Kultura

Czwartkowe Spotkanie Muzealne: O pierwszych dniach niepodległości

tim

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Czwartkowe Spotkanie Muzealne. 8 listopada o godz. 17:30 Ryszard Rybka wygłosi wykład „A jednak pierwsza była Bochnia! Prawda i mity o pierwszych dniach niepodległości w Galicji Zachodniej”.

Bochnia - ulica Kazimierza Wielkiego, lata 30. XX w.

100. rocznica odzyskania niepodległości stwarza dobrą okazję do zaprezentowania wysiłków bocheńskich, dzięki którym Bochnia należy do tych miast w dawnej Galicji, gdzie już 31 października przystąpiono do tworzenia podwalin odrodzonego państwa. Będzie o tym mowa podczas Czwartkowego Spotkania Muzealnego.

Logiczną konsekwencją faktów, tworzonych z dużą intensywnością na przełomie października i listopada 1918 roku, była budowa nowych struktur na szczeblu lokalnym. Był to czas zderzenia się wyobrażeń o niepodległym bycie, owego „snu o szpadzie”, o którym pisał Żeromski, z trudnymi realiami powojennej rzeczywistości. Czas mieszania się entuzjazmu z obawą i ostrożnością – jak zbudować jednolite państwo, złożone z trzech różnych rzeczywistości porozbiorowych? I jak w nim funkcjonować z dotychczasowymi doświadczeniami, wobec nowych, dotąd nieznanych wyzwań? Spróbujmy zatem z dzisiejszej perspektywy odpowiedzieć na pytanie: Co się udało, a co przekraczało możliwości naszych poprzedników? Na jakie napotkali ograniczenia i czy umieli je przekuć w sukces? Takich i podobnych pytań rodzi się dziś wiele.

Mamy nadzieję, że zarówno wykład, jak i wystawa, dadzą możliwie pełny obraz funkcjonowania naszego miasta w ramach II Rzeczypospolitej” - napisano w zaproszeniu na spotkanie.

Otwarcie wystawy „Bochnia w latach II Rzeczypospolitej” zaplanowano na niedzielę 11 listopada o godz. 13:00.

comments powered by Disqus

Najnowsze