Sport

Pół wieku Podokręgu Piłki Nożnej w Bochni

Jubileusz bocheńskiego futbolu

image/jpeg

Działacze Podokręgu Piłki Nożnej w Bochni świętowali w niedzielę 50-lecie istnienia związku. W ramach obchodu jubileuszu poświęcono sztandar Podokręgu podczas mszy świętej w Kościele Szkolnym pw. Św. Stanisława Kostki. W uroczystościach oprócz piłkarskich działaczy wzięli też udział m.in. lokalni samorządowcy.

Żmudna praca

Od 50 lat działacze organizacji, czyli ludzie kochający futbol, zajmują się organizowaniem rozgrywek w tej dyscyplinie sportu na ziemi bocheńskiej. Nie jest to wcale sprawa prosta, bo piłka nożna to jak wiadomo najpopularniejsza dziedzina sportu w naszym kraju, a piłkę kopie cała rzesza mężczyzn - "od dzidziusia po dziadziusia"... Nie inaczej jest na bocheńszczyźnie, gdzie w 32 klubach zrzeszonych jest obecnie 1700 zawodników! To gracze drużyn występujących w klasach A, B i C, juniorach oraz trampkarzach młodszych i starszych.

Podokręg zajmuje się organizacją rozgrywek tych zespołów. co roku działacze układają terminarz gier i regulaminy, a potem w trakcie sezonu co tydzień żmudnie weryfikują poszczególne zawody sprawdzając czy przeprowadzono je zgodnie z obowiązującymi przepisami. - W razie odstępstw Komisja Gier i Dyscypliny decyduje o ewentualnych karach - wyjaśnia Stanisław Jabłoński, sekretarz Podokręgu.

Praca jest ciężka, bo wymaga staranności i sumienności. Działacze pracują społecznie (mają swoją pracę zawodową, część jest już na zasłużonej emeryturze) - nie mają z tego żadnych pieniędzy, ale za to jak sami przyznają sporo satysfakcji - owszem. A co chyba najważniejsze, dzięki ich pracy setki dzieciaków (570 juniorów i 510 trampkarzy) może czerpać frajdę z występowania w klubach zakładanych często w bardzo małych miejscowościach.

Pół wieku temu

Podokręg powstał w 1957 roku, zaś pierwszym prezesem został dr Władysław Krupa, niegdyś legendarny gracz krakowskiej Wisły i reprezentacji Polski, a także poseł na Sejm RP. Podokręg działał wówczas na terenie starych powiatów bocheńskiego i brzeskiego. Władysław Krupa (1899 - 1969) był niewątpliwie jedną z największych postaci w historii futbolu w Bochni, choć dzisiaj jest postacią niesłusznie zapomnianą, a młodzieży zupełnie nieznany.

Z zawodu lekarz pulmunolog przez prawie pół wieku związany był z tym miastem. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, w czasie studiów pomocnik krakowskiej Wisły, dla której grał skutecznie o tytuł Mistrza Polski 1927 roku, rok wcześniej zdobył z nią Puchar Polski. W 1924 roku grał w reprezentacji kraju. Po zakończeniu studiów został graczem Bocheńskiego KS i przekazywał młodzieży swe ogromne doświadczenia.

Do historii przeszedł w 1935 roku jako bezpartyjny poseł RP, wybrany do Sejmu jako pierwszy polski futbolista z ligową karierą. Dzisiejsi działacze mają gazetowy wycinek z 1957 roku, w którym znajduje się w zmianka o założeniu związku i wybranych władzach Podokręgu. Obok prezesa Władysława Krupy wiceprezesami zostali wówczas: J. Kuszlik i A. Legutek, sekretarzem J. Brenner, a skarbnikiem J. Gawęda. Członkami zarządu zaś: M. Mastaj i J. Migoń.

Działacze

W kolejnych latach rolę prezesa pełniły rozmaite osoby m.in.: oprócz Władysława Krupy, także Józef Rudnik, Józef Krakowski, Jerzy Nosek i od 2004 roku Wiesław Biernat. Wśród innych zasłużonych działaczy znajdują się: Jan Biernat, Marian Biernat, Stanisław Broszkiewicz, Marian Cygan, Franciszek Gorczyca, Zbigniew Karski, Jan Krupa, Andrzej Legutek, Stanisław Mastaj, Władysław Strach.

Dziś władz Podokręgu wyglądają następująco: Wiesław Biernat - prezes, Zdzisław Goryczko i Jan Krupa - wiceprezesi, Stanisław Jabłoński sekretarz, Franciszek Kukla - skarbnik oraz członkowie zarządu: Bogdan Grabias, Józef Migas, Stanisław Szumański i Józef Zawada.

Nie tylko na trawie

Ostatnie lata prezesury Józefa Krakowskiego i od 2004 roku Wiesława Biernata to rozrastające się rozgrywki halowe. W okresie zimowym trwa liga tramkarzy młodszych i starszych, gra liga juniorów, a od 2002 roku ciesząca się niezwykłą popularnością amatorska Bocheńska Liga Halowej Piłki Nożnej. Podokręg organizuje również turnieje: im. Ryszarda Majhra, Józefa Krakowskiego, wreszcie (już na trawie) eliminacje i rozgrywki powiatowe "Z podwórka na stadion" (dla uczniów klas trzecich) oraz Turniej o Puchar Wielgusa (dla czwartoklasistów). Podkreślmy to jeszcze raz: wszystkie te imprezy organizowane i przeprowadzane są przez działaczy, którzy pracę swoją wykonują społecznie. Wszystkim z osobom związanym z Podokręgiem z okazji jubileuszu życzymy w nastepnym półwieczu niesłabnącego zapału do pracy!

[Tomasz STODOLNY]

image/jpeg  image/jpeg

image/jpeg  image/jpeg

image/jpeg  image/jpeg

image/jpeg  image/jpeg

image/jpeg  image/jpeg

image/jpeg  image/jpeg

image/jpeg  image/jpeg

image/jpeg  image/jpeg

image/jpeg  image/jpeg


comments powered by Disqus

Komentarze

Najnowsze