Sport

Rekordowa frekwencja XXV Biegu Majora Bacy - ZDJĘCIA i WYNIKI

tim

Mimo trudnej pogody w niedzielę podczas XXV Biegu Majora Bacy w Bochni - Chodenicach padł frekwencyjny rekord. Z upałem walczyły dzieci i młodzież, a z piorunami w tle i w strugach deszczu biegali dorośli. Na starcie biegów dla dzieci i młodzieży stanęło 109 zawodników, do biegu głównego zgłosiło się 303, a ukończyło 285.

Organizowany od 25 lat Memoriałowy Bieg Majora Bacy odbywa się w ramach uroczystości związanych z uczczeniem pamięci lokalnego bohatera majora Jana Antoniego Kaczmarczyka, partyzanta AK zastrzelonego przez hitlerowców. Ta cykliczna impreza łączy ze sobą walory sportowe i zdrowotne wraz z edukacyjnymi i historycznymi, dając możliwość szczególnego uczenia tych ważnych dla lokalnej historii wydarzeń. O tym kim był Jan Kaczmarczyk ps. „Baca” można przeczytać TUTAJ.

Kto wygrał?

Zawodnicy pokonali trasę o długości 10 km - dwie pętle ulicami: Chodenicką, Karosek i Wodociągową.

Tym razem podium zostało opanowane przez Polaków. Pierwsze miejsce w klasyfikacji OPEN w kategorii mężczyzn zajął Tomasz Wójcik z MOK Mszana Dolna z czasem 00:34:23 (rocznik 1984). Był to znakomity czas, biorąc pod uwagę pogodę, ale gorszy od zeszłorocznego, który należał do Andrieja Deszenko z Charkowa i wynosił 00:33:38 oraz pobitego pięć lat temu rekordu czasowego, wynoszącego 00:29:57, uzyskanego przez Ukraińca Ruslawa Sauczuka. Drugie miejsce w tym roku z czasem 00:34:32 zdobył Seweryn Duda (1981 r.) z klubu 16BPD Kraków. Trzeci na podium stanął Dominik Piwowarczyk z czasem 00:34:54 (1988 r.) z klubu Adam Czerwiński Team.

Wśród kobiet najlepszy czas 00:34:59 osiągnęła Katarzyna Broniatowska (1990 r.) - był on lepszy od zeszłorocznego, zdobytego przez Karoline Gizę z Wieliczki (00:36:43). Drugie miejsce na podium zajęła Ukrainka Orysia Demianuk (1992 r.) z czasem 00:36:43. Trzecia na podium stanęła Andżelika Dzięgiel (1989 r.), reprezentująca GKS Fabianki, z czasem 00:36:47.

WYNIKI (linki):

open - wszystkie wyniki
powiat bocheński
podium

Frekwencyjny rekord

- Bardzo cieszy nas zwiększająca się z roku na rok liczba biegaczy z naszego regionu - mówi dyrektor biegu Sabina Bajda. - Już pięć lat temu na starcie stanęło 100 biegaczy z powiatu bocheńskiego, rok temu 120. Tym razem 147, a bieg ukończyło 138! Jak widać moda na bieganie rośnie również u nas, a świadczą o tym m.in. liczne kluby sportowe z naszego regionu, które propagują tę dyscyplinę sportową.

Wśród nich wystartowali reprezentanci m.in. takich klubów jak: współorganizatora Biegu Majora Bacy klub Salt Runners Bochnia, klub Bochnia Biega, Sportomaks, Wiśnicki Klub Biegacza, ULKS Fajfer 2001 Łapanów, Fundacja Auxilium, Klub Biegacza AZS UEK. - Rośnie też liczba startujących bochnianek - mówi Sabina Bajda. - W 2015 roku było ich 18, rok temu 30, a dzisiaj 35.

Tuż przed biegiem głównym w trakcie memoriału przeprowadzono bieg dla dzieci i młodzieży. Na starcie stanęło 109 zawodników (o 11 więcej niż w ubiegłym roku). Młodzi biegacze startowali w czterech kategoriach wiekowych - do lat 6, 8, 12 i 16. Największą grupę wśród nich stanowili chłopcy i dziewczęta do 12 lat - było ich w sumie aż 49! Młodzież miała do pokonania dystans około 1 km, natomiast dzieci młodsze 300 m, dzieci starsze 500 m. Wyniki biegu dla dzieci i młodzieży można zobaczyć TUTAJ.

