Opinie

Inwestycje: Czy 21 mln zł to dużo?

Felieton RedNacza

Tomasz STODOLNY

Burmistrz Bochni chce w przyszłym roku wydać na inwestycje prawie 21 mln zł. To dużo czy mało? Nie wiesz, dopóki nie masz porównania.

Porównywać można na przykład z budżetami lat poprzednich. Na poniższym wykresie zestawiłem dane z ostatnich 14 lat (plus projekt na przyszły rok). Ładnie na nich widać nie tylko poziom wydatków na inwestycje (kolor zielony), ale także poziom wydatków w ogóle, co pozwala mieć pojęcie, jaki jest udział inwestycji w całym budżecie.

 

Jak widzicie budżet Bochni systematycznie rośnie - w 2003 roku burmistrz miasta dysponował 40 mln zł, w przyszłym ma mieć do dyspozycji ponad 120 mln. Budżet puchnie jednak za sprawą wydatków bieżących, bo na inwestycje od dekady wciąż wydajemy podobne pieniądze (kilkanaście milionów rocznie).

No więc, czy te planowane na przyszły rok prawie 21 mln zł to dużo? Weźmy pod uwagę, że tylko dwukrotnie Bochnia wydała na inwestycje więcej - w absolutnie rekordowym 2009 roku (aż 36 mln zł - realizowano wtedy m.in. budowę pierwszego etapu KN-2 i hali widowiskowo-sportowej) oraz w roku 2014 (21,6 mln zł - finalizowano rewitalizację Uzborni i budowę BSAG).

Z ciekawości zerknijmy jeszcze do sąsiadów zza miedzy. Jak ostatnie lata wyglądały w Brzesku?

Okazuje się, że po gorączce inwestycyjnej w latach 2009-2011, kiedy wydatkowano kolejno 23, 29 i 24 mln zł (m.in. zrewitalizowano wtedy tamtejszy rynek i wybudowano nowoczesne centrum kulturalno-biblioteczne) przyszły lata chudsze - w ostatnich pięciu latach Brzesko na inwestycje wydawało mniej niż 10 mln rocznie...

Biorąc pod uwagę wszyskie powyższe dane wydaje się, że 21 mln zł na inwestycje w przyszłorocznym budżecie to na pewno nie jest mało. Jak już informowaliśmy do najdroższych planowanych zadań należą: II etap KN-2 (5,2 mln zł), remont dróg w ramach tzw. „schetynówki” - ul. Poniatowskiego, ul. św. Leonarda, ul. Solna Góra (1,75 mln zł), budowa parkingu na os. św. Jana (ponad 1,5 mln zł) i budowa budynku socjalnego (1,18 mln zł).

Pełna lista TUTAJ.

comments powered by Disqus

Najnowsze