Kultura

Koncert w przeddzień imienin św. Kingi - zdjęcia

W obiektywie Bochnianin.pl

image/jpeg

Tradycyjnie już od lat w przeddzień imienin św. Kingi, patronki bocheńskich górników, w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zorganizowany został koncert pt. Musica in Vigiliae Sanctae Cunegundis. Tym razem wystąpili w nim Janusz Grzesz (gitara, śpiew) i Joanna Giemzowska-Pilch (skrzypce) reprezentujący Teatr Jednego Rapsodu.

Goście zaprezentowali niezwykle ciekawy wybór pieśni do słów m.in. Jana Kochanowskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Michała Zabłockiego. Zaskakująca a ponadczasowa wartość tekstu sprawiła na słuchaczach niezapomniane wrażenie tym większe, iż na zakończenie koncertu mogli usłyszeć prapremierowe wykonanie pieśni z XVIII-wiecznym tekstem  Jana Kantego Frycjusza, ówczesnego proboszcza kościoła parafialnego w Bochni.

W dalszej części głos zabrali twórcy niezwykłego albumu Piotra Stefaniaka "Święta Kinga Arpadówna OSC (1234 - 1292). Życie i Dzieło", wydanego przez Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy, poświęconego osobie świętej i dokonujący w bocheńskim Muzeum pierwszej publicznej prezentacji tak obszernego i niecodziennego wydawnictwa. Dla wszystkich chętnych przygotowano do sprzedaży sporo egzemplarzy albumu, który rozchodził się jak przysłowiowe "świeże bułeczki".

[kezu]

comments powered by Disqus

Komentarze

Najnowsze