Sport

Judo: Dwie Mistrzynie Polski Młodziczek z Bochni

Tomasz STODOLNY

2 złote medale dla zawodniczek MOSiR Bochnia, a oprócz tego brąz oraz dwa piąte (punktowane) miejsca - to bilans walk odbywających się w miniony weekend w Poznaniu, gdzie rozegrano Mistrzostwa Polski Młodzików i Młodziczek w Judo. Bocheński klub wygrał klasyfikację medalową.

Na najwyższym stopniu podium uśmiechnięta Mistrzyni Polski Młodziczek - Wiktoria ŻABCZYŃSKA (MOSiR Bochnia)..

Dla Oliwii Wątorek i Wiktorii Żabczyńskiej były to szczególnie trudne mistrzostwa, gdyż broniły tytułów wywalczonych rok wcześniej. Oliwia Wątorek - ubiegłoroczna Mistrzyni Polski w kat. 44 kg - pomimo zmiany o 2 kategorie wagowe (aktualnie walczy w kat. 52 kg.) nie uległa presji i po 5 zwycięskich walkach została ponownie Mistrzynią Polski Młodziczek.

Na zdjęciu poniżej Oliwia - druga od lewej.

Podobnie Wiktoria Żabczyńska (na zdjęciu głównym), która zdobyła Mistrzostwo Polski 2016 w kat. wagowej 57 kg, teraz przechodząc do kat. 63 kg znów nie dała szans swoim przeciwniczkom i wywalczyła ponowny tytuł Mistrzyni Polski Młodziczek.

Sabina Bajda, dyrektor MOSiR Bochnia, a w przeszłości utytułowana judoczka (6 medali Mistrzostw Polski Seniorek, brąz na Akademickich Mistrzostwach Świata) podkreśla, że dziewczyny startowały pod sporym obciążeniem, bo obrona tytułu to zawsze dodatkowa presja. - Dlatego ich ponowny sukces świadczy o świetnym przygotowaniu sportowym, ale również o mocnej psychice, co w tym sporcie jest bardzo istotne.

Pierwszy w swojej karierze sportowej na Mistrzostwach Polski medal - III miejsce - w kategorii wagowej 60 kg, zdobył Damian Pławecki. W tej kategorii startowało 49 zawodników. Damian w drodze po medal wygrał 5 walk przegrywając tylko z późniejszym Mistrzem Polski. - Damian w ostatnim okresie zrobił ogromny postęp i jest na dobrej drodze do zdobycia kolejnych medali - mówi Sabina Bajda.

Na turnieju wystapiła też Maja Twardowska, która po raz pierwszy startowała w Mistrzostwach Polski (jest najmłodszym startującym w tych mistrzostwach rocznikiem). W walkach eliminacyjnych Maja zwyciężyła 3 walki wygrywając w walce o ćwierćfinał z zawodniczką Aleksandrą Wenzel, która jest pierwsza w rankingu młodziczek w Polsce. Niestety w walce o wejście do finału przegrała z późniejszą Mistrzynią Polski w złotym punkcie czyli po regulaminowym czasie walki. W walce o medal również nie miała szczęścia i przegrała z Karoliną Mika z Polonii Rybnik. - V miejsce, które ostatecznie zajęła jest jednak ogromnym sukcesem dla tej zawodniczki - mówi dyr. MOSiR Bochnia Sabina Bajda.

Jednym z najmłodszych zawodników, który startował w tym turnieju był Igor Dziadowiec (kat. 38 kg.), który w walce o wejście do finału przegrał z Mistrzem Polski, zajmując ostatecznie punktowane V miejsce.

W zawodach brali również udział: kat. wag 46 kg Krzysztof Baniak i Mikołaj Filipek, kat wag 50 kg Oliwer Żelichowski, kat wag 55 kg Filip Oleksy.

MOSiR najlepszy w klasyfikacji medalowej

Dzięki tym osiągnięciom w kategorii Młodziczek MOSiR Bochnia zajął I MIEJSCE na 25 klubów, które zdobyły medale. Mało tego: w ogólnej klasyfikacji medalowej (dziewczęta + chłopcy) również zajął I MIEJSCE (na 48 medalowych klubów).

- To ogromny sukces naszego klubu, zawodników i zawodniczek oraz efekt wielkiego zaangażowania i pracy trenerów oraz pomocy rodziców. Wszyscy nasi medaliści są wychowankami trenera Grzegorza Maja a część z nich od tego roku pracuje również z trenerem Waldemarem Kowalskim - mówi Sabina Bajda. - Gratuluję wszystkim sukcesów, mam świadomość ile pracy zostało wykonane. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sukcesów naszych zawodników. Jestem z nich dumna!

comments powered by Disqus

Najnowsze