Kultura

Film o Pileckim i koncert Fortecy - zdjęcia

W obiektywie Bochnianin.pl

image/jpeg

Premiera filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" miała miejsce w niedzielę 13 października w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Poniatowskiego w Bochni. Po pokazie filmu odbył się koncert zespołu Forteca. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Zofia Optułowicz-Pilecka i Andrzej Pilecki, córka i syn rotmistrza Witolda Pileckiego.

Film w reżyserii Dariusza Walusiaka opowiada o ucieczce z Auschwitz Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. Na przełomie kwietnia i maja 2013 r., w 70. rocznicę tej ucieczki, szlakiem Rotmistrza i towarzyszy, w ramach akcji "Projekt: Pilecki”, ruszają muzycy zespołu rockowego Forteca.

Chcą pokonać tę trasę w zbliżonych do historycznych warunkach. Na trasie spotykają Andrzeja Pileckiego, syna Rotmistrza, który marzył o tym, aby podobnie jak ci młodzi ludzie, pokonać historyczną trasę, a także rozmawiają z ludźmi, którzy zetknęli się w swoich rodzinnych i osobistych losach z uciekającym z Auschwitz Rotmistrzem. Muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami i wewnętrzną przemianą, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.

Wolą organizatorów akcji było, by premiera filmu odbyła się w Bochni, na co władze powiatu i miasta przystały z satysfakcją.

Spotkanie zorganizowali Starosta Bocheński, Burmistrz Miasta Bochnia oraz Stowarzyszenie "Auschwitz-Memento".

[tim]

comments powered by Disqus

Komentarze

Najnowsze