Starosta Węgrzyn: "Praca, praca dla ludzi"

Expose starosty Ludwika Węgrzyna

Nowy starosta bocheński Ludwik Węgrzyn zamierza w kadencji 2014-18 położyć nacisk na miejsca pracy. - Praca, praca dla ludzi, praca dla ludzi młodych. W Bochni i powiecie bocheńskim nie ma ważniejszego zadania jak tworzenie miejsc pracy i dbałość o to, żeby pozostali tutaj młodzi ludzie - powiedział w swoim expose wygłoszonym podczas piątkowej sesji rady powiatu.

Po podziękowaniach dla wyborców, radnych oraz poprzedniego starosty Jacka Pająka, Ludwik Węgrzyn przyznał, że liczy na dobrą współpracę dla dobra mieszkańców. - Samorząd lokalny nie powinien być własnością żadnej partii politycznej, czy też biznesu. Samorząd powinien pełnić służebną rolę wobec wszystkich mieszkańców bez względu na przynależność partyjną, wyznanie. Moim największym marzeniem, nie zabierając nikomu prawa do krytyki, chciałbym żeby w tej kadencji zmniejszyły się, bo nie wierzę, że znikną całkowicie, podziały na "my - oni - wasze - nasze" - powiedział starosta Ludwik Węgrzyn.

"Takich ludzi należy z samorządu eliminować"

Na początku swojego wystąpienia nawiązał również do kampanii wyborczej: - Dziękuję za kulturalną - z wyjątkami - kampanię wyborczą. Do rady powiatu nie było na szczęście gorszących incydentów. Natomiast zachowania niektórych politycznych frustratów po wyborach były skandaliczne i żenujące. Takich ludzi należy z samorządu i polityki eliminować. Wszyscy ze sobą rozmawiamy, ale nie metodą tworzenia mitów, głoszenia nieprawdy, próby za wszelką cenę zostania na rynku politycznym. Nie mowię o obecnych na tej sali, ale wszyscy doskonale wiemy o co chodzi. Takiego powiatu z takimi metodami nie chciałbym być starostą.

- Z przykrością muszę powiedzieć, że Bochnia - nie mówię o powiecie, ale o mieście - w ostatnich latach nie tylko tej kadencji, nie poszła do przodu z postępem. Jeżeli pojedziemy do sąsiedniego Brzeska to rozwój jest szybszy i bardziej widoczny, podobnie jest w Limanowej. Bardzo bym pragnął, żeby te relacje się zmieniły i jako przykład pokazywano Bochnię - przyznał Ludwik Węgrzyn.

Najważniejsza praca

W swoim expose starosta krótko omówił tematy jakie zamierza realizować z zarządem. - Parafrazując wypowiedź amerykańskiego prezydenta Billa Clintona "Business, only business, stupid" - "Interesy, gospodarka, idioci" mówię do nas samych: Praca, praca dla ludzi, praca dla ludzi młodych. W Bochni i powiecie bocheńskim nie ma ważniejszego zadania jak tworzenie miejsc pracy i dbałość o to, żeby pozostali tutaj młodzi ludzie - podkreślił Ludwik Węgrzyn.

- Trzeba tworzyć miejsca pracy nie tylko w supermarketach, choć one też są potrzebne, ale nowe innowacyjne miejsca pracy, gdzie młodzi ludzie znajdą pracę, która będzie ich zadowalać i dawać satysfakcję. To nowoczesna, innowacyjna gospodarka, nowe technologie - mówił starosta Węgrzyn.

Łącznik musi szybko powstać

Przyznał, że aby udało się to wykonać potrzebna jest szybka budowa łącznika autostradowego. - To kluczowe zadanie dla bocheńskiej gospodarki. (...) Nie ma żadnego znaczenia, czy ta droga będzie szła 50 m w prawo, czy 50 m w lewo. Znaczenie ma to, żeby jak najmniej krzywdy zrobić ludziom tam mieszkającym, mającym tam nieruchomości, domy. Trzeba to zrobić jak najszybciej póki jest szansa stworzona przez zarząd starosty Jacka Pająka, bo są w tej chwili pieniądze. Dziękuję ci Jacku za to co podpisałeś - powiedział Ludwik Węgrzyn.

Kolejnym tematem był Szpital Powiatowy w Bochni: - Nasz szpital jest nowoczesną, ładną, dobrze wyposażoną placówką. Trzeba jeszcze popracować nad tym o czym mówią ludzie, którzy są niezadowoleni z lekarzy. (...) Musimy zmienić sposób zarządzania tym szpitalem, dokonać takich zmian, żeby ludzie to zauważyli i zaakceptowali.

Jednym z pomysłów nowego starosty (jak podkreślił "nie planów") jest zagospodarowanie budynku po byłym pogotowiu na potrzeby służby zdrowia. - Nie wiem czy to się uda, to temat do rozmowy z dyrekcją szpitala, ale nie może tak być, że ludzie w szpitalu nie mają gdzie usiąść, a tu kilkaset metrów powierzchni od kilku lat stoi niezagospodarowane - mówił Ludwik Węgrzyn, dodając, że istotnym elementem jest kwestia profilaktyki.

W kontekście niżu demograficznego poruszył temat edukacji: - Trzeba rozwijać szkolnictwo zawodowe, rozbudowywać warsztaty, rozmawiać z przedsiębiorcami.

"Nie będzie rewanżyzmu"

Pojawił się również temat kadry zatrudnionej w starostwie powiatowym. - Nie będzie żadnych restrykcji, nie będzie rewanżyzmu. W tym urzędzie i instytucjach podległych powiatowi będę egzekował pracę i praca będzie dla mnie podstawowym kryterium oceny państwa jako pracowników, a nie inne rzeczy - przyznał Ludwik Węgrzyn.

Następnie kilka słów zostało poświęconych na policję i straż pożarną, która jest w trakcie budowy nowej strażnicy. Kolejne poruszane tematy to polityka senioralna oraz aktywność młodych ludzi: - W 2016 roku będą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Bochnia jest tak blisko Krakowa, że nie wyobrażam sobie, żeby można się było obejść bez zaangażowania w to ogromne logistycznie przedsięwzięcie.

- Rolnictwo. Cudów nie zrobimy, ale przy współpracy z władzami miasta trzeba dokończyć budowę placu targowego, bo to co było do tej pory to było wstydem i skandalem w Bochni na całą Polskę - stwierdził Ludwik Węgrzyn.

Czytaj również: Zmiana władzy w powiecie bocheńskim

Mirosław CISAK
comments powered by Disqus