Przed II turą - relacja "na żywo"

AKTUALIZACJA - strona odświeża się automatycznie co 5 minut.

Piątek, 28 listopada 2014  

23:59 - Przerwa do niedzieli :)

21:10 - Zostały niespełna 3 godziny do rozpoczęcia ciszy wyborczej. W niedzielę do urn ponownie pójdą mieszkańcy miasta Bochnia, gminy Bochnia, gminy Nowy Wiśnicz oraz gminy Rzezawa. W czterech dogrywkach spotkają się odpowiednio następujące pary:

 • Balicki-Kolawiński
 • Bzdek-Lysy
 • Stańczyk-Więckowska
 • Palej-Słonina

19:50 - Jak już wiecie, od dziś powiat bocheński ma nowego starostę. Po ośmiu latach przerwy do najważniejszego gabinetu w charakterystycznym XIX-wiecznym budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego znów wprowadzi się Ludwik Węgrzyn.

Stało się to możliwe dzięki zawiązanej w radzie powiatu koalicji PiS-PSL wspieranej przez BiZBR.

Dotychczasowy starosta bocheński Jacek Pająk (PO) musi czasowo przenieść się do opozycji. Ale przykład jego poprzedniko-następcy świadczy o tym, że zawsze można wrócić :-).

19:40 - Adam Korta, który startował w I turze wyborów na burmistrza Bochni, też przysłał podziękowania dla wyborców, zakończone apelem: "w niedzielę wybierzmy mądrze".

8:50 - List Stefana Kolawińskiego. Na łamach Bochnianin.pl burmistrz zwraca się bezpośrednio do mieszkańców Bochni:

"Dobiega końca okres prezentacji pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni Miasta Bochnia. 30 listopada dokonamy wyboru, kto będzie włodarzem naszego miasta. W niedzielę zadecydujemy też o charakterze kierowania miastem Bochnia. Od Was zależy czy wejdzie ona w krąg partyjnych zmagań, czy pozostanie niezależna i wolna."

Całość listu możecie przeczytać TUTAJ.

8:20 - Tymczasem trwa analiza wczorajszego wspólnego oświadczenia PiS i BiZBR oraz tego, jak przekłada się ono na rozkład sił w radzie miejskiej. Mandatowo to 9+2=11 czyli większość  Ale to nie 12 (a o tylu wspomniał Jan Balicki), na dodatek na poniedziałkowej sesji PiS może mieć mniej "szabel" bo jak Jan Balicki zostanie burmistrzem, to nie będzie radnym, a M. Rojewski znów może zrezygnować czy coś.

Być może kluczem jest tu pierwsze zdanie z oświadczenia: "nowo wybrani radni, między innymi z komitetów wyborczych PiS i BiZBR podpisali porozumienie o współpracy". No ale pozostaje nam się tylko domyślać ;-)

7:20 - Późnym wieczorem na redakcyjną skrzynkę przyszło jeszcze jedno oświadczenie: kandydaci na burmistrza Bochni z I tury R. Macoń i A. Rzepecki apelują o poparcie w II turze Jana Balickiego.

Więcej na ten temat TUTAJ.

Czwartek, 27 listopada 2014 

21:50 - Przypominamy, że jutro (piątek) pierwsza sesja rady powiatu, na której radni złożą ślubowanie, a potem wybiorą przewodniczącego. Będzie to jednocześnie test tego, czy w praktyce obowiązuje podpisana w minioną sobotę deklaracja współpracy koalicyjnej m.in. PiS i PSL.

Początek o godz. 10.00.

20:50 - PiS uchylił rąbka tajemnicy - porozumienie w radzie miasta, o którym poinformował przedwczoraj Jan Balicki, podpisano m.in. z nowo wybranymi radnymi z komitetu Bochnia i Ziemia Bocheńska Razem.

"Celem tego porozumienia jest zapewnienie stabilnej większości w Radzie Miasta, by możliwa była realizacja celów programowych obu ugrupowań, z których najważniejszym jest wprowadzenie Bochni na ścieżkę szybszego rozwoju w kadencji 2014-2018 i zapewnienie pomyślności mieszkańcom."

W oświadczeniu podkreślono, że poparcie wyborców w II turze wyrażone dla Jana Balickiego i Jerzego Lysego (walczy o fotel wójta gm. Bochnia) pozwoli na realizację wspomnianych celów. Całość TUTAJ.

20:45 - Niedawny kandydat na burmistrza Bochni Stanisław Bukowiec oficjalnie poparł walczącego w II turze Jana Balickiego.

"Głosując na mnie byliście Państwo zwolennikami zmian w funkcjonowaniu Bochni, zapewniających jej prawidłowy rozwój. Konsekwentnie więc proszę, aby wzięli Państwo udział w II turze wyborów 30 listopada b.r. i oddali swój głos na Jana Balickiego, gdyż będzie on gwarantem oczekiwanych przez Was zmian."

Całość TUTAJ.

18:45 - W ostatnim czasie mamy prawdziwy wysyp notatek prasowych z magistratu. A to informują o powstaniu 8 miejsc parkingowych, a to o zamontowaniu 6 planów miasta, a nawet o wrzuceniu na YouTube'a filmiku kręconego dawno temu.

Szkoda, że nie przysyłają nic o zapowiadanym od dwóch lat dokończeniu szlaku NaCl :(

Jak to jest możliwe, że dziś, w rocznicę publikacji felietonu RedNacza, ten tekst w całości jest nadal aktualny?

