Sport

Futsal: Skandal na Mistrzostwach Polski U-16. Jest oświadczenie BSF Bochnia oraz wideo

Tomasz STODOLNY

Była 10 min. ćwierćfinałowego meczu BSF-u z Juniorem Hurtap Łęczyca, kiedy Karol Buczek uderzeniem z rzutu wolnego trafił do siatki rywali zdobywając gola dla Bochni. Sędziowie bramkę uznali, ale chwilę później w absolutnie kuriozalnych okolicznościach wycofali się z decyzji.

Zawodnicy z Łęczycy najpierw wydawali się pogodzeni ze stratą gola, ale potem zaczęli protestować. Interweniował też działacz PZPN Grzegorz Morkis przy stoliku technicznym, który po obejrzeniu sytuacji w serwisie YouTube (wszystkie mecze relacjonowała na żywo telewizja internetowa Lajfy.PL) zawnioskował o anulowanie bramki.

I tak się stało! Mimo, że coś takiego jak VAR w futsalu w ogóle nie istnieje. Mimo, że zapis z kamery umieszczonej na trybunach był - ze względu na jej oddalenie oraz tłok pod bramką - bardzo niejednoznaczny. Oto on:

BSF ostatecznie odpadł z turnieju przegrywając ten mecz 0:1, tracąc gola 2 sek. przed ostatnim gwizdkiem.

Wieczorem klub rozesłał oficjalne oświadczenie w tej sprawie, do którego załączono własne wideo, nakręcone z innej perspektywy. NIE MA ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI, że BRAMKA ZOSTAŁA ZDOBYTA PRAWIDŁOWO.

- Zabraliście tym chłopcom przygodę i wspomnienia życia! - skomentowano na oficjalnym profilu klubu na Facebooku.

* * *

OŚWIADCZENIE

Zarząd Bocheńskiego Stowarzyszenia Futsalu bardzo prosi o zwrócenie uwagi na sytuację, która miała miejsce 10 lutego w trakcie meczu 1/4 finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 16 w futsalu w Chrzanowie pomiędzy BSF-em ABJ Bochnia a Juniorem Hurtap Łęczyca.

W 10. minucie spotkania piłka po strzale jednego z naszych zawodników wylądowała w bramce przeciwników, a sędziowie ją słusznie uznali, jednak po protestach zawodników z Łęczycy sędzia nr 1 tego spotkania Rafał Ziach podszedł do stolika technicznego przy którym znajdował się m.in. Grzegorz Morkis – wiceprzewodniczący Komisji Futsalu i Piłki Plażowej PZPN na którego wniosek (po obejrzeniu przez niego tej sytuacji w serwisie YouTube) sędzia anulował naszą bramkę.

Wyrażamy ogromne zaniepokojenie ową sytuacją. Jest nam bardzo przykro, że doszło do czegoś takiego na imprezie tej rangi organizowanej przez Polski Związek Piłki Nożnej. Jak wszyscy wiemy system VAR nie został jeszcze wprowadzony do futsalu, jednak dzisiaj w Chrzanowie mogliśmy zobaczyć jego zalążek. Nie mamy żadnych pretensji do sędziów tego spotkania jeżeli chodzi o decyzje podjęte na boisku. Jak wszyscy wiemy arbitrzy to tylko ludzie i popełniają błędy, jednak używanie systemu VAR i konsultowanie swoich decyzji z członkami PZPN nie powinno mieć miejsca i jest to ogromne złamanie regulaminu rozgrywek.

Jest nam bardzo przykro również z tego powodu, że zawodnicy i sztab szkoleniowy naszego klubu przygotowywali się do turnieju finałowego Młodzieżowych Mistrzostw Polski przez bardzo długi okres i było to ukoronowanie bardzo ciężkiej pracy wykonanej przez nich przez ostatnie pół roku. Chcielibyśmy żeby takie sytuacje nie miały już więcej miejsca, dlatego kierujemy do Państwa ten protest i bardzo prosimy o odniesienie się do całej sytuacji. W trosce o dobro, pełen profesjnalizm i rozwój naszej ukochanej dyscypliny chcemy sprawiedliwości i równych szans dla wszystkich.

BSF ABJ Bochnia

comments powered by Disqus

Najnowsze