Sport

Futsal: BSF mistrzem Polski U-16

Rafał GNUTEK

W weekend w Białymstoku odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do lat 16 w futsalu, w których jako obrońca tytułu udział wzięła drużyna BSF-u Bochnia. Podopieczni trenera Janusza Piątka zdominowali rywalizację w podlaskim turnieju i po raz drugi z rzędu zdobyli tytuł mistrza Polski w kategorii do lat 16. W finale bochnianie pokonali Kamionkę Mikołów 3-0 (1-0). Najlepszym zawodnikiem całego turnieju wybrano Piotra Matrasa z BSF-u!

Losowanie grup nie było łaskawe dla zespołu BSF-u. Już w pierwszej fazie turnieju finałowego w Białymstoku przyszło im rywalizować z byłym już wicemistrzem Polski – Jantarem Ustka, debiutantem – zespołem LKS-u Dąbrowa Chełmińska złożonym głównie z zawodników trawiastego Chemika Bydgoszcz oraz wielokrotnym medalistą MMP – Gwiazdą Ruda Śląska.

W pierwszym spotkaniu podopieczni trenera Janusza Piątka zmierzyli się ze wspomnianym zespołem z Ustki. Od początku spotkania to rywale dominowali na parkiecie i mieli nawet rzut karny, ale świetną interwencją w bramce popisał się Jakub Smoleń. Wraz ze zdobyciem pierwszego gola autorstwa Mateusza Prokopa z bochnian niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zszedł stres i zaczęli oni narzucać rywalom swoje tempo gry. Dzięki kolejnemu celnemu uderzeniu Prokopa i dwóm wykorzystanym okazjom Tomasza Palonka BSF wygrał pewnie 4-1 i bardzo zbliżył się do wyjścia grupy D.

W drugim spotkaniu bochnianie raczej bez większych kłopotów ograli zespół z Dąbrowy Chełmińskiej. Od początku spotkania to właśnie BSF dominował na parkiecie białostockiej hali i tylko przez chwilę dał ekipie rywali cieszyć się z remisu, kiedy po błędzie w rozegraniu udało im się zdobyć bramkę wyrównującą. Ostatecznie BSF odniósł bardzo wysokie zwycięstwo 6-1, a łupem bramkowym podzielili się Tomasz Palonek (dwie), Mateusz Prokop, Filip Korta, Mateusz Matlęga oraz Piotr Matras.

W ostatnim spotkaniu w grupie, które tak naprawdę było rywalizacją bez stawki, gdyż BSF zapewnił sobie już awans z pierwszego miejsca, a Gwiazda odpadła z rywalizacji na parkiecie zaprezentowali się wszyscy zawodnicy, którzy dotychczas mniej grali. To wystarczyło na zespół rudzian, którzy zostali pokonani dość pewnie 3-1, a gole zdobyli Adrian Janas (dwie) i Paweł Matras.

W ćwierćfinale BSF-owi przyszło rywalizować z zespołem Juniora Hurtapu Łęczyca, który w grupie C zajął drugie miejsce w grupie nie przegrywając żadnego meczu. Spotkanie od początku rywalizacji toczyło się pod dyktando zespołu z Małopolski, co udokumentowali golami Tomasza Palonka, Mateusza Prokopa i Piotra Matras i wygrali pewnie 3-0.

W półfinale byliśmy świadkami prawdziwej futsalowej uczty – zmierzyły się ze sobą tak naprawdę dwa najmocniejsze zespoły całego turnieju i podobnie jak przed rokiem górą był BSF Bochnia, który mimo bramki straconej już w dziewiątej sekundzie meczu szybko odrobił straty i wygrał 4-2. Bramki dla zespołu BSF-u zdobyli w tym meczu Wiktor Nagrodzki, Tomasz Palonek, Mateusz Matlęga i Piotr Matras.

W finale doszło do rywalizacji z bardzo dobrze prezentującym się zespołem Kamionki Mikołów. Od początku bochnianie narzucili rywalom swój styl gry, chociaż sprawili oni sporo problemów BSF-owi. Ostatecznie zdecydowana wygrana zespołu trenera Janusza Piątka 3-0 sprawiła, że po raz drugi z rzędu zawiesili oni na swoich szyjach złote medale MMP U-16.

Serdecznie podziękowania BSF składa przede wszystkim firmie przewozowej Lena Tour, która w sposób perfekcyjny zadbała o względy logistyczne wyjazdu do Białegostoku. Już za dwa tygodnie kolejne futsalowe emocje – tym razem w Bochni w dniach 24-26 lutego zostaną zorganizowane Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do lat 18, a wśród uczestników zespół BSF-u, który przed rokiem zdobył srebrny medal w tej kategorii.

BSF Bochnia: Jakub Smoleń, Marcin Seweryn – Mateusz Prokop, Nikodem Kamieniecki, Piotr Matras, Mateusz Matlęga, Jakub Machaj, Igor Dymura, Adrian Janas, Błażej Gumuła, Paweł Matras, Tomasz Palonek, Wiktor Nagrodzki, Filip Korta. Trener: Janusz Piątek. Kierownik drużyny: Rafał Gnutek. Fizjoterapeuta: Paweł Piatkowski.

comments powered by Disqus

Najnowsze