18:40 - "Niemożliwe stało się faktem!" - ogłasza w najnowszej ulotce kandydat na wójta gminy Bochnia zwracając uwagę zgrabnym wykresem, że w I turze konkurenci urzędującego wójta otrzymali w sumie więcej głosów niż ów wójt.

Nieśmiało pozwolimy sobie zauważyć, że tak jest zawsze gdy dochodzi do II tury. Bo w innym przypadku jest ona niepotrzebna :-).

13:00 - Trwa gorączkowe rozmyślanie, co też oznacza poparcie udzielone Stefanowi Kolawińskiemu przez Wojciecha Zastawniaka. Czy słuszne są domysły, że jest to tożsame z tym, że trójka radnych komitetu Bochnia Szansą dla Wszystkich gotowa jest wejść w koalicję z Bochniakami dla Bochni? 3+6 daje 9, więc aby mieć większość w 21-osobowej radzie i tak musieliby jeszcze gdzieś znaleźć dwa głosy. Do wyboru mają:

- 9 z PiS
- 2 z BiZBR
- 1 z RdB

Jak łatwo policzyć, z "tych do wyboru" może również powstać koalicja :-)

A tak w ogóle, to oświadczenie W. Zastawniaka wcale nie musi oznaczać słuszności domysłów :-).

Środa, 26 listopada 2014 

15:50 - Jak dowiedział się Bochnianin.pl kandydat PiS zrezygnował z rezygnacji i powtórnych wyborów w okręgu nr XIII nie będzie. No chyba, że znów zrezygnuje ;-). Zobacz: Kandydat PiS wycofał rezygnację

15:40 - Niedawny kandydat na burmistrza Bochni Wojciech Zastawniak podziękował wyborcom za głosy i zaapelował, aby w II turze poparli Stefana Kolawińskiego.

14:55 - A tymczasem w gminie Bochnia trwa ocieplanie wizerunku ;-)

Zdjęcie nadesłane przez Czytelnika.

9:25 - Z ostatniej chwili: pierwszą sesję nowej rady powiatu zwołano na najbliższy piątek 28 listopada o godz. 10.00.

9:10 - W oczekiwaniu na obszerną relację z wczorajszej debaty (będzie także zapis wideo) postanowiliśmy w relacji "na żywo" podzielić się naszymi subiektywnymi refleksami po dyskusji.

Po pierwsze wydaje się, że Jan Balicki był do niej lepiej przygotowany mentalnie i "taktycznie". Już po pierwszych dwóch debatach (na antenie TVP Kraków i Radia Kraków) wiedzieliśmy, że jeśli chodzi o zręczność i sposób formułowania myśli kandydat PiS ma przewagę - wczoraj to potwierdził. Z kolei Stefan Kolawiński zdecydowanie nie był w najwyższej formie - zdarzyło mu się nawet całkowicie zablokować i nieoczekiwanie zamilknąć (i to wtedy, kiedy mówił o najważniejszym osiągnięciu swych rządów - czyli BSAG). W części, w której kandydaci zadawali sobie wzajemnie pytania oddał pole rywalowi i zrezygnował z tego przywileju. Być może dlatego, że chwilę wcześniej próbując "zagiąć" adwersarza nadział się na "kontrę". Balicki zresztą kilkakrotnie umiejętnie wrzucił kamyczek do ogródka konkurenta, na co tamten próbował reagować, sprawiając w rezultacie wrażenie bycia w ciągłej defensywie. No i kandydat PiS wyciągnął na koniec asa z rękawa - wiadomość o umowie koalicyjnej w radzie miasta.

Jedno należy podkreślić: wszystkie debaty z udziałem Jana Balickiego i Stefana Kolawińskiego cechowała bardzo wysoka kultura dyskusji.

Nasze spostrzeżenia już wkrótce będziecie mogli zweryfikować naocznie. Na razie mały, acz znamienny fragment:

Wtorek, 25 listopada 2014

23:00 - Pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej zwołana została na najbliższy poniedziałek o godz. 13:00. Radni elekci złożą wówczas ślubowanie, a następnie wybiorą spośród siebie prezydium rady.

Przypomnijmy podział mandatów w nowej radzie:

 • PiS - 9
 • Bochniacy dla Bochni - 6
 • Bochnia Szansą dla Wszystkich - 3
 • BiZBR - 2
 • Razem dla Bochni - 1

Zobacz: Pełny skład Rady Miejskiej

22:10 - Jeszcze jedna zaskakująca informacja na koniec dnia. Bochnianin.pl ustalił, że jeden z kandydatów PiS z powodów osobistych oficjalnie zrezygnował z objęcia mandatu radnego. To oznacza powtórne wybory w okręgu nr XIII Zobacz szczegóły

19:00 - Po debacie.

18:50 - Prawdziwa bomba na koniec. Jan Balicki poinformował, że PiS podpisał porozumienie koalicyjne dające mu większość w radzie miasta.

18:30 - Było ciekawie :) Koniecznie oglądnijcie potem zapis wideo. Teraz przchodzimy do pytań zadanych przez internautów.

18:15 - Rusza runda pytań wzajemnych.

18:08 - Przerwa przed II i III częścią debaty, w której zadawane będą pytania wzajemne oraz od internautów.

