Wydarzenia

Nowa Kronika Bocheńska: Obrazy spod serca, recepty stulatek

O tym, co działo się w Bochni i jej okolicach równo 100 lat temu, gdy dotarła tu pierwsza wojna światowa, zajmująco pisze Janusz Paprota. Natomiast z tekstów dwóch bochnianek, które wówczas przyszły na świat możemy dowiedzieć się, jakie są ich recepty na długowieczność. Materiałem, który niewątpliwie także wzbudzi spore zainteresowanie jest bogato ilustrowany zdjęciami sprzed około wieku artykuł Jana Flaszy o charakterystycznych widokach naszego miasta.

Ze względu na okres świąteczny Kronika zebrała przepisy kulinarne z bocheńskich cukierni i lokali gastronomicznych. W dziale młodzieżowym Aleksandra Fortuna wyjaśnia dlaczego jeden z absolwentów I LO stał się „lekko stronniczy”. To czym w Bochni oddychamy sprawdziła Katarzyna Korta, a Joanna Dobranowska analizuje formę szczypiornistów i siatkarzy…

„Powyborcze resume”, „Zmiany w starostwie”, „W Radzie Miasta po nowemu”, „O dialogu i współpracy” – to tytuły tekstów podsumowujących wyniki wyborów samorządowych i relacjonujących pierwsze sesje nowych władz miasta oraz powiatu. Druga sesja miejska zakończyła się apelem radnego Adama Grabosia o to, aby w tym roku podczas spotkania wigilijnego na Rynku życzenia mieszkańcom Bochni składali także radni i pracownicy miejskich instytucji.

„Widoki spod serca” otwierają dział zawierający poza wspomnianym opisem „Wielkiej Wojny na ziemi bocheńskiej” także historię „odwzajemnionej miłości miasta i kopalni” oraz obszerny materiał pt. „Bogu, ojczyźnie, bliźnim” będący pokłosiem listopadowej prezentacji w kinie „Regis” o cmentarzach bocheńskich. Piąty odcinek cyklu „Syberia tam i z powrotem” kończy pełną dramatycznych wydarzeń sagę rodziny Cyrankiewiczów.

Stuletnia Elżbieta Aniuk czuje się i wygląda jakby miała siedemdziesiąt lat. Jak na to zasłużyła opowiada ze szczegółami Małgorzacie Kowalskiej-Wróbel. Swoich recept nie ukrywa również Maria Brzezicka. Jej zdaniem najważniejsza jest „praca i umiar”. Całe życie ciężko pracowała, głównie fizycznie. Umiar dotyczy zaś zarówno jedzenia jak i używek. Jubilatka nie paliła papierosów i nie piła alkoholu, a dietę zmieniała w zgodzie z porami roku.
 

- „Dzień im poświęcony przypada w kościele katolickim 24 grudnia. Jednak wtedy uwaga chrześcijan skupia się przede wszystkim na przygotowaniach do świętowania Bożego Narodzenia i o patronach dnia raczej się nie pamięta. Lecz wspominanie ich w takim czasie ma głębokie uzasadnienie teologiczne. Adam i Ewa, jak mówi Księga Rodzaju, popełniając wykroczenie przeciw woli Boga stworzyli sytuację, w której niezbędne stało się odkupienie” – przypomina Iwona Zawidzka pisząc o rzeźbie stworzonej w 1974 roku przez Piotra Dymurskiego.

 

Co podać na wigilijny stół? O podpowiedzi Aleksandra Fortuna zapytała bocheńskich cukierników i restauratorów: Stanisława Broszkiewicza, Artura Lorysia, Iwonę Makuch i Marcina Furmańskiego. Dzięki nim w materiale pt. „Wigilia pełna bocheńskich smaków” mogła zawrzeć sprawdzone przepisy na: świąteczny piernik, tiramisu z nutą anyżu, imbiru i cynamonu, pierogi z kapustą i grzybami oraz wigilijną zupę grzybową.

 

Motywy kulinarne znalazły się również w „Kronice Młodych” relacjonującej m.in. sesję ekologiczną w „ekonomiku” Dział otwierają jednak uroki matematyki („Zamiast Nobla”) oraz astronomii („Gwiazda Betlejemska”). Dowiadujemy się również czego w „siódemce” uczyły Chinka z Marokanką i czego same się tam dowiedziały, a co I LO robił Karol Paciorek znany z tego, że jest „lekko stronniczy”. Prymusów z „mechanika” pokazano na zdjęciu, do „młodych z przyszłością” redakcja zaliczyła cztery koszykarki uczące się w Gimnazjum nr 1, a zawody przyszłości znalazła w „budowlance”.

 

W oryginalny sposób Miejski Dom Kultury włączył w przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości uzdolnione plastycznie dzieci i młodzież. – Stworzyli oni aż 465 biało-czerwonych prac, które oceniano w konkursie rozstrzygniętym 11 listopada. Komisja konkursowa w składzie: Dominika Stawarz-Burska, Bernadetta Gawąd i Paweł Korta, w poszczególnych kategoriach wiekowych przyznała nagrody i wyróżnienia w kilku kategoriach wiekowych. Najlepsze prace można jeszcze oglądać w sali kameralnej.

 

Zastrzyk pozytywnej energii. Trzy godziny wspaniałej zabawy, tysiące spalonych kalorii, idealny trening przed andrzejkowym wyjściem, a przede wszystkim pomoc podopiecznym fundacji Auxilium. – Miłośników tańca i aktywnego wypoczynku nie trzeba było długo zachęcać... 22 listopada w hali widowiskowo-sportowej odbył się maraton zumby. Zajęcia poprowadziło jedenastu instruktorów z całej Polski!

Andrzej Zając – nowy dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, nie tylko udzielił Kronice wywiadu pt. „Jak bezrobocie zamienić na etat”, lecz także odpowiedział na osobiste pytania cyklu „Znamy się tylko z widzenia”…

W bajce wybrałbym dla siebie rolę
walecznego, odważnego i szlachetnego rycerza.

Postanowienie, którego nie zrealizowałem
Wszystkie zrealizowałem, bo nie postanawiam niczego, co z góry skazane byłoby na niepowodzenie.

W kobietach podoba mi się
mądrość, wrażliwość i urok osobisty.

Najnowsze