Sport

Pierwszy rok małopolskich terytorialsów

tim

Prawie 500 przeszkolonych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, 800 ochotników zakwalifikowanych na szkolenia, ponad 1200 wniosków złożonych w Wojskowych Komendach Uzupełnień w całym województwie - to bilans pierwszego roku funkcjonowania 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej formowane są w Małopolsce od roku, na dowódcę brygady w styczniu 2018 r. wyznaczony został płk Krzysztof Goncerz (wcześniej służył w Wojskach Powietrznodesantowych i Wojskach Specjalnych).

W ciągu dwunastu miesięcy brygada przeprowadziła trzy szkolenia podstawowe, pięć wyrównawczych oraz sześć rotacyjnych, wszystkie z użyciem najnowocześniejszego sprzętu i uzbrojenia, w tym polskich karabinków MSBS Grot (5,56 mm).

- W trakcie szkoleń oraz uroczystości żołnierze mieli okazję spotykać się z weteranami Armii Krajowej, których tradycje, idee i umiłowanie ojczyzny są dla nich inspiracją - informuje mjr Bartosz Kuba, oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady WOT.

W tym roku zaplanowano przeprowadzenie sześciu szkoleń podstawowych i tyluż wyrównawczych, ponad trzydziestu szkoleń rotacyjnych oraz dwóch szkoleń zintegrowanych. Instruktorów 11MBOT będą szkolić byli żołnierze Wojsk Specjalnych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, co jest nowatorskim rozwiązaniem, nie stosowanym dotychczas w innych rodzajach Sił Zbrojnych.

Do końca roku brygada planuje zwiększenie liczebności o 750 przeszkolonych żołnierzy OT.

comments powered by Disqus

Najnowsze