18:07 - Debata nie jest wcale taka letnia - Jan Balicki wbił już kilka szpilek urzędującemu burmistrzowi, a ten oprócz odpowiadania na pytania zadawane przez prowadzącego stara się jeszcze neutralizować "przytyki" rywala.

18:00 - Kandydaci mają też okazję wypowiedzieć się na temat zadłużenia miasta i w tym kontekście skorzystania ze środków unijnych w perspektywie 2014-2020 oraz pomysłów na zwiększenie dochodów budżetowych w ciągu najbliższej kadencji.

17:47 - I następne pytanie dotyczy pomysłów na ożywienie rynku pracy w Bochni. Jak ściągnąć kolejnych inwestorów, jak wspierać rodzimą przedsiębiorczość?

17:43 - Kolejne pytanie: "Proszę wskazać trzy najważniejsze problemy społeczne w naszym mieście, które zamierza Pan rozwiązać w ciągu najbliższej kadencji? W jaki sposób zamierza Pan to zrobić?"

17:37 - "Jakie ma Pan pomysły na nowe przedsięwzięcia w obszarze rozwoju kultury w naszym mieście w ciągu najbliższej kadencji?"

Burmistrz wspomina, że dużo się już dzieje w instytucjach kultury oraz w nowym Parku Uzbornia. Dodał też, że Bochnię stać na wykreowanie dużej cyklicznej imprezy nawiązującej do solnej przeszłości miasta.

Jan Balicki idzie w tym samym kierunku dodając, że takie imprezy powinny być nakierowane na turystów. A dodatkowo "przemyślane działania dają możliwości otrzymywania dotacji unijnych". Podsuwa też sugestię zmodyfikowania formuły Dni Bochni.

17:33 - Drugie pytanie: Jakie ma Pan konkretne pomysły na kompleksową rewitalizację Śródmieścia Bochni w aspekcie infrastrukturalnym, gospodarczym i społeczno-kulturalnym?

Co ciekawe, przy odpowiedzi na to pytanie trochę zaiskrzyło :)

17:32 - Pierwsze pytanie: Co zrobią panowie po wygranych wyborach, by zapewnić obywatelom większy niż dotąd wpływa na zarządzanie miastem i decyzje lokalnego samorządu?

Stefan Kolawiński zwraca uwagę na rolę organizacji samorządowych, które według niego mają "kolosalne znaczenie" i "stanowią czynnik społeczny, który inicjuje pewne rzeczy i weryfikuje pewne rzeczy".

Jan Balicki zwrócił uwagę, że w przyszłorocznym budżecie będzie 380 tys. zł dla NGO's choć on wnioskował o zwiększenie tej sumy do 0,5 mln zł ale nie spotkało się to aprobatą rady i burmistrza. Wspomniał też o budżecie obywatelskim.

17:20 - Zaczyna się właściwa część debaty. Kandydaci zaczynają od wytłumaczenia swojej nieobecności na pierwszym spotkaniu przed I turą.

17:17 - Tajemnicze beczki na stole zawierają pytania od internautów :-)

17:15 - Foto tuż-sprzed-debaty:


17:12
- Rozpoczęło się spotkanie. Na początek krótka prezentacja ze strony organizatora debaty - Bocheńskiej Fundacji Salina NOVA.

17:04 - Jesteśmy już w sali "August" Hotelu Sutoris, gdzie lada moment ma rozpocząć się debata kandydatów na burmistrza Bochni. Publiczność powoli zajmuje miejsca, kandydaci w spokoju oczekują na początek dyskusji.

14:00 - A propos potoku Babica i wizji pływających w nim  ryb, to mamy dla przypomnienia takie oto wideo ;-)


8:30
- Dziś o godz. 17:00 w hotelu Sutoris (II piętro) odbędzie się kolejna debata kandydatów na burmistrza Bochni - Jana Balickiego i Stefana Kolawińskiego. Wstęp wolny.

Poniedziałek, 24 listopada 2014

21:50 - Dziennikarz Radia Kraków zapytał dziś burmistrza Stefana Kolawińskiego o tzw. Drogę Śródmiejską. Padła następująca odpowiedź:

- Koncepcja nie jest nowa. Ona jest sprzed kilkunastu lat. Trzeba się nad tym zastanowić. Na terenie miasta jest kilka cieków wodnych, które zostały przykryte. Bochnia straciła przez to pewne walory estetyczne. Można było zachować je odkryte i podobnie jak w naszym partnerskim mieście Bad Salzdetfurth możnaby obserwować pływające w potoku ryby. To stwarza kojące wrażenie i jest to spory walor wizualny.

Naprawdę chodzi tylko o to? No to sprawa jest rozwiązana! Kandydat na burmistrza Stanisław Bukowiec przedstawił 2 tygodnie temu bardzo interesującą koncepcję. Polecamy się zaznajomić i wreszcie ruszyć z tematem. By nie zmarnować kolejnych "kilkunastu lat" na zastanawianie się.

Kliknijcie w obrazek po szczegóły.


