Wydarzenia

Moskale w Bochni - widowisko na Plantach

W obiektywie Bochnianin.pl

tim

Setną rocznicę wybuchu I wojny światowej oraz utworzenia Legionów Polskich, Urząd Miasta Bochnia oraz Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej uczciły przygotowując na bocheńskich Plantach Salinarnych plenerowy blok historyczny poświęcony tym wydarzeniom.

Odbywająca się w minioną sobotę impreza „Moskale w Bochni” była przede wszystkim widowiskiem historycznym z udziałem grup rekonstrukcyjnych, odtwarzających armie państw walczących w czasie Wielkiej Wojny. Wśród odgłosów wystrzałów z karabinów oraz ckm-ów na Plantach Salinarnych miała miejsce potyczka oddziałów carskiej piechoty i wojska austro-węgierskiego. To jeden z wielu epizodów walk, jakie przetoczyły się przez Galicję i ziemię bocheńską jesienią 1914 r., podczas carskiej ofensywy nazywanej „walcem parowym”.

Rekonstruktorzy poza inscenizacją walk prezentowali również swoje dioramy, czyli np. odtworzony obóz wojskowy czy też szpital polowy. Dodatkowo przygotowano bogatą wystawę zbiorów artefaktów z początku XX wieku i okresu I wojny, stanowiących prywatne zbiory członków grup rekonstrukcyjnych.

comments powered by Disqus

Najnowsze