XXIV Bieg Majora Bacy - wyniki i zdjęcia

tim

Trzech Ukraińców zajęło miejsca na podium XXIV Biegu Majora Bacy. Najlepszy Andrii Deszenko z Charkowa miał czas 00:33:38. Wśród kobiet pierwsza była Karolina Giza z Wieliczki (00:36:43).

W niedzielę 6 sierpnia biegaczy XXIV Memoriałowego Biegu Majora Bacy, który odbył się w Bochni - Chodenicach, przywitały chmury. Dały one wytchnienie zawodnikom, którzy obawiali się, iż trwające ostatnio upały, będą dodatkowym utrudnieniem. Zapewne wysoka temperatura ułatwiłaby start Kenijczykom, którzy przez ostatnie dwa lata zajmowali pierwsze miejsca. Tym razem jednak biegacze z Afryki nie pojawili się i ostateczna rywalizacja rozegrała się pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

W biegu głównym zawodnicy pokonali trasę o długości 10 km - dwie pętle ulicami: Chodenicką, Karosek i Wodociągową. Pierwsze trzy miejsca zajęli nasi wschodni sąsiedzi. Obywatele Ukrainy, jak zwykle byli w bardzo dobrej kondycji. Na podium stanęli po kolei: Andrii Deszenko z Charkowa (czas 00:33:38), Pavel Vereckyi z Doniecka (00:33:40) i Oleksandr Labziuk z Winnicy (00:34:14). W klasyfikacji generalnej kobiet pierwsze miejsce wywalczyła Karolina Giza z Wieliczki (00:36:43), drugie Ukrainka Valentyna Kiliavska z Mikołajowa (00:36:44), trzecie Katarzyna Golba z Katowic (00:37:13).

Wyniki XXIV Biegu Majora Bacy.

Wyniki Powiatu Bocheńskiego.

Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze nagradzani byli w poszczególnych kategoriach wiekowych (szczegóły w linku do wyników - powyżej).

Bieg Bacy od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tak było również w tym roku. Na starcie do rywalizacji stanęło 270 zawodników (ukończyło 268). - Cieszymy się, że wystartowało tylu zawodników - mówi dyrektor biegu Sabina Bajda. - Jak zwykle mieliśmy okazję gościć biegaczy z Ukrainy i przedstawicieli polskich klubów biegowych oraz osoby niezrzeszone.

W tym roku została pobita liczba biegaczy z powiatu bocheńskiego. Tym razem stanęło ich na starcie 120. - Obserwując coraz większą modę na bieganie cztery lata temu utworzyliśmy dodatkową klasyfikację powiatu bocheńskiego - mówi Sabina Bajda. - Wtedy wystartowało 100 biegaczy z naszego rejonu, jak widać w tym roku rekord ten został pobity. Rośnie też liczba odważnych kobiet. W 2015 roku na starcie stanęło 18 bochnianek, w tym już 30.

Najlepsza trójka mężczyzn w klasyfikacji „powiat bocheński”: 1. Dominik Tabor (00:34:54), 2. Dawid Pawłowski (00:37:39), 3. Adrian Wieciech (00:38:16). Najlepsza trójka kobiet w klasyfikacji „powiat bocheński”: 1. Beata Popadiak (00:41:00), 2. Monika Szydłowska (00:46:53), 3. Izabela Osyszko (00:48:23).

Otwarcia biegu, który upamiętnia tragiczną śmierć majora Jana Kaczmarczyka (pseudonim Baca) dokonał burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. Natomiast uroczystość dekoracji zwycięzców XXIV Memoriałowego Biegu zaszczycili swoją obecnością Janina Smith, córka Jana Kaczmarczyka, oraz starosta bocheński Ludwik Wegrzyn. Z rąk wymienionych zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody finansowe.

Wśród biegaczy wyróżniono również (jak co roku) najstarszych i najmłodszych. Na starcie pojawił się znany w środowisku biegaczy 77-letni Zbigniew Malewski (r. 1940) i biorąca udział w bocheńskim biegu od wielu lat Barbara Prymakowska (r. 1943) z tarnowskiego klubu Sokół.

Tuż przed biegiem głównym w trakcie memoriału przeprowadzono bieg dla dzieci i młodzieży. W tym roku podzielono go na trzy kategorie wiekowe. Padł rekord liczby uczestników. W sumie wystartowało ich aż 98. To o 14 więcej niż w sierpniu 2016 r. Największą grupę wśród nich stanowili chłopcy do lat 8 - na starcie stanęło 29 biegaczy w tej kategorii wiekowej. Wyniki można zobaczyć TUTAJ.

Najmłodsi biegacze mieli dwa lata i pochodzili z Bochni - to Mateusz Dutkiewicz, Nikola Harpula. Wśród najmłodszych wyróżniono również bochniankę - trzyletnią Annę Kitę.

Biegom, których start i meta znajdowała się przy budynku OSP w Chodenicach, towarzyszył Piknik nad Rabą. W jego programie było wiele atrakcji dla całych rodzin, m.in. pokaz sprzętu straży pożarnej, quiz, konkursy i gry tematyczne, wesołe miasteczko, grillowanie oraz na zakończenie zabawa z zespołem „Lubię to” z Łapanowa.

W niedzielę odbył się również Memoriał Szachowy Majora Bacy. Wygrał Piotr Widła, drugi był Karol Marzec, a trzeci Edward Dorociński. Najlepszy junior Mateusz Wełna. Najstarszy zawodnik Marian Biernat.

XXIV Bieg Majora Bacy odbył się pod honorowym patronatem starosty bocheńskiego Ludwika Węgrzyna oraz burmistrza Bochni Stefana Kolawińskiego.

Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatowego w Bochni i Gminy Miasta Bochnia.

Organizatorami XXIV Memoriałowego Biegu Majora Bacy byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni, Towarzystwo Sportowe MOSIR Bochnia, Miejski Dom Kultury w Bochni, Salt Runners Bochnia, Urząd Miasta Bochnia i OSP Chodenice.