Wydarzenia

Pomysł na kawiarniany deptak w centrum Bochni

Burmistrz zapowiada rzetelną analizę

Wraca pomysł wyłączenia ruchu samochodowego na północnej pierzei Rynku w Bochni. Tym razem to oddolna inicjatywa - Artur Loryś, wiceprezes Fundacji Salina Nova i właściciel kawiarni przy Rynku, namawia do wprowadzenia zmian, które mogą ożywić centrum miasta. Zlecił nawet przygotowanie wizualizacji takiego rozwiązania i uzyskał pozytywną opinię bocheńskiej policji.

W kawiarni prowadzonej przez Artura Lorysia widnieją wizualizacje zamkniętej północnej pierzei Rynku. Można złożyć swój podpis na liście poparcia (zdecydowało się na to już ponad 200 osób). - To co tutaj prezentuję to tylko fragment. Docelowo chciałbym, żeby zrobić deptak od początku ulicy Solnej do Bazyliki. Można zrobić część artystyczną, kawiarnianą, rzemieślniczą. Trzeba jednak od czegoś zacząć, pokazać mieszkańcom co można zrobić - tłumaczy Artur Loryś. - Takiej przestrzeni turystycznej brakuje w Bochni - dodaje.

Podkreśla, że nie jest to gotowy projekt, ale propozycja, która ma dać początek dyskusji. - To mieszkańcy powinni decydować o ostatecznej formie. Chcę, żeby włączyli się do tego projektu. To my mieszkańcy tutaj mieszkamy, pracujemy, wypoczywamy i tworzymy klimat miasta - mówi pomysłodawca.

Artur Loryś otrzymał już pozytywną opinię bocheńskiej policji w sprawie zmiany organizacji ruchu. Z kolei burmistrz Stefan Kolawiński przypomina: - Mieliśmy już taką sytuację wyłączenia ruchu, kiedy kamienica przy Rynku 13 uległa katastrofie budowlanej. Wtedy wszyscy dobrze sobie z tym radziliśmy.

Gospodarz Bochni podkreśla, że nie jest przeciwnikiem stworzenia kawiarnianego deptaku i gdy wniosek wraz z podpisami trafi w jego ręce to pomysł zostanie potraktowany bardzo poważnie. - Trzeba dobrze się nad tym zastanowić i dokonać rzetelnej analizy. Problem byłby zdecydowanie mniejszy gdyby nie położenie północnej pierzei. Trzeba zniwelować skos i wypłaszczyć ten teren - zaznacza Stefan Kolawiński.

[Mirosław CISAK]


comments powered by Disqus

Komentarze

Najnowsze