Kultura

Wtorek: Prelekcja "Pokuta dla Bochni" w rocznicę mordu na Uzborni

tim

Stowarzyszenie Bocheńscy Patrioci zaprasza na prelekcje „Sühne für Bochnia” („Pokuta dla Bochni”) przypominającą tło wydarzeń zbrodni na Uzborni, dokonanej 18 grudnia 1939 roku.

Była to pierwsza zbrodnia w Polsce od początku II wojny światowej, w której Niemcy zastosowali zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

Program:

17.30 „Sühne für Bochnia” („Pokuta dla Bochni”) – I. Sobas

18.00 Występ Tadeusza Polkowskiego „Niemcy”, „Wolność i Niezawisłość”

18.30 Wykład Kajetana Rajskiego „Zrzeszenie WiN jako kontynuator tradycji Armii Krajowej”

* * *

Tadek, a właściwie Tadeusz Polkowski ur. w 1982 roku w Krakowie.

Jego rodzice należeli do Studenckiego Komitetu Solidarności, pierwszej organizacji opozycyjnej, w której nazwie zostało użyte słowo SOLIDARNOŚĆ, powstałej po zamordowaniu przez Służbę Bezpieczeństwa studenta polonistyki UJ Stanisława Pyjasa.

Ojciec Tadka, Jan Polkowski był od lat 70 podziemnym wydawcą, poetą i działaczem opozycyjnym. W stanie wojennym internowany.

Tadek przez wiele lat związany z muzyką hiphopową w 2011 roku rozpoczął działalność solową, której celem jest popularyzacja najnowszej historii Polski i budowanie patriotyzmu.

Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przyznał Tadkowi honorową nagrodę "Świadek Historii"

Kajetan Rajski – publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”, odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi w działalności upamiętniania historii Polski Brązowym Krzyżem Zasługi.

Podczas wydarzenia będzie można wesprzeć zbiórkę „Dzieciom na Kresach” a także zakupić książki patriotyczno-historyczne Wydawnictwa Miles.

comments powered by Disqus

Najnowsze