Sport

Futsal: MP U-18 w Bochni. BSF tuż za podium

Rafał GNUTEK

Wypełniona po brzegi hala, wielkie futsalowe emocje i gorycz porażki – tak najlepiej można opisać Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do lat 18 w futsalu, które odbyły się w ubiegły weekend w hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni. Ostatecznie tytuł obronili gracze Rekordu Bielsko-Biała, srebrne medale zawisły na szyjach graczy MKS-u Trzebinia-Siersza, z kolei na najniższym stopniu podium stanęli futsalowcy Sobka Kraków. Do graczy BSF-u Bochnia przypadło to najgorsze dla sportowców – czwarte miejsce.

Śmiało można stwierdzić, że takich emocji jak w ten weekend bocheńska hala jeszcze nie widziała! Od piątkowej rywalizacji w grupach na wszystkich spotkaniach drużyny gospodarzy trybuny wypełnione były do ostatniego miejsca. Zaczęło się rewelacyjnie, bo w piątek podopieczni trenera Rafała Czai nie pozostawili większych złudzeń ekipie GKS-u Futsal Nowiny i odnieśli zwycięstwo 4-2, a gole strzelali Sebastian Grubalski (dwa), Mirosław Tabor i Piotr Kazek. W sobotę jednak bocheńskiemu zespołowi poszło już nieco gorzej – dwukrotnie zremisowali. Najpierw bezbramkowo rano, a przeciwnikiem BSF-u był Red Dragons Pniewy, a popołudniu 3-3 z późniejszym wicemistrzem kraju – MKS-em Trzebinia-Siersza, a bramki zdobywali Piotr Matras (dwie) i Patryk Kura. Pięć punktów wystarczyło aby zająć drugie miejsce w grupie A i zakwalifikować się do ćwierćfinału.

W ćwierćfinale BSF-owi przyszło zmierzyć się z zespołem Piasta Gliwice. Rywal, który gra bardzo siłowy futsal i spisuje się dobrze przede wszystkim w defensywie. W regulaminowym czasie gry padł remis 2-2, a gole zdobyli Patryk Kura i Arkadiusz Budzyn. Szczęście w trakcie sesji rzutów karnych dopisało jednak zespołowi gospodarzy, który wygrał 3-1 i tym samym zameldował się w półfinale, gdzie czekał bardzo trudny przeciwnik – obrońca tytułu i późniejszy mistrz – Rekord Bielsko-Biała. Spotkanie ściągnęło do hali tłumy, które głośno dopingowały zespół z Bochni - przez wielu obserwatorów mecz ten został nazwany przedwczesnym finałem i tak rzeczywiście było. Dwukrotnie Rekordziści wychodzili na prowadzenie, jednak najpierw wyrównał Piotr Matras, a następnie Arkadiusz Budzyn i rezultatem 2-2 zakończyło się spotkanie. W rzutach karnych lepsi okazali się tym razem nasi przeciwnicy i po wielkich emocjach to bielszczanie cieszyli się z awansu do finału MMP U-18.

Bezpośrednio po półfinale, w meczu o brązowy medal BSF rywalizował z Sobkiem Kraków, który przegrał swój półfinał z MKS-em Trzebinia-Siersza po rzutach karnych. Podopieczni trenera Rafała Czai zmęczeni po wyczerpującym półfinale z Rekordem zagrali słabiej w defensywie przegrali 6-8. Bogatym łupem bramkowym dla BSF-u podzielili się w tym meczu Sebastian Grubalski (dwie), Piotr Kazek, Mirosław Tabor, Arkadiusz Budzyn i Piotr Matras.

W finale Rekord Bielsko-Biała całkowicie zdominował MKS Trzebinia-Siersza i wygrał 7-1. Najlepszym zawodnikiem całego turnieju wybrano Krzysztofa Kaisera z MKS-u Trzebinia-Siersza, najlepszym bramkarzem – Michała Kałużę z Rekordu Bielsko-Biała, a najlepszym strzelcem Damiana Hilbrychta, który strzelił osiem bramek.

Sezon futsalowy dobiegł już końca. Podsumowując, BSF w tym sezonie wziął udział w turniejach finałowych mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych! 14-latkowie zajęli 11. miejsce, 16-latkowie zdobyli tytuł mistrza kraju, z kolei 18-latkowie i 20-latkowie sklasyfikowani zostali tuż za podium. Wracając jeszcze do bocheńskiej turnieju – wszyscy uczestnicy mistrzostw stwierdzili jednogłośnie, że turniej zorganizowany był na najwyższym poziomie, a jego głównym plusem była publiczność, która przez trzy dni okupowała trybuny hali Widowiskowo-Sportowej. Cóż, chyba wypada stwierdzić, że mieszkańcy Bochni chcą i potrzebują futsalu na najwyższym poziomie. Raczej nikt nie przesadzi jeśli skrót BSF będzie rozumiało się nie tylko jako Bocheńskie Stowarzyszenie Futsalu, ale i nieco szczerzej iż Bochnia Stoi Futsalem!

Kadra: Jakub Smoleń, Konrad Biernat - Piotr Kazek, Mirosław Tabor, Sebastian Grubalski, Dominik Juszczak, Arkadiusz Budzyn, Patryk Kura, Piotr Matras, Mateusz Matlęga, Marcin Ochlust, Dawid Lizak, Arkadiusz Goryczka, Maciej Pawlik. Trener: Rafał Czaja, II trener: Robert Augustyn, Trener analityk: Janusz Piątek, Fizjoterapeuta: Paweł Piątkowski, Kierownik drużyny: Rafał Gnutek.

comments powered by Disqus

Najnowsze