20:00
- Debata:

14:10 - Na antenie Radia Kraków rozpoczęła się właśnie debata kandydatów na burmistrza Bochni - Jana Balickiego i Stefana Kolawińskiego. Ponieważ nasze redakcje współpracują, zapis wideo z debaty wkrótce na Bochnianin.pl :-)

9:40 - Swoją drogą ciekawe, czy salon urody też przyśle oświadczenie...? ;-)


9:35
- Tymczasem sztab Stefana Kolawińskiego odpowiada sztabowcom rywala:

- Sformułowanie Sztabu Jana Balickiego „brudna kampania przeciwko Janowi Balickiemu”, sugeruje działania, które mają zdyskredytować tylko jednego kandydata. Równie dobrze można sytuację odwrócić i napisać „prowokacyjne działania, obliczone na oburzenie i współczucie” - napisał Andrzej Koprowski, szef sztabu wyborczego urzędującego burmistrz.

W komunikacie zwrócono też uwagę, że niszczone są nie tylko banery Jana Balickiego. To prawda, wandale nie oszczędzają nikogo...


8:55
- Szczerze mówiąc Jan Balicki ma pełne prawo czuć się urażony komentarzami o "nicnierobieniu" jako radny, bo jako baczni obserwatorzy sesji rady miasta od 12 lat możemy potwierdzić, że w tym czasie był to jeden z najbardziej aktywnych i zawsze merytorycznych radnych.

Na Bochnianin.pl można znaleźć sporo artykułów na temat poruszanych przez niego kwestii i ocenić tematykę poruszanych kwestii: http://www.bochnianin.pl/szukaj?q=radny+jan+balicki

Inna sprawa, że jego aktywność nie zawsze owocowała rozwiązywaniem problemów, ale jeśli do tego dodamy, że z 16 lat działalności jako radny Jan Balicki aż 12 spędził w opozycji, to łatwiej zrozumieć, czemu nie miał siły sprawczej :-).

8:50 - Tymczasem po ostatniej debacie w miniony czwartek w TVP Kraków, temperatura wyborów wzrosła. Obserwujemy to m.in. w komentarzach internautów, w których zaczęło się pojawiać coraz więcej personalnych ataków na pozostałych w grze kandydatów. W oczy rzuca się szczególnie nasilenie bezwzględnej krytyki Jana Balickiego - bo nigdy wcześniej nie występowała ona w takiej skali.

Sztab wyborczy PiS wydał w związku z tym oświadczenie, w którym czytamy m.in.:

"Nie negując prawa do krytyki, stawiamy zdecydowany sprzeciw wobec rozpowszechnianiu na bocheńskich portalach internetowych nieprawdziwych, kłamliwych i oszczerczych postów (...)

Wobec osób, które w szczególnie rażący sposób mijając się z prawdą pomówili naszego kandydata, został złożony wniosek do organów ścigania, w celu ustalenia sprawców wymienionych czynów i dochodzenia praw na drodze sądowej."

Całe oświadczenie TUTAJ.

8:20 - Jeszcze tylko 5 dni kampanii wyborczej. Zapowiadają się interesująco - już dziś o godz. 14:00 na antenie Radia Kraków 20-minutowa debata Balicki-Kolawiński, a jutro o godz. 17:00 w hotelu SUTORIS kolejna.

Niedziela, 23 listopada 2014

11:30 - W podpisanej umowie nie ma ani słowa o personaliach - nie wiadomo więc na razie kogo oba ugrupowania desygnują na wspomniane stanowiska i funkcje. Natychmiast jednak ruszyła lawina domysłów i teorii.

10:00 - Ugrupowania ustaliły jakie przypadną im stanowiska w samorządzie powiatowym, dzięki którym będą miały wpływ na realizację swoich programów:

Dla PSL:
- starosta
- 1 członek zarządu
- wiceprzewodniczący rady powiatu

Dla PiS:
- wicestarosta
- 2 członków zarządu
- przewodniczący rady
- wiceprzewodniczący rady

Warto jeszcze zaznaczyć, że starosta i wicestarosta także wchodzą w skład zarządu (starosta jest jego szefem). To oznacza, że chociaż PSL ma mieć starostę, to w samym zarządzie przewagę będzie miał PiS (3:2).

Starosta kieruje urzędem i powiatem "na co dzień", ale w kwestiach istotnych i strategicznych musi mieć umocowanie w decyzjach (uchwałach) zarządu.

9:40 - Jest deklaracja koalicji PiS i PSL. Na wczoraj planowaliśmy wolne, a tu zupełnie niespodziewanie przyszedł bardzo polityczny news, który postawił na nogi wszystkich związanych z samorządem powiatowym. Na pewno jesteście już po lekturze, ale gdyby jednak nie, to o wydarzeniu można przeczytać TUTAJ.Piątek, 21 listopada 2014

16:40 - W dzisiejszym "Tygodniku Brzesko-Bocheńskim" mała tabelka, a w niej odpowiedzi kandydatów na kilka pytań m.in. "Ilu zastępców powinien mieć burmistrz Bochni?"

SK: - Maksymalnie dwóch. Jeden z nich powinien być odpowiedzialny za inwestycje miejskie, a drugi za kulturę i promocję miasta. W takim składzie łatwiej jest kierować 30-tys. miastem.

JB: - Dwóch, by skutecznie pozyskiwać środki finansowe i zapewnić właściwą obsługę mieszkańców i funkcjonowanie miasta.

10:40 - Może na tej kolejnej debacie zobaczymy dokument, o którym mówił Jan Balicki? W części debaty poświęconej budowie podziemnego parkingu stwierdził: "Z decyzji konserwatorskiej wynika, że taki parking nie może tam powstać, może powstać ewentualnie mniejszy". Ale z kolei burmistrz Stefan Kolawiński zaznaczył: - Nie znam takiej opinii pana konserwatora, rozmawiałem z nim wielokrotnie.

