Sport

Szczepan i Sylwia ruszają do Nepalu. On chce zdobyć Everest, ona Lhotse

Mirosław CISAK

W niedzielę 8 kwietnia ruszy wyprawa „Everest & Lhotse Expedition 2018”. Celem Szczepana Brzeskiego będzie zdobycie najwyższego szczytu Ziemi i tym samym zakończenie projektu „Korona Ziemi”. Natomiast Sylwia Bajek chce zostać najmłodszą Polką na Lhotse. O przygotowaniach do wyprawy mówili we wtorek podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Bochni.

Miejsce konferencji nie było przypadkowe, bo patronat nad wyprawą objęli starosta bocheński Ludwik Węgrzyn oraz burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. - Władzy samorządowej zależy na tym, żeby widzieć nie tylko tych ludzi, którzy w codziennym życiu dostrzegają problemy społeczne, gospodarcze, ale żeby widzieć ludzi, którzy wznoszą się ponad to i mają pasję, która pozwala im realizować własne cele, zamiary, misje - mówił Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

- Życzę wszystkiego dobrego, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku. Chciałbym państwa widzieć tutaj z powrotem zdrowych, całych i oczywiście po osiągnięciu sukcesu - powiedział Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Dla Szczepana Brzeskiego będzie to druga próba zdobycia Mount Everestu. Rok temu do upragnionego celu zabrakło mu zaledwie 48 metrów. Razem z Sylwią Bajek dotarli na 8800 m n.p.m. (Mount Everest ma 8848 m n.p.m.). Dalsza wspinaczka była zbyt ryzykowna, bo okazało się, że opłacony przez nich szerpa nie miał dla nich butli z tlenem (relację z ataku szczytowego w 2017 r. można przeczytać TUTAJ).

- Tylko jeden zdobywca w historii polskiego himalaizmu wszedł na Everest bez użycia tlenu, a pozostali szli z tlenem. To jest bardzo kluczowe - podkreślił we wtorek Szczepan Brzeski.

Zdobycie Mount Everestu będzie dla niego zakończeniem Korony Ziemi, czyli zdobyciem najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów. Do tej pory ten wyczyn udał się 22 Polakom.

- Dla mnie jest to o tyle kluczowe, bo chciałbym ukończyć Koronę Ziemi. Nie chciałbym, żeby ktoś powiedział: „Byłeś prawie na Mount Evereście”. Wracam tam, aby faktycznie stanąć na szczycie - powiedział Szczepan Brzeski.

Z kolei Sylwia Bajek chce zostać najmłodszą Polką na Lhotse (8516 m n.p.m., czwarty co do wysokości szczyt Ziemi). To szczyt znajdujący się w pobliżu Mount Everestu, dlatego zdecydowaną większość trasy pokona razem ze Szczepanem.

Wylot z Krakowa już w niedzielę 8 kwietnia.

Plan wyprawy:

1. Przylot i pobyt w Katmandu - Dzień 1-2: 9-10 kwietnia;
2. Trekking do Everest Base Camp (EBC) - Dzień 3-11: 11-19 kwietnia;
3. Budowanie aklimatyzacji - Dzień 12-37: 20 kwietnia - 17 maja;
4. Wspinaczka na Szczyty: Everest & Lhotse - Dzień 38-46: 18-25 maja;
5. Trekking powrotny - Dzień 47-53: 25 maja - 1 czerwca.

Tegoroczna wyprawa będzie połączona z celem charytatywnym, a dokładniej wsparciem bocheńskiej Fundacji Auxilium (szczegóły wkrótce).

Wyprawę będzie można śledzić na bieżąco na Facebooku: www.facebook.com/everteam2018/

* * *

Szczepan Brzeski to bochnianin, miłośnik gór i wypraw, który od kilku lat zalicza najwyższe szczyty Ziemi, zdobył już m.in. Elbrus, Mont Blanc, Kilimandżaro, Aconcaguę, Piramidę Carstensza czy Górę Kościuszki w Australii. W ubiegłym roku wspólnie ze swoją partnerką Sylwią Bajek próbowali zdobyć dach świata, jednak ich wspinaczka skończyła się na 8800 m ze względów technicznych, niemniej jednak to czego dokonali jest wielkim sukcesem i powodem do dumy.

Dzięki wejściu na szczyt bochnianin ma szansę zostać jedną z 23 osób w historii polskiej wspinaczki wysokogórskiej, która zdobyła Górską Koronę Ziemi. Również jak dotąd w historii tylko około 50 Polek i Polaków stanęło na najwyższym szczycie Ziemi - Mount Everest. Nikomu jak do tej pory z Powiatu Bocheńskiego nie udało się dokonać takiego wyczynu.

Sylwia Bajek ma 26 lat, pochodzi z Rzeszowa, a na co dzień mieszka w Krakowie, gdzie na krakowskiej ASP studiuje architekturę wnętrz (ostatni rok mgr). Wraz ze swoim partnerem górskim i życiowym, Szczepanem Brzeskim, tworzy duet Everteam, w którym realizuje swoje pasje i zajawki okołogórskie.

comments powered by Disqus

Najnowsze