XIV edycja podziemnego biegu - wyniki

tim

W weekend w Kopalni Soli Bochnia zorganizowano XIV edycję 12-godzinnego Podziemnego Biegu Sztafetowego. Wygrała drużyna Hummel Team, która pokonała dystans 198 km 327 m. Drugie miejsce zajęła bocheńska ekipa Salt Runners, a trzecie Bieging Team Zelów.

Na zdjęciu Krzysztof Stec, Adrian Kijowski i Adrian Barnaś z Salt Runners Bochnia z okruchem solnym za zajęcie 2. miejsca w XIV edycji 12-godzinnego Podziemnego Biegu Sztafetowego.

Ta kultowa już w świecie biegowym impreza co roku wzbudza olbrzymie zainteresowanie nie tylko w Polsce, gdyż ściąga do Bochni zawodników z różnych krajów, także spoza Europy. Trasa zawodów biegnie solnymi korytarzami podłużni August, pomiędzy szybami Sutoris i Campi.

Zasady zawodów są proste i od lat niezmienne: każda sztafeta składa się z czterech zawodników, wygrywa ta drużyna, która w ciągu 12 godzin pokona najdłuższy dystans. Chętnych do udziału w tym kultowym biegu co roku jest tak wielu, że wcześniej trzeba organizować losowanie. Z racji ograniczonej pojemności trasy w zawodach może wystartować obecnie maksymalnie 65 drużyn. Taktyka i ilość zmian jest dowolna, ważne, aby każdy z członków sztafety przebiegł minimum jedną pętlę o długości 2,42 km.

Tegoroczną edycję biegu wygrał zespół Hummel Team, który przebiegł 198 km 327 m. Drugie miejsce w stawce 65. rywalizujących drużyn wywalczyła bocheńska sztafeta Salt Runners w składzie: Krzysztof Stec, Adrian Barnaś, Rafał Jura, Adrian Kijowski, która przebiegła dystans 194,233 km.

Wyniki XIV edycji 12-Godzinnego Podziemnego Biegu Sztafetowego:

1. miejsce: HUMMEL TEAM – 198 km 327 m
2. miejsce: SALT RUNNERS BOCHNIA 1 – 194 km 233 m
3. miejsce: BIEGING TEAM ZELÓW – 189 km 560 m
4. miejsce: MAFIOZÓW CZTERECH BY MAFIA TEAM LUBLINIEC – 184 km 288 m
5. miejsce: PODGÓRZ TORUŃ – 180 km 986 m

Najlepszy wynik indywidualny: Krzysztof Leśnikowski (PĘDZĄCE IMADŁA) – 65 km 340 m. Wszystkie drużyny pokonały łączny dystans: 9 817 km 754 m.

Dokładne wyniki można zobaczyć TUTAJ.

To pierwsze podium lokalnego klubu biegowego Salt Runners Bochnia (dawniej KB LOK) w historii tej imprezy i jednocześnie rekordowe rezultaty - najwyższe miejsce (dotychczas była to 4. lokata w 2009 r.) oraz największy przebiegnięty dystans (lepszy aż o 9,216 km od wyniku z 2015 roku).

Pozostałe dwie bocheńskie sztafety stoczyły pasjonującą walkę między sobą o palmę pierwszeństwa, z której zwycięsko wyszła ostatecznie ekipa Salt Runners 3, biegająca w składzie: Dariusz Gondek, Kornel Morajka, Jarosław Nowotny, Michał Mikulski (19. lokata, dystans 157,433 km). Okazała się minimalnie lepsza od sztafety Salt Runners 2 w składzie: Marcin Faron, Marzena Gut, Jarosław Mularz, Justyna Wróbel (20. miejsce, 156,924 km). Dystans jaki dzielił oba teamy na mecie to zaledwie… 509 metrów.

Do tej pory w 14 edycjach 12-godzinnego Biegu Sztafetowego barwy Salt Runners (KB LOK) Bochnia reprezentowało 40 biegaczy, w tym tylko 5 kobiet.