Wydarzenia

Łącznik autostradowy z opóźnieniem. Uchylono decyzję środowiskową

Mirosław CISAK

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił decyzję środowiskową dla budowy łącznika autostradowego w Bochni i nakazał ponownie zbadać oddziaływanie planowanej inwestycji na środowisko. Zdecydowały o tym odwołania mieszkańców - poinformowało w środę Radio Kraków.

Planowany łącznik A4-DK94 zaznaczony jest zieloną linią.

Decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska spodziewano się z niecierpliwością od kilku tygodni. Miał to być ostatni ważny dokument przed ogłoszeniem przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie drogi łączącej zjazd autostradowy „Bochnia” z drogą krajową nr 94.

- Decyzja środowiskowa została wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Natomiast została oprotestowana i w tej chwili jest procedowana w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Z informacji jakie uzyskaliśmy z tego ośrodka wynika, iż informacji, czy też decyzji GDOŚ należy spodziewać się w lipcu - powiedział podczas czerwcowej sesji rady miejskiej Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

W środę 22 lipca Radio Kraków poinformowało, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił decyzję środowiskową dla budowy łącznika autostradowego. Zdaniem tej instytucji podczas wydawania decyzji środowiskowej nie wzięto pod uwagę zdania mieszkańców.

Cytowana przez Radio Kraków Małgorzata Zakrzewska z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska stwierdziła, że podczas postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach swoje uwagi może zgłaszać każdy, a nie tylko strony czyli np. najbliższy sąsiad planowanej drogi. - Właśnie tego wymogu nie dopełniono. W związku z tym postępowanie musi być przeprowadzone jeszcze raz - powiedziała Radiu Kraków Małgorzata Zakrzewska.

Rozgłośnia przypomina, że osoby mieszkające w okolicy ulicy Brzeskiej (miejsca gdzie łącznik ma krzyżować się z D-94) nie zgadzają się z wariantem łącznika forsowanym przez urzędników. Zdaniem mieszkańców przyjęty wariant będzie skutkował największą liczbą wyburzeń. W odwołaniu wskazywali również na zagrożenie dla bobrów żyjących w tym miejscu. Zwierzęta już się wyprowadziły. Ta sprawa nie była jednak podstawą do uchylenia decyzji. Zaważył brak wzięcia pod uwagę zdania mieszkańców.

Łącznik autostradowy ma usprawnić ruch pomiędzy A4 a krajową 94 i odciążyć samą Bochnię z samochodów zmierzających do lub z autostrady. Droga ma mieć 2,5 km i kosztować ok. 94 mln zł (85 proc. z funduszy unijnych będących w dyspozycji województwa).

Ostatnia decyzja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oznacza kolejne miesiące opóźnień.

comments powered by Disqus

Najnowsze