Kultura

Dziś w Muzeum: Jak wykonać cacko?

tim

W czwartek (27 grudnia) gościem bocheńskiego Muzeum będzie lek. stom. Kinga Buzała-Rajzer - autorka niezwykłych ozdób nie tylko na choinkę. Początek spotkania o godz. 17:30.

Prawdziwe cacka! - Takie słowo nasuwa się, gdy oglądamy rękodzieła pani Kingi Rajzer, czyli bańki lub, jak kto woli, bombki na choinkę, wyczarowane dzięki jej artystycznej wrażliwości a także cierpliwości i precyzji wykonania. Te ostatnie z pewnością wiążą się z wykonywanym przez nią zawodem.

Słownik języka polskiego definiuje słowo cacko jako «artystycznie wykonany przedmiot», gdy mówimy «o czymś delikatnym, wypieszczonym»; to także «ozdoba choinkowa». Synonimy do słowa cacko to: cacuszko, pieścidełko, klejnocik, bibelot, błyskotka; w przenośni majstersztyk, arcydzieło, cudo, cudeńko, skarb, klejnot, brylant, koh-i-noor, perła, perełka, koronkowa robota.

Zbiorcza lista wszystkich synonimów do słowa cacko liczy kilkadziesiąt określeń, podzielonych dodatkowo na grupy znaczeniowe, np. cacko - w odniesieniu do czegoś pięknego, cacko - jako coś pięknego, specjalnego, cacko - jako coś wykonane w sposób nieprawdopodobny, cacko - jako określenie małej błyskotki.

Wykonywanie owych cacek jest dla Kingi Rajzer pasją i, jak powiada, daje jej ogromnie dużo satysfakcji, ciesząc oko zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Jej cacka to niezwykły świat, w stwarzaniu którego korzysta z rozmaitych inspiracji. Widać w tym nie tylko fascynację sztukami dekoracyjnymi dawnych epok i wzornictwem współczesnym, lecz także inspirację czerpaną z oglądania dzieł plastycznych a nawet filmów kostiumowych.

- Mamy nadzieję, że wejście w ten przepiękny świat w czasie, gdy już opadły emocje związane z przedświąteczną krzątaniną a nadszedł czas świętowania, pozwoli spojrzeć Państwu nieco inaczej na zdobienie choinki - czytamy w zaproszeniu na spotkanie.

27 grudnia 2018 roku, godzina 17.30
Muzeum im. Stanisława Fischera
Bochnia, Rynek 20

comments powered by Disqus

Najnowsze