Wydarzenia

Emigrantka z Czeczenii i minister Rogala w I LO

Malika Adulahadowa opowiedziała o swoim życiu

image/jpeg

W ramach cyklu "Z I Liceum w świat" I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni gościło ostatnio Rafała Rogalę Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. - Jest on absolwentem naszej szkoły, a obecnie kieruje liczącym ponad 350 pracowników urzędem - zwraca uwagę Jerzy Pączek, wicedyrektor szkoły.

Rafał Rogala przyjechał w towarzystwie Maliki Adulahadowej, emigrantki z Czeczenii. Po wystąpieniu, w którym zaprezentował zadania i działalność urzędu, którym kieruje, pani Malika praktycznie przedstawiła życie uchodźcy. Wspomnieć należy, że p. Malika znakomicie włada językiem polskim.

Na początku było sporo informacji o samej Czeczenii i jej mieszkańcach. Uczniowie poznali sekrety czeczeńskiej kuchni i usłyszeli próbkę tego egzotycznego dla nas języka. Dalej było już tylko ciekawiej - o zderzeniach kulturowych, których wcale nie było tak wiele, ale niektóre były bardzo zabawne.

Po żywiołowym wystąpieniu p. Maliki nadszedł czas na pytania, na które uczniowie otrzymali bardzo wyczerpujące odpowiedzi. Nie zabrakło odniesień do naszej kultury i uwag o zmieniającej się Polsce. Niektóre były bardzo ciekawe. Pani Malika zwróciła np. uwagę na szacunek dla osób starszych, który w Czeczeni jest ogromny a w Polsce w jej ocenie zanika.

[tim]

comments powered by Disqus

Komentarze

Najnowsze