Kultura

W czwartek XVIII Bocheński Dzień Świętego Mikołaja

tim

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza w czwartek 6 grudnia na XVIII Bocheński Dzień Świętego Mikołaja. Początek o godzinie 17:30.

Fot. archiwum

Tak się przedziwnie składa, że to właśnie w ścianie szczytowej bazyliki, która została poddana ostatnio udanej konserwacji i restauracji, znajduje się okno z witrażem przedstawiającym postać patrona tego kościoła – świętego Mikołaja. Uczestnikom spotkań, które muzeum organizuje w jego dniu, ów witraż jest dobrze znany, gdyż jego wizerunek zdobi pierniki okolicznościowe, wypiekane od lat kilkunastu przez Urząd Miasta Bochnia.

Wspomniana fasada to bodaj najpiękniejszy i chyba najwartościowszy zabytek architektury na terenie Bochni. Charakteryzuje się doskonałymi proporcjami, pięknym rytmem tynkowanych blend i w pełni zaświadcza zarówno o kunszcie dawnych mistrzów, jak i hojności naszych przodków. Czaruje nas pięknem, zwłaszcza w promieniach zachodzącego słońca, które wydobywa najdelikatniejsze wątki konstrukcji. Zimą walory fasady podkreśla również śnieg otulający świątynię. To swoisty logotyp Bochni, znak zrośnięty z miastem od stuleci – serdeczny i swojski” - napisano w zaproszeniu na spotkanie.

W programie:

Nadanie wyróżnienia „Benefactor musaei 2018”

Koncert uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni
Kwartet: Julia Stompór - I skrzypce, Karolina Filipek - II skrzypce, Justyna Styczeń - altówka, Wiktoria Banaśkiewicz - wiolonczela
Alexander Borodin - Kwartet smyczkowy Nr 2 D-dur

Gabriela Stolińska – śpiew, Jan Kubas – śpiew
Izabela Szymańska-Skrukwa - fortepian
W programie m.in. A. Dworzak, P. Łukaszewski, S. Niewiadomski, F. Nowowiejski, R. Schumann

Inga Widlińska artystka - konserwatorka dzieł sztuki wygłosi wykład pt. „Historia w murach zapisana. Konserwacja i restauracja fasady zachodniej bazyliki św. Mikołaja w Bochni w 2018 roku”

Spodziewana wizyta świętego Mikołaja z piernikami – dar Urzędu Miasta w Bochni. Obdarowanie publiczności niespodziankami.

comments powered by Disqus

Najnowsze