Swoją drogą burmistrz przypomniał, że ewentualną budowę podziemnego parkingu w tym miejscu przewidziano już w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który został uchwalony przez radę miejską kadencji 2006-2010.

8:55 - Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna debata obu kandydatów - tym razem już na lokalnym podwórku i zapewne dłuższa, co pozwoli na solidniejsze wgryzanie się w sprawy ważne dla miasta. Jak poinformował organizator - fundacja Salina Nova - sztaby potwierdziły udział swoich kandydatów. - Jest tylko "rozbieżność" jak chodzi o termin debaty, ale może uda się uzgodnić ze sztabami kompromis - poinformował na Facebooku Adam Piskór, prezes fundacji.

8:00 - Echa debaty. Złośliwcy nam tu podsyłają nasze własne linki z "alternatywną odpowiedzią na pytanie Jana Balickiego dotyczące pozostawionych następcy projektów":

- Prawda jest taka, że z tamtego rozdania funduszy unijnych mamy oczyszczalnię ścieków, odnowę Muzeum i rewitalizację Parku Uzbornia. Ta kadencja kończy się tym, że nie będzie żadnego wniosku i nie ma projektów. W następnej kadencji nic nie powstanie

- powiedziała w kwietniu tego roku... radna Łucja Satoła-Tokarczyk z klubu Bochniacy dla Bochni, który po raz drugi wystawia do walki o fotel burmistrza Stefana Kolawińskiego. Rzeczywiście - pisaliśmy o tym TUTAJ.

7:00 - Wczorajszą debatę Stefana Kolawińskiego i Jana Balickiego, która odbyła się w studiu TVP Kraków, w całości można obejrzeć TUTAJ (25 min.)


 

Czwartek, 20 listopada 2014

23:45 - Bardzo istotne pytanie z debaty:

- W zasadzie od kilku kadencji każdy przychodzący burmistrz zajmował się kilkoma projektami, które były wizją rozwoju Bochni (...), każdy z burmistrzów kończył realizację po poprzedniku i zostawiał następcy jakieś projekty, które były bardzo bliskie finalizacji, w zasadzie wystarczało je nieco zmodyfikować i uzyskiwać na to środki. Moje pytanie jest takie: jakie projekty, bliskie realizacji, w tym ostatnim być może rozdaniu środków unijnych, pan burmistrz zostawi sobie bądź nastepcy na najbliższą kadencję?

Obszerne fragmenty debaty znajdziecie TUTAJ.

21:20 - Ciekawa metafora użyta przez Jana Balickiego podczas debaty:

"Mam nadzieję, że Bochnia kiedyś stanie się pięknym miastem, bo dziś tak troszkę jest ładną kobietą, ale nieco zaniedbaną".

20:30 - Rozmowa była grzeczna i kulturalna - żadnego większego iskrzenia. Kandydaci starali się być też merytoryczni, ale co ciekawe, to urzędujący burmistrz operował większymi ogólnikami. Tematy wywołane przez prowadzącą to m.in. sprawa referendum, ożywienie starówki, kandydaci mogli też sobie zadać po jednym pytaniu wzajemnie. W tej ostatniej części Stefan Kolawiński dość nieoczekiwanie wypadł najsłabiej - także dlatego, że Janowi Balickiemu udało się zadać pytanie celnie trafiające z jedną ze słabości kończącej się kadencji. Szczegóły wkrótce.

20:25 - I po debacie! Nie mogliśmy relacjonować na żywo, bo wszystko działo się za szybko :) Ale nic straconego - zaraz opiszemy Wam nasze wrażenia ;)

20:00 - Ruszyła debata w TVP Kraków.

18:10 - DZIŚ w TVP Kraków debata wyborcza Jan Balicki - Stefan Kolawiński. Start o godz. 20:00. Program (25 min.) poprowadzi szefowa "Kroniki" Magdalena Drohomirecka.

17:05 - A propos Nowej Prawicy, to pewnie jesteście ciekawi, jakie poparcie zyskała "Asia :) ZnajdźMnieNaLiścieNr7". Otóż mimo, że 18-latka nie podawała na plakatach swojego nazwiska, znalazło ją i zagłosowało na nią 95 osób. To na pewno dzięki nam! - czekoladki z podziękowaniem można przysłać do redakcji kurierem lub dostarczyć osobiście :)


16:50
- Są też rekordziści pod względem najmniejszego poparcia. To jedyne zestawienie, w którym króluje Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke :-).

 • Elżbieta Biega (NP) - 1
 • Justyna Hajduk (NP) - 2
 • Jolanta Serafin (NP) - 2

W dalszej kolejności są jeszcze

 • Magdalena Broniak (NWS) - 3
 • Maciej Bogusz (NP) - 3
 • Magdalena Gaworczyk (SS) - 3

16:30 - Który kandydat do rady powiatu zdobył największe poparcie?

 • Krzysztof Kołodziejczyk (NWS) - 1292
 • Józef Radzięta (PiS) - 985
 • Ludwik Węgrzyn (PSL) - 932
 • Mariusz Zając (PiS) - 904
 • Wiesław Kukla (PO) - 820
 • Jan Marcinek (PiS) - 761
 • Andrzej Kącki (PiS) - 666

16:15 - Ile głosów zdobyły komitety, które weszły do rady powiatu?