Najlepsi z powiatu bocheńskiego

Pierwsze miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wśród mężczyzn zdobył Adrian Barnaś (1987 r.), który z czasem 00:35:16 uplasował się zarazem na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wywalczył Adam Rębilas (1994 r.) z Nowego Wiśnicza, którego czas wynosił 00:35:43. Trzecie miejsce „wybiegał” Dawid Pawłowski (1993 r.) z Bochni - jego czas to 00:37:40.

Pierwsza w klasyfikacji powiatu bocheńskiego w kategorii kobiet po raz czwarty z rzędu na mecie pojawiła się Beata Popadiak (1993 r.) z Jodłówki, która uzyskała czas 00:38:45. Tym samym poprawiła swój ubiegłoroczny wynik, który wynosił 00:41:00. Na drugim miejscu z czasem 00:45:06 pojawiła się Monika Szydłowska (1988 r.) również z Jodłówki. Trzecie miejsce na podium zajęła Justyna Wróbel (1984 r.) z czasem 00:45:26.

Najmłodsi i najstarsi

Wśród biegaczy wyróżniono również (jak co roku) najstarszych i najmłodszych. Na starcie pojawił się znany w środowisku biegaczy 78-letni Zygmunt Malewski (r. 1940) i ciesząca się popularnością m.in. wśród dziennikarzy, biorąca udział w bocheńskim biegu od wielu lat Barbara Prymakowska (1943 r.) z PTS Sokół Tarnów „Świat Pracy”.

Nie do wiary, ale najmłodszy biegacz nie miał roku! To bochnianin Jakub Studziński, który swoje pierwsze urodziny będzie obchodził dopiero w drugiej połowie sierpnia. Wystartował z mamą, która go asystowała. Wśród najmłodszych biegaczy wyróżnieni zostali również dwulatek Bartłomiej Kopałka z Jodłówki oraz trzylatka Anna Wołos z Bochni.

Nagrody i Piknik nad Rabą

Wszyscy uczestnicy biegu głównego otrzymali pamiątkowe koszulki. Na szyjach tych zawodników, którzy ukończyli zmagania, zawisły medale. Zwycięzcy biegu głównego otrzymali nagrody finansowe, dzieci na podium dyplomy. Najstarsi zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Miasta Bochnia, dzieci i młodzież nagrody rzeczowe w postaci piłek, plecaków, śpiworów oraz pluszaków ufundowane przez głównego organizatora biegu.

Biegowi, którego meta znajdowała się przy budynku OSP w Chodenicach, towarzyszył Piknik nad Rabą. W jego programie było wiele atrakcji dla całych rodzin, quiz, konkursy i gry tematyczne, wesołe miasteczko, grillowanie oraz na zakończenie zabawa z zespołem muzycznym.

Organizatorzy dziękują

Organizatorzy XXV Memoriałowego Biegu Majora Bacy dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w Biegu i Pikniku nad Rabą. - Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom dobrych wyników - mówi dyrektor Sabina Bajda. - Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć nasze przedsięwzięcie, przede wszystkim Województwu Małopolskiemu, Starostwu Bocheńskiemu i Gminie Miasta Bochnia za wsparcie finansowe. Bocheńskiej Policji i Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej w Bochni i Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodenicach (współorganizatorowi) oraz harcerzom za wsparcie organizacyjne.

Organizatorami XXV Memoriałowego Biegu Majora Bacy byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni, Towarzystwo Sportowe MOSIR Bochnia, Miejski Dom Kultury w Bochni, Salt Runners Bochnia, Urząd Miasta Bochnia, OSP Chodenice, TKKF Małopolska.

XXV Memoriałowy Bieg Majora Bacy odbywał się pod honorowym patronatem Starosty Bocheńskiego oraz Burmistrza Miasta Bochnia.

Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Bocheńskiego i Gminy Miasta Bochnia.

comments powered by Disqus

Najnowsze