Kultura

DKF: "Grizzly Man" Wernera Herzoga

tim

W czwartek 8 listopada o godz. 19:00 Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste zaprasza na „Grizzly Man” Wernera Herzoga - pasjonujący, jedyny w swoim rodzaju film. To jeden z najlepszych filmów o przyrodzie, jakie kiedykolwiek zrobiono - błyskotliwy i poetycki obraz o udręczonym, ale szczęśliwym człowieku wciągniętym w kontrowersyjną i prowokacyjną medytację na temat ludzkiego romansu z mitem natury i niewinności.

Seans w ramach cyklu „35 mm magii kina"- czyli z tradycyjnej taśmy filmowej. Prelekcję do filmu wygłosi miłośniczka dzieł Wernera Herzoga - Barbara Szczekała (filmoznawczyni, pracownik UJ i redaktorka czasopisma "EKRANy").

W pewnym sensie „Grizzly Man” jest szczytowym osiągnięciem przyrodniczego dokumentu, opowiada bowiem w równej mierze o naturze człowieka, jak i naturze zwierząt”. /David Denby, New Yorker/

Główny bohater - Timothy Treadwell, doskonale znany obrońca niedźwiedzi grizzly, podróżujący z wykładami na ich temat, zginął w październiku 2003 roku. Został zabity i częściowo pożarty razem z jego dziewczyną Amie Huguenard przez niedźwiedzia grizzly w Parku Narodowym Katmai na Alasce.

Herzog zdobył dostęp do 100 godzin materiału filmowego jaki stworzył Treadwell przez ponad 13 sezonów, jakie spędził pośród niedźwiedzi w archipelagu Kodiak. Treadwell nie miał broni i wcielił się w rolę przyjaciela i obrońcy tych okrutnych i dzikich zwierząt. Nadał im imiona i ignorując ekspertów, sportretował niedźwiedzie w książce i swych wykładach dla dzieci jako kudłate stworzenia.

Narracja Herzoga jest wnikliwa i liryczna, choć także mocno osadzona w rzeczywistości. Broni się on przed wciągnięciem w mit szlachetności i niewinności zwierząt. Widzi raczej królestwo natury wypełnione chaosem i przemocą. Herzog przez całą swą karierę zajmował się portretowaniem ludzkich obsesji. Timothy Treadwell jest jego punktem dojścia. /Na podstawie artykułu Kirka Honeycutta w Hollywood Reporter/

„GRIZZLY MAN” /2005/
8 listopada /czwartek/ 2018, godz. 19:00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Zrealizowano przy wsparciu PISF.

comments powered by Disqus

Najnowsze