red.) to będziemy starać się oprócz pieniędzy którymi miasto dysponuje, pozyskać inne - mówił Stefan Kolawiński. Konieczne może też okazać się zaciąganie kredytów i pożyczek. - Jest to czas taki, że musimy podjąć wyzwanie, nie lękać się tego, że zwiększymy zadłużenie miasta. To co się dzieje ma prawdopodobnie jednorazowy wymiar - skończą się dotacje i wtedy co prawda nie będzie niemożliwe wybudowanie różnych rzeczy, natomiast czasokres budowy będzie wydłużony. Więc trzeba coś zrobić, żeby wykorzystać te środki, które będą dostępne w ramach nowej erspektywy finansowej - i nasze działania wyprzedzające zmierzają do tego, że by można było po te środki sięgnąć - dodał.

Za dwa tygodnie ma zostać zaprezentowany pełny program rewitalizacji. Nie będzie to jednak wersja ostateczna, ale punkt wyjścia do dalszej pracy nad dokumentem. Nabory wniosków o dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych planowane są na IV kwartał tego roku.

* * *

* * *

1. PLAC POŁUDNIOWY
W miejscu obecnego pomnika PPR i Gwardii Ludowej z czasów PRL, klomb z kwiatami, ławki, nasadzenia zieleni ozdobnej, oświetlenie.

2. ZAUŁEK ŚW. MIKOŁAJA
Wyeksponowanie miejsca, renowacja płaskorzeźby, remont muru oporowego, nasadzenia zieleni ozdobnej, elementy małej architektury - ławka, oświetlenie.

3. ALTANA
Obiekt tradycyjnych koncertów ORKIESTRY SALINARNEJ, wokół miejsce do wypoczynu, ławki otoczone zielenią ozdobną, oświetlenie.

4. SZACHY MIEJSKIE
Obiekt rekreacyjny, wymiana nawierzchni, elementy małej architektury - ławki, oświetlenie.

5. FIGURA ŚW. JANA NEPOMUCENA
Odrestaurowanie, nasadzenie zieleni ozdobnej w otoczeniu, oświetlenie.

6. FONTANNA MULTIMEDIALNA
Forma współczesna, 3-dzielna, z możliwością usytuowania elementów małej architektury między nieckami, projektor, muzyka, oświetlenie. W okresie letnim aranżacje wodne, w okresie zimowym aranżacje świetlne.

7. LABIRYNT GRABOWY
Rekompozycja istniejącego labiryntu.

8. POMNIK POLEGŁYCH
Odrestaurowanie, oświetlenie.

15. NOWE ŚCIEŻKI PLANT
Otoczone zielenią istniejącą z elementami małej architektury.

18. ŚCIEŻKA PIESZO-ROWEROWA
Ścieżka piesza połączona z pasem dla rowerów, oświetlona, otoczona zielenią w obrębie skarpy.

* * *

9. BUDYNKI SALINARNE DAWNA KUŹNIA I LODOWNIA
Przebudowa z adaptacją do nowych funkcji:
1. Informacja turystyczna
2. Sklep z pamiątkami
3. Kawiarnia
4. Toaleta publiczna

10. PLAC CENTRALNY
Teren utwardzony, uzupełniający funkcję obiektów usługowych, docelowe wyposażenie: kwietniki, ławki, ogródek letni.

11. TĘŻNIA SOLANKOWA Z KOMORĄ SOLNĄ
Obiekt o charakterze uzdrowiskowym i rekreacyjnym, atrakcja turystyczna.

12. PLAC ZABAW I ZIELONA SIŁOWNIA
Obiekty rekreacyjne, uzupełniające funkcję tężni.

13. BOISKO SZKOLNE, WIELOFUNKCYJNE
Przebudowa obiektu istniejącego

14. BOISKO SZKOLNE
Przebudowa obiektu istniejącego.

15. NOWE ŚCIEŻKI PLANT
Otoczone zielenią istniejącą z elementami małej architektury.

16. PLAC ZACHODNI
Plac z fontanną nieckową, usytuowaną centralnie, otoczony kwiatami i inną zielenią ozdobną, ławki, oświetlenie.

17. ŚCIEŻKA PIESZO-ROWEROWA
Ścieżka piesza połączona z pasem dla rowerów, oświetlona, otoczona zielenią w obrębie skarpy.

comments powered by Disqus