Wydarzenia

Będą kary za smog. Ruszą kontrole w gminach

Tomasz STODOLNY

PRZEGLĄD PRASY

Gminy, które nie walczą ze smogiem, będą musiały zapłacić wysokie grzywny. Rząd potrzebuje tych pieniędzy na wypadek ewentualnych unijnych kar - będzie musiał je zapłacić z budżetu centralnego, ale odbije to sobie na samorządach - donosi w sobotnim wydaniu "Gazeta Wyborcza".

Centrum Bochni.

Dziennik informuje, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zamierza w 2016 roku skontrolować 90 (czyli połowę) małopolskich gmin.

- Będzie sprawdzać, czy realizują przyjęty przez Małopolskę w 2013 roku Program Ochrony Powietrza. Są w nim zapisane działania niezbędne do ograniczenia smogu - wymiana starych pieców węglowych na ekologiczne źródła ogrzewania w Krakowie lub nowoczesne kotły w innych gminach - wyjaśnia "GW". I od razu dodaje: - Żadne miasto w Małopolsce zapisów POP nie wypełnia.

WIOŚ ma rozpocząć kontrole od najbardziej zanieczyszczonych gmin. Nakładane kary mają mieć wysokość od 100 do 500 tys. zł.

W miniony czwartek Komisja Europejska przesłała skargę do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu kierując pozew przeciwko Polsce za zanieczyszczone powietrze. Grożą nam 4 mld zł kary rocznej, dlatego "koniec z pobłażaniem regionom, w których władze nie ograniczają zanieczyszczenia powietrza".

comments powered by Disqus

Najnowsze