Kultura

W niedzielę spacer po cmentarzu: "Historia pewnej kamienicy"

tim

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na czternastą odsłonę cyklu comiesięcznych spacerów po bocheńskiej nekropolii. W niedzielę 9 grudnia „Historia pewnej kamienicy - mieszkańcy „Brandtówki” pochowani na cmentarzu w Bochni”. Spacer poprowadzi Andrzej Całka. Początek o godz. 12:00 przy głównej bramie wejściowej na cmentarz od ulicy Orackiej.

Pocztówka ze zbiorów Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Tytułowa Brandtówka to dom nr 16/22 przy ulicy Kazimierza Wielkiego - okazała, klasycystyczna budowla z początku XIX w., z dwoma bocznymi nieco późniejszymi od korpusu głównego skrzydłami oraz dziedzińcem z podjazdem. Charakterystyczne oddalenie obiektu od osi ulicy (linii zabudowy) zostało podyktowane jego pierwotną funkcją. Mieściła się w nim bowiem od końca XVIII w. poczta i zajazd stacji dyliżansowej.

Nie sposób wymienić długiej listy znakomitych gości zatrzymujących się tam na nocleg, zanim w 1856 r. nie otwarto linii kolejowej, która położyła kres popularnym dyliżansom. Można więc bez większej przesady powiedzieć, że był tu niemal każdy, kto podróżował w tamtych czasach przez Bochnię.

Później obiekt zmienił funkcje. Działało w nim, oczywiście w różnym czasie, kilka instytucji i firm - istotnych w życiu nie tylko zresztą miasta. Na przestrzeni dziesięcioleci mieszkało także w tej szczególnej kamienicy szereg znanych osób, których życiorysy układają się w pasjonującą opowieść o dawnej Bochni...

comments powered by Disqus

Najnowsze