 • PiS - 8904
 • PSL - 8017
 • PO - 6033
 • NWS - 4536
 • BiZBR - 4388

16:00 - Mieszkańcy bocheńszczyzny pogubili się w obsłudze "książeczek" podobnie jak reszta narodu.

W wyborach do sejmiku oddali w sumie 45025 głosów, z czego aż 9185 (20,4%) było nieważnych!

Podobnie było w wyborach do rady powiatu: z 45007 oddanych głosów, aż 7267 (16,1%) było nieważnych.

11:00 - Wygląda na to, że bocheński PiS stracił jeden z argumentów, którym chciał przekonywać do głosowania na Jana Balickiego. Miał nim być fakt rządzenia PiS w małopolskim sejmiku, który dzielić będzie w najbliższych latach ogromne unijne pieniądze. W tym kontekście zwracano uwagę na "prawdopodobieństwo ułożenia dobrych relacji na wszystkich szczeblach samorządowych". Ale wszystko wskazuje na to, że w Małopolsce rządzić będzie nadal koalicja PO-PSL - więc takie stawianie sprawy nieoczekiwanie dało teraz argument Stefanowi Kolawińskiemu, który ścieżki do marszałka i wicemarszałków ma już wydeptane.

Środa, 19 listopada 2014

21:00 - Okazuje się, że w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego PiS niby wygrał, ale porządzi ktoś inny.

12:45 - A Bochnia najprawdopodobniej znowu bez reprezentanta w sejmiku wojewódzkim. Brawo! :/ Zobacz TUTAJ.

12:30 - No i są już pierwsze zmiany w starostwie. Sekretarz powiatu odeszła na stanowisko wicedyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. Zobacz szczegóły TUTAJ.

9:20 - Swoją drogą budowa porządnego parkingu na pl. Okulickiego (niekoniecznie podziemnego - jakiegokolwiek) to jedna z niezrealizowanych obietnich wyborczych Stefana Kolawińskiego. Pewnie gdyby była realizowana, nikt by na pomysł referendum nie wpadł. Właściwie można uznać, że cała ta inicjatywa to próba wyegzekwowania obietnicy ;) Dziś już wiemy, że jeśli Stefan Kolawiński zostanie burmistrzem, to na zmiany akurat w tym miejscu nie ma co liczyć - wyjaśniał bowiem, że tak potrzebne parkingi należy w pierwszej kolejności lokalizować w mniej kontrowersyjnych miejscach. Nie wiemy, co na ten temat myśli Jan Balicki.

8:10 - Tymczasem wielkimi krokami zbliża się kolejne głosowanie: już w najbliższą niedzielę REFERENDUM w sprawie budowy podziemnego parkingu na pl. Okulickiego w Bochni. Pierwszy raz w historii ktoś nas, mieszkańców Bochni, w ten sposób o coś pyta.

8:00 - Powyborczy krajobraz: składy wszystkich rad gmin powiatu bocheńskiego znajdziecie TUTAJ.

7:00 - Mamy środę - i wciąż żadnych informacji na temat wyników wyborów do małopolskiego sejmiku. Jakby skandalu z "wykrzaczaniem się" systemu informatycznego było mało, wczoraj wieczorem gruchnęła wieść o hakerskim włamaniu na serwery PKW.
Dzień dobry, witajcie w kolejnym dniu powyborczej relacji "na żywo" ;-)

Wtorek, 18 listopada

20:25 - W obliczu wyniku wyborów na burmistrza Bochni wielu wyborców rozważając kogo poprzeć, pyta o dotychczasową działalność Jana Balickiego. Tak sam ją przedstawiał w niedawnym liście do mieszkańców - czytaj TUTAJ

20:15 - Jak być może zauważyli uważni obserwatorzy, po wielu latach z krajobrazu lokalnej sceny politycznej znika znany lekarz Marek Kania. Przez kilka kadencji zasiadał w radzie miejskiej - w tegorocznych wyborach, "wypchnięty" z miasta do walki o mandat w radzie powiatu, nie został wybrany.

19:45 - PiS apeluje o poparcie Jana Balickiego w II turze wyborów. - Wyjątkowo duża liczba kandydatów była powszechnie odbierana jako oczekiwanie na zmiany na tym stanowisku. To niezadowolenie z ostatnich czterech lat zostało wyrażone, ale jednocześnie rozproszone na pozostałych kandydatów. Wynik wyborów wskazuje, że w drugiej turze reprezentantem tak bardzo oczekiwanych zmian może być tylko Jan Balicki - mówił Piotr Dziurdzia.
17:05 - Czy w powiecie PiS zawiąże koalicję z PSL? A może dogada się z NWS i BiZBR, a PSL pójdzie w odstawkę? Takie warianty są możliwe. Z tego co słychać w kuluarach wynika na razie tylko jedno: nikt nie chce w koalicji PO...

17:00 - Tymczasem zdobyliśmy nieoficjalną listę osób, które dostały się do rady powiatu - TUTAJ.

16:00 - Stefan Kolawiński, jak sam stwierdził, chce nadrobić zaległości w konferencjach prasowych... Czy to znaczy, że do II tury będziemy spotykać się codziennie? ;) Dziś były podziękowania za głosy poparcia, a potem... chwalenie się tym "co się w mieście dzieje". Wkrótce szczegóły.

13:08 - Przyszło zaproszenie na konferencję prasową burmistrza o 15:00.

