Kultura

Hala: Premiera filmu o Rotmistrzu Pileckim

Premiera filmu - Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego

image/jpeg

Starosta Bocheński, Burmistrz Miasta Bochnia oraz Stowarzyszenie "Auschwitz-Memento" zapraszają na premierowy pokaz filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego". Premiera filmu odbędzie się w niedzielę 13 października o godz. 17.00 w Hali Widowisko-Sportowej przy ul. Poniatowskiego 32 w Bochni.

Film w reżyserii Dariusza Walusiaka opowiada o ucieczce z Auschwitz Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. Na przełomie kwietnia i maja 2013 r., w 70. rocznicę tej ucieczki, szlakiem Rotmistrza i towarzyszy, w ramach akcji „Projekt: Pilecki”, ruszają muzycy zespołu rockowego Forteca.

Chcą pokonać tę trasę w zbliżonych do historycznych warunkach. Na trasie spotykają Andrzeja Pileckiego, syna Rotmistrza, który marzył o tym, aby podobnie jak ci młodzi ludzie, pokonać historyczną trasę, a także rozmawiają z ludźmi, którzy zetknęli się w swoich rodzinnych i osobistych losach z uciekającym z Auschwitz Rotmistrzem. Muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami i wewnętrzną przemianą, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.

Wolą organizatorów akcji było, by premiera filmu odbyła się w Bochni, na co władze powiatu i miasta przystały z satysfakcją. Po pokazie filmu zaplanowano koncert zespołu Forteca.FORTECA
to zespół z ciekawym pomysłem na muzykę. Rockowo-metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowało się w docelowy przekaz. A nie jest on banalny. Grupa w większości przypadków czerpie teksty z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej, tj.: K.K. Baczyński, W. Broniewski, czy F. Konarski. To właśnie historia tego okresu jest jedynym motywem ich twórczości.

- Nie chcemy, aby patriotyzm był pojmowany jedynie jako martyrologia, czy gra polityczna. Jesteśmy patriotami i chcemy poprzez swoją twórczość pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadziły do miejsca, w którym się teraz znajdujemy. Mamy nadzieję, że nasze utwory przybliżą Wam te losy. Patrzymy wstecz, ale także w przyszłość. To od nas, młodych ludzi zależy przyszłość naszej Ojczyzny. Dlatego: Nie pozwólmy Zapomnieć - czytamy na stronie zespołu.

W styczniu 2010 roku wydali płytę demo, na której znalazły się trzy utwory: „Elegia o... (chłopcu polskim)” do sł. K.K. Baczyńskiego, „Bezimieńcom” Tadeusza Hiża, a także „Przed Odejściem” Tadeusza Gajcego. W ich dorobku są także dwie płyty nagrane w domowych w warunkach: Żołnierz Polski i Słońce Września. Inspiracją do ich nagrania były teksty takich twórców jak:, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Hiż, Feliks Konarski, Władysław Broniewski , a także ich własne.

W 2013 roku planują wydać kolejną płytę. Znajdzie się na niej m.in utwór: "Kto dziś upomni się o Pamięć???", którego możecie posłuchać na oficjalnym kanale zespołu na portalu YOUTUBE.

[tim]

comments powered by Disqus

Komentarze

Najnowsze