Wydarzenia

Tablica upamiętniająca Wiślaka, który założył BKS

W obiektywie Bochnianin.pl

W sobotę na stadionie noszącym im. Władysława Krupy, odsłonięto specjalną tablicę upamiętniającą postać tego wybitnego sportowca, lekarza, człowieka.

W uroczystości wzięła udział rodzina W. Krupy, działacze sportowi, władze miasta i powiatu. Po odsłonięciu tablicy rozegrany został mecz towarzyski pomiędzy BKS a Wisłą Kraków (zakończony zwycięstwem gości 2:0).

* * *

Dr Władysław Krupa (1899 - 1969) - sportowiec, lekarz pulmonolog, poseł na Sejm II RP, działacz społeczny. Jako piłkarz Wisły Kraków (1921-1927) zdobył mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. W 1924 roku był reprezentantem kraju podczas meczu ze Szwecją oraz znalazł się w kadrze zawodników na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Od 1927 r. zawodnik oraz wieloletni prezes Bocheńskiego Klubu Sportowego. W 1930 r. dzięki jego przedsiębiorczości nastąpiło otwarcie istniejącego do dziś boiska przy ul. Parkowej.

Karierę piłkarską godził z studiami na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego (1918-1926), gdzie uzyskał tytuł doktora wszech nauk lekarskich.

Po dyplomie i praktyce wstępnej, Władysław Krupa przeniósł się z Krakowa do Bochni. W 1927 roku objął stanowisko lekarza powiatowego i piastował je aż do roku 1950. Specjalizował się w diagnostyce i leczeniu gruźlicy. Był oddanym działaczem kultury fizycznej i sportu. Za jego sprawą powstał Bocheński Klub Sportowy oraz stadion sportowy w Bochni. W dowód uznania za pracę na rzecz społeczeństwa miasta i powiatu, w 1935 r. Władysław Krupa został wybrany na posła IV kadencji Sejmu RP. Był pierwszym w historii polskiego parlamentaryzmu posłem - piłkarzem I ligi.

W czasie II wojny światowej Władysław Krupa zasłużył się jako lekarz i żołnierz ZWZ-AK Obwód Wieloryb. Wystawiając fałszywe zwolnienia lekarskie ratował ludzi przed wywózkami na przymusowe roboty do Niemiec. Przewodniczył bocheńskiej delegaturze Rady Głównej Opiekuńczej, był założycielem oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża i Caritas w Bochni. Ponadto działał w Komitecie Opieki nad Dzieckiem i Wysiedlonymi, w Związku Oficerów Rezerwy, a także w Lidze Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej. Po wojnie kierował przychodnią przeciwgruźliczą w Bochni. W 1957 roku został pierwszym prezesem Bocheńskiego Podokręgu Piłki Nożnej. Do końca życia pozostawał wielce oddany działalności sportowej, zdrowotnej i społecznej.

[ts]

comments powered by Disqus

Komentarze

Najnowsze