11:30 - I to się nazywa prawdziwa satyra! Polecamy na poprawę nastroju :)11:05 - Zostały usunięte usterki w systemie. Możliwe, że dziś wieczorem zostaną podane oficjalne wyniki głosowania - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

7:44 - II tura wyborów w Bochni z pewnością nie przyniesie zmiany pokoleniowej na stanowisku burmistrza - obaj kandydaci są niemal rówieśnikami. Stefan Kolawiński ma 56 lat, a Jan Balicki 58 lat.

7:10 - Na godz. 12:15 sztab kandydata Jana Balickiego zwołał konferencję prasową.

7:00 - Czy 35 proc. poparcia dla urzędującego burmistrza to dużo, czy mało? Stefan Kolawiński jest zadowolony, ale jego konkurent Jan Balicki zwraca uwagę, że to "tylko" 35 proc i gdzieś leży powód takiego stanu rzeczy. Faktem jest, że przy podobnej frekwencji, 4 lata temu kandydat Stefan Kolawiński dostał poparcie aż 1,7 tys. głosów więcej.

Poniedziałek, 17 listopada

19:00 - System informatyczny PKW "nie daje rady", co oznacza, że ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów się opóźni. Możliwe, że w przypadku wyborów do sejmików i rad powiatu stanie się to dopiero... w środę.

17:30 - Tymczasem w Nowym Wiśniczu prawdziwa klęska urzędującego burmistrza i ogromny sukces kobiety, która odważyła się rzucić mu wyzwanie. Jeszcze trochę i wygrałaby w pierwszej turze! Potrzebna będzie jednak dogrywka - ale dla Stanisława Gaworczyka to już koniec rządzenia gminą. Być może udało mu się chociaż zdobyć mandat radnego powiatowego (dzięki czemu nie zniknąłby całkiem z lokalnej polityki) - tu wyników jeszcze nie znamy.

NOWY WIŚNICZ. Nieoficjalne wyniki wyborów burmistrza:

Małgorzata Więckowska - 47,8 % (3260 głosów)
Andrzej Stańczyk - 24,7 % (1683)
Stanisław Gaworczyk - 19,6 % (1337)
Tadeusz Kozioł - 6,1 % (416)
Marek Groblicki - 1,9 % (129)

Małgorzata Więckowska i Andrzej Stańczyk przechodzą do II tury.

17:00 - Do składu nowo wybranej rady miejskiej dokleiliśmy wyniki poszczególnych kandydatów (wpis z godz. 7:00).
Największe poparcie zdobyli Krzysztof Sroka (408), Rafał Sroka (314) oraz Marek Gruca (284) - wszyscy z PiS, dwaj ostatni to debiutanci.
Z najmniejszym poparciem do rady wszedł Jan Mazur (77 głosów - Bochniacy dla Bochni).

Rekordowo niskie poparcie uzyskał za to kandydat komitetu "Bochnianie - w Jedności Siła" - Maciej Sygnarowicz: 7 głosów. Oczywiście mandatu nie zdobył ;-)

14:30 - Informacje na temat podziału mandatów w radzie powiatu nie są jeszcze pewne.
Przypomnijmy: to o tyle istotne, że radni zawiązując koalicję wybiorą spośród siebie zarząd powiatu, na czele którego stanie starosta. Kto nim będzie?

13:30 - Wygląda na to, że Stefan Kolawiński ma przewagę nad Janem Balickim aż 1183 głosów (przypomnijmy: 4 lata temu I turę wygrał przewagą 1700 głosów, a w II ją jeszcze powiększył. Wygląda na to, że kandydatowi PiS może być ciężko odrobić stratę. Stefan Kolawiński jest o krok od reelekcji.

12:00 - Według nieoficjalnych informacji, wstępny podział mandatów w radzie powiatu będzie wyglądał następująco: PiS - 8, PSL - 6, PO - 4, Nasza Wspólna Sprawa - 3, BiZBR - 2.

9:10 - Prawdopodobnie z powiatowej polityki zostanie wyautowany dotychczasowy wicestarosta Tomasz Całka. W dwóch ostatnich kadencjach do rady powiatu dostał się będąc "jedynką" na liście PiS w Bochni. W tym roku to miejsce przypadło Mariuszowi Zającowi, a Tomasz Całka startował z listy własnego komitetu - Solidarny Samorząd - który jednak z tego co słyszymy sukcesu nie odniósł... To wszystko jednak tylko informacje nieoficjalne.

8:30 - W Lipnicy Murowanej zmian nie będzie i wójt Tomasz Gromala zostanie na drugą kadencję.

8:05 - Tymczasem dochodzą nas słuchy, że zgodnie z tendecją uwidocznioną w sondażach publikowanych w TV tuż po zamknięciu lokali wyborczych, "w terenie" głosy wyborców także na bocheńszczyźnie zbierały głównie PiS i PSL. Może to mieć duże znaczenie dla układu sił w radzie powiatu, a PO będzie mieć spory problem z utrzymaniem władzy (stanowiska starosty).

8:00 - Największym przegranym wyborów do rady miejskiej jest chyba Platforma Obywatelska, która cztery lata temu zdobyła 4 mandaty, a w tym zakłądając komitet "Razem dla Bochni" zdołała wprowadzić do rady zaledwie 1 kandydata.

