Wydarzenia

Łapanów: Uczniowie postawili pomnik ofiarom zbrodni katyńskiej

Odsłonięcie pomnika i wystawy w centrum Łapanowa

image/jpeg

Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie w ramach programu "Katyń - ocalić od zapomnienia" stawiają pomnik upamiętniający zamordowanych polskich oficerów w Katyniu. Na 12 kwietnia zaplanowano uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Początek ceremonii o godz. 12.00 w ZS w Łapanowie. W programie m.in. odsłonięcie pomnika oraz wystawy poświęconej zamordowanym na Wschodzie mieszkańcom Ziemi Łapanowskiej.

Monument składa się z dwóch części, jedna to obelisk upamiętniający zamordowanych na Wschodzie polskich kapłanów, na którym w zeszłym roku umieszczono pamiątkową tablicę dla uczczenia śmierci księdza mjr Leona Ziółkowskiego, rodaka z Łapanowa. Na drugim głazie zamocowano trzy repliki epitafiów katyńskich: księdza mjra Jana Leona Ziółkowskiego, kpr. policji Karola Domagały i kpr. policji Adama Domagały, zastrzelonych w Związku Radzieckim. Całość zwieńcza napis "KATYŃ - 1940-2010”. Głazy spina łańcuch, który jest symbolem zniewolenia przez totalitaryzm narodu polskiego, a zarazem łączy wszystkie miejsca kaźni na Wschodzie w jedno słowo KATYŃ.

Autorem projektu pomnika jest dyrektor szkoły Jan Wójcik. Obok pomnika zostaną posadzone trzy dęby katyńskie, którym nadano imiona zamordowanych synów łapanowskiej ziemi. Dla przybliżenia historii i miejsc kaźni Polaków na Wschodzie uczniowie Zespołu Szkół i gimnazjów z gminy Łapanów pod kierunkiem nauczycieli historii przygotowali ciekawą wystawę, która zostanie odsłonięta na łapanowskim rynku.

Koordynatorem programu jest Maria Zając, nauczycielka historii Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łapanowie. Imprezie patronuje Małopolski Kurator Oświaty, Starosta Bocheński, Wójt Gminy Łapanów i ks. proboszcz łapanowskiej parafii Tadeusz Jarzębak, który poparł pomysł postawienia pomnika na placu obok kościoła.

Program uroczystości:

12.00 - Rozpoczęcie uroczystości w Zespole Szkół im. Jana Pawła II:

- powitanie gości przez dyrektora szkoły mgr Jana Wójcika,

- program artystyczny przygotowany przez młodzież,

- wystąpienie zaproszonych gości,

- promocja książki B. Tarkowskiej "Ksiądz Ziółkowski - droga do Katynia”.

12.45 - Przemarsz uczestników do kościoła w Łapanowie:

- modlitwa o beatyfikację księdza Jana Leona Ziółkowskiego,

- poświęcenie i odsłonięcie pomnika upamiętniającego rocznicę zbrodni,

- zasadzenie Dębów Pamięci dla uhonorowania księdza mjr Jana Leona Ziółkowskiego, kaprala PP Adama Domagały i kaprala PP Karola Domagały.

13.30 - Odsłonięcie na rynku w Łapanowie wystawy poświęconej zamordowanym na Wschodzie mieszkańcom Ziemi Łapanowskiej i Polskim Cmentarzom Wojennym w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Wystawa została przygotowana przez młodzież szkół Gminy Łapanów. Koncert pieśni patriotycznych wykonany przez orkiestrę dętą z Sobolowa.

[tim]


comments powered by Disqus

Komentarze

Najnowsze