7:40 - Zestawienie w finałowej parze panów Balickiego i Kolawińskiego może być pewnym zaskoczeniem, bo wydawało się, że skoro odwołują się do podobnego elektoratu, to sukces jednego osłabi drugiego. A tu figa! ;) Ich pojedynek będzie ciekawy w kontekście znanego już składu nowej rady, w której silne jest ugrupowanie Jana Balickiego (PiS).

07:00 - W wybranym w niedzielę składzie rady miejskiej Bochni najwięcej mandatów zdobył opozycyjny PiS. Nie ma jednak bezwzględnej większości - brakuje mu dwóch głosów.

W nowej radzie będzie aż 12 nowych radnych (choć dwójka z nich to nie nowicjusze - wracają po 4- i 12-letniej rozłące).TO WYNIKI NIEOFICJALNE.

Prawo i Sprawiedliwość (9):

Bogdan Kosturkiewicz (259 głosów)
Piotr Dziurdzia (126)
Stanisław Dębosz (171)
Michał Rojewski (92)
Rafał Sroka (314)
Krzysztof Sroka (408)
Marek Gruca (284)
Jan Balicki (274)
Marek Bryg (147)

Bochniacy dla Bochni (6):

Bogusław Dźwigaj (133)
Jan Mazur (77)
Kazimierz Ścisło (229)
Łucja Satoła-Tokarczyk (104)
Jacek Kawalec (178)
Marta Babicz (212)

Bochnia Szansą dla Wszystkich (3)

Celina Kamionka (155)
Robert Żelichowski (134)
Eugeniusz Konieczny (240)

Bochnia i Ziemia Bocheńska Razem (2)

Zbigniew Włosiński (101)
Karol Klima (175)

Razem Dla Bochni (1)

Adam Graboś (104)

05:55 - BOCHNIA. Różnica między Stefanem Kolawińskim, a Janem Balickim wyniesie około 1200 głosów. Czy to dużo? Cztery lata temu po pierwszej turze wygrywał z przewagą 1400 głosów. Wtedy poparło go 5,7 tys. osób - teraz jest to mniejsza liczba (ile dokładnie jeszcze nie wiemy, prawdopodobnie mniej o 1-1,5 tys).

04:30 - Dogrywka będzie też potrzebna w gm. Bochnia: tu wójt Jerzy Lysy zmierzy się z kandydatem Markiem Bzdekiem.

04:20 - Tymczasem docierają do nas NIEOFICJALNE informacje z gmin powiatu bocheńskiego.

W Nowym Wiśniczu w wyborach burmistrza prawdopodobnie potrzebna będzie II tura i prawdopodobnie zabraknie w niej urzędującego od kilku kadencji gospodarza miasteczka - Stanisława Gaworczyka. Powalczą natomiast Małgorzata Więckowska oraz Andrzej Stańczyk.

Z kolei w Łapanowie (to także informacje nieoficjalne) władzę straci Jan Kulig - na rzecz Roberta Roja.

04:10 - To kto zostanie burmistrzem Bochni to jedno, ale ważny też będzie układ sił w radzie miejskiej (liczy 21 radnych). Zdaje się, że rozgrywającym będzie tu PiS. Co oznacza, że starcie w dogrywce Balicki-Kolawiński będzie jeszcze ciekawsze.

Prawdopodobnie w nowej radzie nie zobaczymy wielu dotychczasowych rajców.

03:40 - Przewaga Stefana Kolawińskiego nad Janem Balickim będzie prawdopodobnie spora i znacznie przekroczy 1 tys. głosów.

01:26 - Wszystko wskazuje na to, że trzecie miejsce na podium zajmie Stanisław Bukowiec.

00:40 - Tyle Wam napiszemy, że wygląda na to, iż w drugiej turze zmierzą się urzędujący burmistrz Stefan Kolawiński (Bochniacy dla Bochni) i Jan Balicki (Prawo i Sprawiedliwość).


Niedziela, 16 listopada 2014 - AKTUALIZACJA

22:05 - W Bochni sondaży przed lokalami wyborczymi nikt nie robił :P, więc musimy cierpliwie czekać aż komisje obwodowe (jest ich 18) policzą oddane głosy.

21:20 - Z sondażu wynika, że wybory do małopolskiego sejmiku wygrał PiS. Ciekawe, jaki wynik uzyskał reprezentant tej partii w wyborach na burmistrza Bochni - Jan Balicki?

21:05 - Telewizje informacyjne podały sondażowe wyniki komitetów ogólnokrajowych:

PiS - 31,7 proc.
PO 27,4
PSL - 17 proc.
SLD - 8,8 proc.
Nowa Prawica - 4,2 proc.
Ruch Narodowy - 1,7 proc.
Demokracja Bezpośrednia - 0,7 proc.

20:50 - Dane o frekwencji wyborczej w powiecie bocheńskim na godz. 17:30 są następujące:

w całym powiecie bocheńskim: 47,92 proc. m. Bochnia - 40,88 proc.
gm. Bochnia - 44,41 proc.
Drwinia - 48,76 proc.
Lipnica Murowana - 60,95 proc.
Łapanów - 49,21 proc.
Nowy Wiśnicz - 59,60 proc.
Rzezawa - 43,83 proc.
Trzciana - 57,94 proc.
Żegocina - 53,04 proc.

20:45 - Rozpoczynamy wieczór wyborczy w Bochnianin.pl. Głosowanie potrwa do godz. 21:00.